İncirin Faydaları Saymakla Bitmiyor

17.09.2009 Saat: 19:22

İncir, içinde yüksek oranda lif barındıran bir besindir. Lifli olan içeriği sayesinde, en başta kabızlık sorunu olmak üzere birçok sindirim sorununa iyi gelmektedir.

İncirin faydaları, sadece sindirim sistemi ile sınırlı kalmayıp; vücudumuzda güçlü kemiklerin olmasını sağlaması için gerekli olan kalsiyum, Magnezyum ve K vitamini açısından kemiklerin beslenmesinden çok önemli bir gıdadır.

Bu meyvenin vücudumuz için bu kadar çok faydası olmasının yanında kalorisi de oldukça düşüktür. 1 incir ortalama olarak 40-45 kaloriye denk gelmektedir. Bu yüzden diyet yapan kişilerin diyet listelerinde bulunması gereken bir meyvedir.

İncirin potasyum açısından zengin olması, vücudumuzdaki kan basıncının, yani potasyum mineralli olan tansiyonun dengelenmesinde çok yardımcı bir rolü vardır. Günümüz koşullarında, konserve besin, hazır gıda ve fast-food tarzı beslenilme sebebiyle, yüksek tansiyon sorunu en çok karşılaşılan sorunlardan olmaktadır.

İncirin bir faydasıda yüksek tansiyon için: Düzenli olarak incir tüketilmesiyle, vücutta oluşması muhtemel olan yüksek tansiyon sorununun önüne geçilebilir.

İncir dışında yüksek tansiyon sorununun önlenmesinde; balık, muz, yaprağı koyu yeşil renkte olan sebzeler ve mantarın tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir.

Yüksek tansiyon sorununun önlenmesiyle birlikte ileriki zamanlarda karşımıza sorun olarak çıkabilecek olan kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne de geçilmiş olunur.

İncir Kabızlığa iyi Gelir mi
Genel olarak kabızlık sorununun giderilmesinde kullanılan bir meyve çeşidi olan incir, vücudun sindirim sisteminin çalışabilmesi için gerekli olan lifi vücuda sağlamaktadır.

Sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için lifçe zengin besinlerin tüketimine ek olarak yeterli miktarda Su tüketimine de özen gösterilmelidir.

İçerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler.

İncirin faydaları arasında taze ve özellikle kuru incirin yenilmesiyle insan bedeninin hücreleri yenilenir.

İNCİRİN FAYDALARI

İncirin Faydaları

 • İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir.
 • 100 gram kuru incir yenilirse bedenin günlük gereksinimlerinden kalsiyumun yüzde 17'si, demir ve magnezyumun yüzde 30'u, fosforun yüzde 20'si, B1 vitamininin yüzde 5'i ve B2 vitamininin yüzde 4'ü alınmış olur.
 • Diğer meyvelere göre en yüksek lif özelliğine sahip olan incir hemoroid (basur) hastalığına faydalıdır.
 • İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.
 • Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır.
 • İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir.
 • İncir, içerdiği 'benzaldehit' adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.
 • Kuru incirden hazırlanan infüzyon, özellikle çocuklarda korkusuzca kullanılabilen etkili bir müshildir. Bunun için iki-üç kuru incir doğranır. Üzerine kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde 2-3 bardak içilir.
 • Körpe incir yapraklarının sütü siğile karşı etkilidir. Bu etkiyi sağlamak için körpe incir yaprağından sızan süt siğile sürülür.
 • Körpe incir yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan yara lapası, çıbanların olgunlaştırılması ve baş verip delinmesinde etkili olur.
 • Kurutulmuş incir yapraklarıyla hazırlanan dekoksiyon, hemoroit (basur) ve çıbanlara karşı etkilidir.
 • Körpe incir yaprakları, havadar ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur. Bu yapraklar parçalanır. 2-3 tatlı kaşığı kurumuş yaprak bir bardak suda 30 dakika kadar kaynatılır. Böylece hazırlanan dekoksiyonla ıslatılan bez basur memesine sürülür ya da çıbanlara sarılır. Hemoroite karşı bu dekoksiyondan günde 2-3 bardak içilir.

Kuru incir faydaları arasında, içerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

Kuru incir içerdiği 'benzaldehit' maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor. Magnezyumun yüzde 30'unu, fosforun yüzde 20'sini, B1 vitamininin yüzde 5'ini ve B2 vitaminin yüzde 4'ünü içeren kuru incir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.

İncirin faydası sadece bağırsakları çalıştırması değil. İncir yüzü de güzelleştiriyor.

Aralıklarla incir tüketilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı yenildiği zaman şişmanlığa sebebiyet verebilir. Günlük bir iki tane yenilmesi faydalı olur.

İncirin bir diğer faydasıda bademle yenildiğinde insanın sinir sistemini yatıştırır.

İncirin Yararları

İncirin yararları sanırım saymakla hiç bitmeyecektir. Ancak ben size bilinen en iyi yararlarındann bahsetmek istiyorum.

İncirin en bilinen faydası kabızlık sorununa derman olduğudur. Kabızlık problemi ile gelenlere ilk tavsiye edilen besindir. İncirin lif yapısı çok yüksektir. Lifli yapısı fazla olduğundan çok fazla su tutar ve sindirimi çok kolaydır.

Hemoroit hastalarına incir tavsiye eldir. Çünkü onların da kabızlık sorunu vardır. hatta besinleri sindirmede güçlüğü çekiyorlar.

İncir hemeroit yaralarına iyi gelir ve hazımsızlık sorununu çözer. İncirin kemiklerin güçlenmesinde de büyük rolü vardır. kemiklerin beslenmesi ve gelişimi için gerekli olan kalsiyum potasyum gibi minareleri bünyesinde barındırır.

İşte bu yüzden incirin çokça tüketilmesi gerekir. incirin kalori değeri çok düşüktür. Yağ oranı çok azdır. Çok iyi bir diyet ürünüdür.

Diyet listesinde mutlaka kendine yer bulur. İncirin içeriğinde potasyum iyonu çok fazla bulunur. Kan basıncının dengede tutan ayrıca tansiyon için de çok önemli olan potasyum incirin içeriğinde fazlaca olduğundan çokça yenilmelidir.

Yüksek tansiyon şikayeti olanların bolca incir tüketmelerinde büyük fayda vardır. incirin faydaları çoktur. İncirin kan yapıcı özelliğinden bahsetmiştik.

Ayrıca bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bağışıklık sistemi zayıf düştüğü anda kişi hasta olur. İncirin içeriğindeki yapılar aynı zamanda bağışıklık sistemininde güçlü olmasına yardımcı olur. Olası hastalıklara davetiye çıkarmaz. İncirin bolca tüketilmesi her açıdan fayda sağlayacağından asla hayatımızdan eksik etmemeliyiz. İncirin yaş olanı da kuru olanının da faydasının büyük olduğunu unutmamalıyız.

Bunlara da bakmak istermisiniz