14.09.2009 Saat: 00:00

Hamile Kalabilmek Yapılması Gerekenler

Uzmanlar,doğurganlık ve hamile kalmak için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri açıklıyor.İşte uzmanların gözüyle soru ve cevaplarla hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler...Her gün...

Uzmanlar, doğurganlık ve hamile kalmak için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gerekenleri açıklıyor. İşte uzmanların gözüyle soru ve cevaplarla Hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler...

Her gün ilişkiye girerlerse ne olur?
Hiçbir şey olmaz. Bazı bölgelerde her Gün ilişkiye giriyorlar, sağlıklı çocukları oluyor. Günlük ilişkiler her zaman sperm sayısını düşürmez. Ancak çok sık ilişkiye girildiği takdirde meninin hacmi azalabilir.

İlişkiye çok ara vermek spermleri güçlendirir mi?
Çok ara vermek de sorun yaratır. İki hafta hiç ilişkiye girmedikten sonra gerçekleşen ilişkide, çıkan sperm sayıları yüksek olsa bile hareketlilik düşer. Ancak şu da unutulmamalıdır ki; günü geliyor çok ender, hatta yılda bir kez ilişkiyle bile insanlar çocuk sahibi olabiliyorlar.

Ayın hangi Günleri Hamile Kalınır?
28 günde bir adet gören kadında 14. gün yumurtlama günüdür. Dolayısıyla 10. günden itibaren gün aşırı ilişki olması, hamilelik şansını en çok artıran tempodur.

Sperm, kadının genital organlarında bir süre yaşar. 14. gün en riskli gün olarak söylense de bazen 20. günlere kadar gebelik riski sürer. Bu nedenle takvim metodu hiçbir zaman doğum kontrol yöntemi olarak işe yaramaz. Bu metodu kullananlar kazaya kurban giderler.

Hamile kalmak için hangi pozisyonlar
Bir kere kadının rahminin pozisyonu önemlidir. Kadının üstte olduğu pozisyonda hamile kalmak daha zordur. Hamilelik isteniyorsa kadının kalça altına yastık koyması bile önerilebilir.

Pozisyonlar da çok önemli değildir. Yalnızca ilişkiden sonra bizim toplumumuzda vajinal duş çok yaygın, bunu önermiyoruz. Enfeksiyona davetiye çıkarıyor.

Doğurganlığı artıran yiyecekler var mı?
Yenilecek gıdalar iyi yıkanmalı, sigaradan uzak kalınmalı. Çünkü günde bir paket sigara içenlerin menopozu üç yıl erkene çekiliyor, iki paket içenlerin ise beş yıl.

Tek yönlü beslenmenin yumurtlama üzerinde kötü etkisi var. Vejetaryenlerde kısırlık oranı yüksektir. Hayvansal proteinlerden de alınması şart.

Kadın ve erkeğin ilişki öncesi yapmaması gereken birtakım şeyler var mı?
Çok sıcak banyo sperm üretimini azaltır. Çünkü testis ısıya hassastır. Özellikle sperm sayısı sınırda olan kişilerde zararlıdır.

Alkolün spermler üzerinde toksit etkisi vardır. Vajinal duşu, özellikle hamilelik beklenen ilişkilerde önermiyoruz.

Hamile kalmak için ne sıklıkta ilişkiye girilmeli
Hamilelik için çiftlere haftada iki üç kere ilişkide bulunmalarını öneririz. Ama asla bir sınırlandırma da getiremeyiz, ilişki spontan olmalıdır. Sonuçta ilişki sıklığı anne baba olma şansını büyük ölçüde etkilemez.

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Korunmayı bırakın
  2. Düzenli bir cinsel yaşam
  3. Kayganlaştırı ve buna benzer kremleri kullanmayın
  4. Cinsel ilişki sonrası kadının bir süre sırt üstü yatması hamilelik ihtimalini artırabilir
  5. Yüksek ısıdan uzak durun

Gebe kalması ihtimal günlerde ilişkiye girin
28 günde bir adet gören bir kadının hamile kalma ihtimali yüksek olan günler 13.-14. günlerdir. Adet günleriniz farklıysa kaç günde bir adet oluyorsanız o sayıdan 14'ü çıkarıp kalan sayıdaki günde ilişkiye girmelisiniz.

Örnek olarak 30 günde bir adet olan kadın için; 30-14=16 yani adettinden itibaren saydığında 16. günde bu kadının hamile kalma ihtimali en yüksektir. Buna göre 16. güne 2 gün kala ve 16. günden sonra 2 gün hamile kalmak için daha sık ilişkide olmalıdır.

Hamile kalmak için seçtiğiniz ilişki saatlerinin sabah erken saatlerde olmasına da özen gösterin çünku spermlerin en kaliteli ve hareketli olduğu saatler sabahlarıdır.