Ağrı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün toplantısı

AĞRI - Ağrı'da, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yıl sonu değerlendirme toplantısı yaptı. Bir kafede yapılan toplantıda 2016 yılında yapılan...
10.01.2017 Saat: 12:24

AĞRI - Ağrı'da, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yıl sonu değerlendirme toplantısı yaptı.

Bir kafede yapılan toplantıda 2016 yılında yapılan çalışmalarla, 2017'de yapılacak projeler değerlendirildi.

İl Müdürü Kenan Engin, Ağrı olarak hedeflerinin üretimde verim ve kaliteyi arttırmak olduğunu belirterek, "İl müdürü olarak yaklaşık 7 aydır görevdeyim ve Ağrı gündemini standartların dışına çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. Tarım ve hayvancılığın yanında diğer sektörlerde çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Müdürlük olarak istihdama da katkı sunmayı hedeflediklerini aktaran Engin şöyle konuştu:

"Ağrı'da hayvancılık ve tarım sektörünün yanında kültür mantarcılığı, alabalık yetiştiriciliği ile kanatlı hayvan üretim alanları da yaratmak için projeler üretiyoruz. Tarım İşletme Danışmanlığı diye yeni kurulan sistemle bire bir işletmecilerle ilgilenilecek. Yani büyük baş hayvan çiftliği olan bir işletmecinin bir veteriner hekim danışmanı, Buğday veya Arpa gibi ekim yapan çiftçimizin ise ziraat mühendisi danışmanı olacak. Ağrı'da olan verimi artırmak ve olmayan yeni sektörler için çaba sarf edeceğiz."

Engin ayrıca bakanlığın hazırladığı "Milli Tarım Projesi"ne de değinerek şunları kaydetti:

"Bu projedeki amaç yeni bir sistematik oluşturmak. Tarım ve hayvancılık nasıl verimli olur? Bakanlık Türkiye genelinde havzalar belirledi. Bun havzalardan 8 tanesi Ağrı merkez ve ilçeleri. Bu havzalardaki çiftçilerimiz bizim kontrollerimiz altında. Çiftçiye ne ekmesi gerektiğini, hangi ürünü verimli olacağını, hangi üründen ne kadar Kar edebileceğini konularında eğitim veriyoruz. Eğer çiftçi kafasına göre ekim yapacaksa biz destek vermiyoruz. Destek isteyen çiftçi bizimle birlikte çalışması lazım. Destek verdiğimiz ürünler ticari kar olan ürünler.(AA)

Ağrı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün toplantısı1

Ağrı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün toplantısı2

YORUM EKLE

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.

İsim*
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz*
Kod: 1674

Diğer Ağrı Haberleri
Etiketler