Ağrılılar zam şampiyonu domatesi ucuza yiyor

AĞRI - Ağrı'nın Diyadin ilçesinde jeotermal kaynaklardan yararlanılarak dört mevsim boyunca serada yetiştirilen salkım domatesler, son günlerde yaşanan fiyat...
09.05.2017 Saat: 09:51

AĞRI - Ağrı'nın Diyadin ilçesinde jeotermal kaynaklardan yararlanılarak dört mevsim boyunca serada yetiştirilen salkım domatesler, son günlerde yaşanan fiyat artışına karşın uygun fiyatla bölgedeki tüketicinin sofrasına ulaşıyor.

Türkiye'nin en soğuk şehirlerinden biri olan Ağrı'da jeotermal kaynaklar yardımıyla Domates üretimine devam ediliyor. Diyadin Tarım Seralarında 41 dönüm üzerine kurulan seralarda 20'si kadın 50 kişi istihdam ediliyor. Ülkemizde Nisan ayının zam şampiyonu olan domates batı illerinde 10 lirayı bulan fiyatlarla satılırken, Diyadin'de üretilen salkım domatesler seralardan 5 liradan çıkış yapıyor.

"Eksi 40 derecede domates üretiyoruz"

İlçeye 7 kilometre uzaklıkta bulunan serayı önümüzdeki yıllarda 100 bin dönüme dönüştürmeyi planladıklarını belirten Diyadin Tarım Seraları Genel Müdürü Azaddin Evliyaoğulları, bu sayede işsiz olan birçok Ağrılıya iş imkanı sunacaklarını da söyledi. Diyadin ilçesinde bulunan jeotermal ısıyı değerlendirerek bu tesisi kurduklarını ifade eden Evliyaoğulları, "İlk olarak 2014 yılında Ar-Ge çalışmalarıyla seracılığa başladık ve 2015 yılında seracılıktan alınan ilk hasatla birlikte Ağrı başta olmak üzere bir çok ile domates gönderdik. Yapılan çalışmalar ile birlikte eksi 40 derece Hava sıcaklığında domates üretilebilir mi tereddütlerini ortadan kaldırdık. 20 bin 400 metrekarelik alanımızı 20 bin 600 metrekarelik alanımızla birlikte 41 bin metrekarelik bir alana çıkardık. Şu anda burada 20 kadın ve 30'u erkek olmak üzere toplamda 50 tane çalışanımız bulunmaktadır. İdari çalışanlarımız ile birlikte bu sayı 80'ni bulmaktadır. Bizler burada bayanların istihdamına çok önem veriyoruz. Çünkü toplumsal olarak ayakta duran kadının toplumu da ayakta tutacağına inanıyoruz. Bu anlamda sosyal bir sorumlulukta taşıdığımıza inanıyoruz" dedi.

"Ağrı organize seracılık bölgesi olacak"

Serada üretilen domateslerin Türkiye'nin birçok iline gönderildiğini vurgulayan Evliyaoğulları, bu bölgenin Organize Seracılık Bölgesi olduğunu dile getirdi. Önümüzdeki aylarda başka firmaların da sera kurmasını beklediklerini ifade eden Evliyaoğulları "Ağrı'nın Diyadin ilçesinden şu anda İstanbul'a ve Türkiye'nin değişik illerine domates satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. 2016 yılı içerisinde Azerbaycan'a ihracatımızı gerçekleştirdik. Ve bu ihracatımızın devamını da getirdik. 2017 yılında da inşallah bu ihracatlarımız artacak. Yapılacak projemizle birlikte seralarla ihracata da ağırlık vermeyi hedeflemekteyiz. 2017 yılındaki hedefimiz yapılacak çalışmalarla birlikte 100 bin metrekarelik bir sera yapımıdır. Seramızla birlikte tabi ki örtü altı yetiştiricilik yapılacaktır. Ayrıca diğer çeşitlere de yönelmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Domates krizi kısa sürede aşılacak"

Ülkede domates fiyatlarının artmasında Rusya'nın domates girişini durdurmasının etkili olduğuna vurgu yapan Diyadin Tarım Seraları Genel Müdürü Azaddin Evliyaoğulları, bu krizin kısa olduğuna değindi. Önümüzdeki günlerde tarlalarda domatesin piyasaya çıkması ile bu fiyatların düşeceğini belirten Evliyaoğulları "Bu domates fiyatlarının artmasındaki nedenlerden bir tanesi Rusya'nın domatesi almamasından kaynaklıdır. Üreticilerin domates dışındaki alternatif ürünlere yönelmesi ve kış mevsiminin soğuk geçmesinden kaynaklı rekolte düşüklüğüdür. Biz jeotermal seracılık alanında bu rekolte düşüklüğünü yaşamadık. Kendi tüketicimize elimizden geldiğince ısı maliyetlerimizin düşük olmasından kaynaklı elimizden geleni kadarıyla fiyatları makul seviye de tuttuk. Tüketicimiz ile ucuz domatesi buluşturma çabası sarf ettik. Başta Ağrılılar olmak üzere ülkemizin birçok kentine yılın 365 günü ucuz ve kaliteli domatesi sunuyoruz" şeklinde konuştu.(İHA)

diyadin domates sera1

diyadin domates sera2

diyadin domates sera3

Haber Yorumları

Çetin ÇELİK tarafından 18 gün önce eklendi09-05-2017 15:18:49

Seradan 5 TL'ye çıkıyor toptancı bunu alıp 6-7 arası bir fiyata market ve manavlara veriyor biz tüketici olarak gidip yine 9-10 TL'ye alıyoruz sonra ağrı domatesi ucuza yiyor :D :D

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 3
Beğendim:36
Kösedağ tarafından 18 gün önce eklendi09-05-2017 16:29:11

Böyle habermi olur. Seradan 5 liradan çıkıyor eee market kaça satıyor. haberde yok. Ağrıda en pahalı domates diyadin serada yetişen domates.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 0
Beğendim:31
mewhmet tarafından 18 gün önce eklendi09-05-2017 18:27:21

NE ZAMAN PAZARA GİTSEM DİYADİN DOMATESİ DİĞER İLLERİN DOMATESİNDEN 1 LİRA DAHA PAHALI :D yahu bize faydası yok ki pahalı pahalı

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 0
Beğendim:29
ahmed tarafından 17 gün önce eklendi10-05-2017 8:44:26

şunu sormak lazım. madem ısıtma maliyetiniz düşük ve madem rekolteden etkilenmiyorsunuz o zaman neden fiyatlara zam yapıp 5 liraya seradan çıkarıyorsunuz. 5 liraya çıkan dometes bize en az 7-8 tl ye ulaşır. o da zaten piyasa fiyatı. türkiyenin diğer ucundan gelen dometesle aynı fiyata vereceksen hatta daha pahalıya vereceksen ne anladım bu işten.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 0
Beğendim:21
barış yaman tarafından 17 gün önce eklendi10-05-2017 9:37:19

kardeşim haber yaparken bence kendi hislerinizde olsun siz bu habere inandınızmı milltte inansın...en son aldığımda 6.9tl domatesdi..ucuz buna diyosanız yapacak bişi yok...reklam alıp kazanmakta var milleti kandırmakta....

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 0
Beğendim:15
Sedat Akbaş tarafından 17 gün önce eklendi10-05-2017 10:13:18

Diyadin domatesi hiçbir zaman ucuz olmadı. Türkiye geneli artan fiyatlardan nem kapıp daha da zamlandı :)

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 0
Beğendim:14
Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


Diğer Diyadin Ağrı Haberleri
Etiketler
Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.