Boy uzatan yiyecekler besinler

30.10.2016 Saat: 13:37

Boy uzatan besin, içecek, sebze ve yiyecekler: süt, süt ürünleri, peynir, brokoli, tavuk eti, muz, Yulaf ezmesi, balık, yumurta, ıspanak, kuru meyveler, fındık, batem, fıstık, kabak çekiğrdeği, susam, yeşil yapraklı sebzeler ve soya fasülyesidir.

B fakat genetik unsurların dışında beslenme alışkanlıkları, spor, uyku düzeni, ağır iş- yapıp yapmama gibi birçok çevresel faktörde boy uzamasını etkilemektedir. Sağlıklı kemiklere sahip olmak, uzun boylu olmak isteyenlerin birincil dikkat etmesi gereken husustur. Kemiklerin gelişip yenilenebilmesi, sağlıklı olması için de bazı minerallere ihtiyacı vardır. Bu minerallerden en önemlileri kalsiyum ve fosfordur. 11-24 yaş arasındaki dönem fosfor ve kalsiyum ihtiyacının en fazla olduğu dönemdir.

Kemik gelişimi için D vitamini

D vitamin de kemik gelişimi için önemli bir faktördür. D vitamini sayesinde mineraller etkin bir şekilde emilir. D vitamini en çok yumurta sarısında, karaciğerde, balık yağında bulunur. Ama temel kaynağı güneş ışınlarıdır ve deride güneş ışığının etkisiyle de meydana gelir.

Günde en az 15-30 Dakika arasında güneş ışınlarından faydalanmak gerekir. Uzun bir boya sahip olmak içinse tek başına beslenmek veya egzersiz yapmak sizi bir sonuca götürmez. Egzersizin yanı sıra boy uzaması için gerekli olan besin desteklerini de mutlaka kullanmalıyız. Özellikle besin konusunda daha duyarlı olarak buna başlayabilirsiniz.

Boyun kısa kalmasını önlemek için neler yapmalı

Çocukların boylarının kısa kalmasını önlemek için alınması gereken tedbirler:

 • Dengeli ve yeterli beslenmeye özen göstermelisiniz
 • Günde yarım litre süt ve süt ürünleri
 • 1 öğün et içeren yemek
 • haftada 3-4 gün yumurt
 • yeterli sebze ve meyve
 • bakliyat tüketimi
 • Günlük 8-9 saat arası uyku
 • Günlük düzenli egzersiz şart.
 • Dokturunuz önermediği sürece çocuğa vitamin takviyesi yapılmamalı.
 • Sağlık Bakanlığınca onaylanmayan boy uzattığı söylenen bitkisel ürünlere itibar etmeyin.

Boy uzuması için en uygun beslenme

 • Sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınması
 • Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması
 • A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosforlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi.
 • Çinko ve Bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli minerallerdir.
 • Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir.
 • Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Uzun boylu olmak için tüketilmesi gereken besinler

Ancak kemik gelişiminin daha tamamlamamış boyu kısa bireylerin ise bazı besinleri daha fazla tüketmeleri gerektiğini belirten Küçük, bu besinleri şöyle sıraladı:

Yeterli ve dengeli beslenmesine özen gösterin. Bunun için günde 500 ml süt ve süt ürünleri, 1 öğün et içeren yemek, haftada 3-4 Gün yumurta, yeterli sebze ve meyve ile bakliyat tüketmesini sağlayın.

1- Süt

Gün boyunca 2 Su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik yapısının da güçlenmesini sağlıyor. Sütün boy uzamasını daha fazla desteklemesi için ise gece yatmadan içilmesi gerekir. Çünkü bu saatte içilen süt, büyüme hormonunun salgılanmasına da destek verir.

Süt Ürünleri: Boy uzamasına yardımcı olan besinlerini başında süt ve süt ürünleri geliyor. İçerisinde kalsiyum bulunan bu grupta yoğurt, ayran ve peynir bulunur. Özellikle yoğurt, çocuğunuzun sebze yemeği tüketirken bile tabağında mutlaka bulunmalıdır. Peynir tüketmeyen çocuklarda peynir tüketimini sağlamak için ise peynirli börek veya poğaça hazırlayabilirsiniz.

Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik yapısının da güçlenmesini sağlıyor. Sütün boy uzamasını daha fazla desteklemesi için ise gece yatmadan içilmesi gerekir. Çünkü bu saatte içilen süt, büyüme hormonunun salgılanmasına da destek verir. İçerisinde kalsiyum bulunan süt ürünleri grubunda yoğurt, ayran ve peynir bulunur. Özellikle yoğurt, çocuğunuzun sebze yemeği tüketirken bile tabağında mutlaka bulunmalıdır.

Muz

Zengin miktarda kalori, sodyum, protein, potasyum, magnezyum, A, E, K ve C vitaminlerini içeren muz sindirim esnasında daha fazla kalsiyum kullanarak kemik sağlığının korunmasını sağlar. İçerdiği besinler yardımıyla çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

Yumurta

İyi bir Protein ve enerji kaynağı olan yumurta büyüme için gerekli olan yüksek kaliteli protein içerir. Yumurta iyi bir protein ve enerji kaynağıdır. Yumurtanın özellikle beyaz kısmı % 100 protein içerir. B2,D vitamini ve kalsiyum içeren yumurta güçlü kemikler ve sağlıklı vücüt geliştirmemize yardımcı olur. Boyun uzaması için ergenlik döneminde günde 3-4 tane yumurta tüketilmelidir. Yumurtanın sarısı yüksek yağ oranına sahip olduğundan yüzde 100 protein kaynağı olan yumurtanın beyazını tüketebilirsiniz. Günlük olarak 3 ile 6 yumurta beyazı tüketmek tavsiye edilir.

Brokoli: Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve vücudun korunmasında başrol oynayan brokoli, çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir. Çocuklar tarafından çok sevilmese de belirli sıklıklarla tüketilmesi önerilir.

Kuru Meyveler: Kalsiyum kaynağı olan kuru meyveler boy uzamasını sağlar. Ara öğün olarak veya süt ile birlikte tatlı ihtiyacını gidermek için çocuğunuza verebilirsiniz. Tüketim miktarına dikkat etmek gerekir. Fazlası, kilo sorununa da neden olabilirler. Gün içerisinde 4-5 kuru kayısı, 2 kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzümden herhangi birini seçenek olarak tercih edebilirsiniz.

Susam: En yüksek kalsiyum içeren besin olması nedeni ile çocukların beslenmesinde önemli olan susam tohumunun 100 gr da 1160 mg kalsiyum bulunmaktadır fakat yağ içeriğinin yüksek olması nedeni ile porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekir. Çocuklarınıza bazı günler Ekmek yerine simit verebilirsiniz.

Soya Fasulyesi: Soya fasulyesi kalsiyum içeriği zengin olan besinlerdendir. Genellikle ülkemizde salata olarak tüketilir. Çocukların boyunun uzamasına katkısı olacak bu besini sizde yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Ispanak

Ispanak çocuklarınızın demir ve kalsiyum ihtiyacını karşılayan, boyunu uzatan sebzelerdendir.

Tavuk

Tavuğu ızgara yada haşlayarak çocuğunuza yedirebilirsiniz. Proteini yüksek olan bu besin çocuğunuzun büyümesini ve gelişmesini hızlandıracaktır. Tavuk yemeği vücudun doku ve kas oluşumunda gerekli olan proteinleri sağlar.

Havuç

A vitamini açısından zengin olan havuç, alınan proteinlerin vücut tarafından emilimine yardımcı olur. Havucun suyunu sıkıp içirebilir, salatalarınıza, yemeklerinize katabilirsiniz.

Günlük spor ve egzersiz

Zıpmala sporları çocukların boy uzamasına yardımcı olur. Bu yüzden çocukları bu oyuna teşvik etmeli ve bunları çocuklar için eğlenceli hale getirmelisiniz. Voleybol, , barfiks gibi sporlar boyların uzamasında yardımcı olur. ağırlık kaldırılan sporlardan uzak tutun.

Boy uzatan besinler

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve vücudun korunmasında başrol oynayan brokoli, çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir. Çocuklar tarafından çok sevilmese de belirli sıklıklarla tüketilmesi önerilir. Kuru meyvelerde iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu sebeple boy uzamasını sağlar. Ara öğün olarak veya süt ile birlikte tatlı ihtiyacını gidermek için çocuğunuza verebilirsiniz. Kuru meyvelerin tüketim miktarı önemlidir. Çünkü fazla tüketilirse, kilo sorununa da neden olabilirler.

Susam yüksek kalsiyum içerir

En yüksek kalsiyum içeren besin olması nedeni ile çocukların beslenmesinde önemli olan susam tohumunun 100 gramında bin 160 mg kalsiyum bulunuyor. Fakat yağ içeriğinin yüksek olması nedeni ile porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekir. Çocuklarınıza bazı günler ekmek yerine simit verebilirsiniz.

Bunlara da bakmak istermisiniz