Ayağınızı sağlam basın

TEM Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Samet Mengüç, 'buz'da yürümenin inceliklerini anlattı.
Karlı ve soğuk havalarda don meydana gelirken, yollardaki buzlanma nedeni ile düşenlerin sayısı artınca hastanelerin acil servislerinine başvuranların sayısı da arttı.
"Kırık, çıkık olaylarının en önemli nedenlerinden biri dengeyi sağlamak için serbest olması gereken kollar, eller cebe sokulduğu için kullanılamıyor.Bozulan doğal vücut dengesi ve bu durumdan kaynaklanan genellikle baş kısmının ellerle korunamaması sonucu sert zemine çarpmadan kaynaklanan ağır travmalarla karşılaşıyoruz. Adım büyüdükçe vücut dengesini sağlamak zorlaştığı için adımların küçülmesi, yere yakın, hatta sürükleyerek atılması gerekiyor. Ayaklar ıslanacak endişesiyle kişi daha kuru olan yeri tercih ederken buza basarak düşüyor. Yaşlılar ise genellikle kalça üzerine düşüyorlar. Meydana gelen kalça kırığının tedavisi uzun zaman alıyor. Ciddi beyin travmaları ile de karşılaştıklarını belirten Dr. Mengüç "Ayakkabılar mutlaka lastik, kauçuk tabanlı ve tırtıklı olmalı diye belirtiyor.

Öneriler:
-Elleriniz cepte yürümeyin
-Ayak bileğini saran ayakkabılar tercih edin (bot gibi)
-Ayakkabı tabanları ve topukları lastik olmalı
-El bileğini saran eldivenler kullanın
-Hareketi kısıtlamayan paltolar giyin
-Bere ve atkılarınız görüş alanınızı sınırlamasın
-Küçük ve sağlam adımlar atın
-Buz yerine karda yürüyün
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5075&cat=220&dt=2006/11/07

Bunları Okudunuz mu?
Bunlara da bakmak istermisiniz
17.09.2009 Saat: 00:00
Bayanlara Özel

Melissa çayı ile sinirinizi yatıştırın | Trafik gürültüsü kalbi yoruyor | Diyabette İyi Gelen 10 Süper Besin | Sağlık riskinizi analiz edin | Beyinden sahte yorulma hissi uyarısı | Ağız Kokusu Neden Olur |