30.10.2015 Saat: 19:56

Doğal Saç Ekimi

Doğal Saç Ekimi Nedir? Saç,genetik faktörlere veya zor yaşam şartlarına bağlı olarak,bazı insanlarda erkenden dökülebilmektedir.Saçın çok erken dökülmesi ise daha yaşlı bir görüntü,dolayısı ile de...

Doğal Saç Ekimi Nedir?
Saç, genetik faktörlere veya zor yaşam şartlarına bağlı olarak, bazı insanlarda erkenden dökülebilmektedir. Saçın çok erken dökülmesi ise daha yaşlı bir görüntü, dolayısı ile de psikolojik problemlere yol açar.

Saçlı derinin sağlığı ve saçın gür ve Canlı olması tüketilen besinler ile de alakalıdır. Saçın, beslenmesini sağlayan bazı vitamin gurupları bulunur.

Bu vitaminlerin bulunduğu besinlerden bol tüketmek, saçlarda oluşabilen erken dökülmeleri önlemektedir. Saçı erken dökülenlerin ise günümüzde saç ektirerek kellik probleminden kurtulması mümkündür.

Saç dökülmesi bazı insanlarda tepeden başlar, bu erkek tipi kellik olarak adlandırılır. Erkek tipi kellikte; kafa derisinin kenarlarında bulunan saçlardan alınarak saçın boş olan tepe kısmına saç ekilebilmektedir.

Saçın Alın kenarlarından dökülmesi de mümkündür. Saç, hangi bölgeden dökülürse dökülsün, kellik problemi artık kısa operasyonlar ile çözülebilmektedir.

Doğal Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

doğal-saç-ekimi

Doğal saç ekiminde, hasta ilk olarak muayeneye gider ve saçların hangi bölgelere nakledileceği belirlenir. Operasyon sırasında ise saçlı bölgeden alınan saçlar boş olan deriye ekilir.

Kel olan alanın genişliğine göre birkaç Saat sürebilen bu operasyon sonrasında, bir gece kafa bandajlı kalır ve ertesi Gün bandajlar çıkartılmaktadır. Saç ekilen bölgelerde yaklaşık bir hafta kabuklanma olması mümkündür. Bir hafta sonunda, kabuklanma kendiliğinden dökülür. Bu bölgeye elle temas edilmemelidir.

Operasyondan sonra ilk on gün şapka kullanılması, saç derisindeki kabuklanmaların görünmesini engellemektedir. Yine kabuklanma olan dönemde; saçı her gün yıkamak, kabuklanmanın görünürlüğünü azaltacaktır. Ekilen yeni saçların çıkması en erken üç Ay içerisinde olur. Doğal yolla yapılan ve tamamen kişinin kendi saç kökleri kullanılan bu operasyon, doğal saç ekimi olarak adlandırılır.

Saç Ekimi İçin Yaşın Önemi Var mıdır?

doğal-saç-ekim-merkezleri

Saç dökülmesi bazı insanlarda 20'li yaşlarda başlar. Fakat ne kadar erken dökülürse dökülsün, saç dökülme 35 yaştan sonra yavaşlamaktadır.

Yani 35 yaşın üstündeki bireylerde saç ekimi daha uzun ömürlü olur. Bu yaşın altındaki kişilerin de saç ektirmesi mümkündür. Saç ekiminden sonra saçlar yine aynı hızla döküleceğinden, tekrar yeni operasyonlarla sonradan dökülen yerlere saç ekimi gerekebilmektedir. Bu sebeple operasyonu bir defa yaptırmak isteyenlerin, 35 yaşından sonra doğal saç ekimi yaptırması önerilir.

Saç Ekimi Operasyonunun Başarılı Geçmesi Nelere Bağlıdır?

saç-ekimi-fiyatları

Saç ekimi operasyonunun başarılı geçmesi; saç ekilen alanın saçı beslemesine, nakledilen saçların ömrüne ve saç ekilen alanın büyük veya küçüklüğüne bağlıdır.

Ayrıca saç ekimi için tercih edilen operasyonun tekniği, iyileşme süresini ve iz kalıp kalmayacağını belirler. Fakat saç ekimine karar vermeden önce iyi bir estetik cerrah araştırmak oldukça önemlidir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan saç ekimi, bazen acemi kişilerce yapılabilmektedir.

Saç Ekim Operasyonundan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

saç-ekimi-nasıl-yapılır

Saç ekim operasyonundan sonra, dengeli beslenme oldukça önemlidir. Saçları besleyen ve güç kazandıran Protein içeren besinlere ağırlık vermek, saçların daha sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar.

Operasyon sonrasında saç ekilen bölgeye elle sık temastan, kaşımaktan kaçınılmalıdır. Yeni saçların çıkması yaklaşık 5-6 ay sürecektir. Bu süre içinde saç derisini temiz tutmak, özellikle ilk on gün saçları bir defa yıkamak büyük önem taşır.