Cami karlar altında

AĞRI - Ağrı merkeze bağlı Başçavuş köyünde 4 yıl önce yapımı tamamlanan Yazıcı Barajının suları altında kalan köyün camisi, etkili olan soğuk ve kar...
29.12.2016 Saat: 10:15

AĞRI - Ağrı merkeze bağlı Başçavuş köyünde 4 yıl önce yapımı tamamlanan Yazıcı Barajının suları altında kalan köyün camisi, etkili olan soğuk ve Kar yağışı sonrası baraj sularının donmasıyla ilginç görüntüler oluşturdu.

Ağrı'nın Altınçayır Deresi üzerine Devlet Su İşleri tarafından 1995 yılında yapılmaya başlanan ve 4 yıl önce yapımı tamamlanan Yazıcı Barajının suları altında Başçavuş köyü camisi ve birçok ev kaldı. Kış aylarının gelmesiyle birlikte etkili olan soğuk Hava ve kar yağışı sonrası baraj gölü donunca, yağan karla birlikte köyün camisi karlar altında kaldı. Yaz aylarında Yazıcı Barajının suları altında kalan Başçavuş köyünün camisi, kışın ise karlar altında kalınca ilginç manzaralar oluştu.

4 yıldır camilerinin yazın su, kışın ise kar altında olduğunu belirten köy sakinlerinden Polat Özbey, "Kar yağsın yağmasın cami sabit bir şekilde öyle duruyor. Camimizin minaresi 4 yıldır su altında bulunmaktadır. Temeli sağlam olduğundan dolayı ne kadar suyun altında kalsa da yıkılmıyor. Camiyi yaptıkları zaman 4-5 metre kepçe ile temelini eştiler. Çok çimentolu beton ve taş attılar, sonra üzerine camiyi inşa ettiler. Minarenin temeli yerin dibindedir. Onun için yıkılmıyor. Köy eskiden 120 haneydi, bakın bu tarafta görünenler hep evdi, şimdi 25-30 haneye indi. Camimiz yazın Yazıcı Barajının sularının altında, kışın da buz tutuyor, kar yağıyor cami karın altında kalıyor" dedi.(İHA)

Cami karlar altında1

Cami karlar altında2

Cami karlar altında3

Cami karlar altında4

Cami karlar altında5

Cami karlar altında6

Haber Yorumları

Ağrılı tarafından 4 ay önce eklendi29-12-2016 15:44:07

Bu haber geçtiğimiz günlerde ulusal medyada da yer aldı. Güzel bir tanıtım haberi ancak eğri oturup doğru konuşalım. Bu baraj her ne kadar sulama amaçlı olarak inşa edildiyse de şu anda 120 binlik Ağrı şehri bu suyu içmektedir. Dolayısıyla hem baraj gölünün ömrünün uzun olması ve hem de suyun temiz tutulması çok önemsenmelidir. Yani ne yapıp edip, köylerin gölü atıkla doldurmasını ve özellikle sıvı atıklarla kirletmesinin önüne geçmeniz gerekmektedir. ayrıca kontrolsüz balık avcılığına bir dur denilmesi gerekmektedir. Saygılarımla...

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 0
Beğendim:23
Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


Diğer Ağrı Haberleri
Etiketler
Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.