Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti

- Ağrı'nın Patnos ilçesinde öğretmenlik yapan Aynur Samat, gündüz öğrencilerine eğitim veriyor, akşam da kulüp başkanlığını yaptığı futbol takımının...
24.11.2016 Saat: 11:18

- Ağrı'nın Patnos ilçesinde öğretmenlik yapan Aynur Samat, gündüz öğrencilerine eğitim veriyor, akşam da kulüp başkanlığını yaptığı futbol takımının başarısı için ter döküyor - Öğretmen Samat: - Çocuklar okuldan çıkınca sahaya geliyor ve gününü sahada futbol oynayarak geçiriyor - Patnos 04 Spor Kulübü futbol takımı oyuncusu Yıldırım: - Kulüp başkanı erkek olacak diye bir şey yok. Aynur hocamız, kulüp başkanının kadın olmasının farklılık olduğunu da herkese gösterdi.

AĞRI - MUSA CAN ERASLAN - Ağrı'nın Patnos ilçesine 3 yıl önce atanan ve gündüz okuldaki öğrencilerine eğitim veren akşam da kulüp başkanlığını yaptığı futbol takımının antrenmanlarını yöneten öğretmen Aynur Samat, hem okulda hem de sahada gönülleri fethetti.

İlçedeki Patnos Cengiz Çıkrık İlk ve Ortaokulunda beden eğitimi öğretmeni ve aynı zamanda okul müdürü olarak görev yapan Trabzonlu Aynur Samat, hem okuldaki öğrencilerinin hem de kulüp başkanlığını yaptığı Patnos 04 Spor Külübü futbol takımındaki futbolcuların başarısı için ter döküyor.

Samat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu'da futbolun merkezi sayılan Trabzonlu olması sebebiyle 9 yıl boyunca sporun içerisinde olduğunu söyledi.

Beden eğitimi öğretmeni olarak 3 yıl önce atandığı Patnos'ta görev yaptığı okuldaki öğrencilerine futbol eğitimi verdiğini dile getiren Samat, Okuldaki çocukların bir çoğu futbolu daha çok seviyordu. Ne kadar gence ulaşabilirsem o kadar iyi diye düşündüm. Okulda genel olarak erkek öğrenciler çoğunluktaydı ve futbolu çok seviyorlardı. O yüzden futbol egzersizi açtım. dedi.

Samat, gençleri kötü alışkanlıklar ve kötü ortamlardan korumayı amaçladığını belirterek, şöyle devam etti:

Geçen yıl Ağrı Amatör Lig'de mücadele eden bir kulübümüzle anlaşma yaptık. Öğrencilerimden ve başka okullardaki öğrencilerden futbol alt yapısı oluşturduk. Daha sonra o kulübümüzün el değiştirmesinden dolayı çocuklarımız mağdur olmasın diye yeni bir kulüp açmak istedik ve Patnos 04 Spor Kulübünü kurduk. Çocuklarımız süper amatörde oynuyorlar ve şu anda çok iyiler. İyi ki bu işi yapmışız diyorum. Çocuklar, Patnos'ta fazla sosyal aktivite olmadığı için kötü alışkanlıklar edinebiliyorlar, kahvehanelerde okey oynayabiliyor. Ama şimdi çocuklar okuldan çıkınca sahaya geliyor ve gününü sahada futbol oynayarak geçiriyor.

- Kulüp yöneticiliği yapmam ilk zamanlarda ilçede kabul görmedi

Kulüp başkanlığı yaptığı için ilçede ilk dönemlerde çevreden tepkiler aldığını anlatan Samat, şunları aktardı:

Kulüp yöneticiliği yapmam ilk zamanlarda ilçede kabul görmedi. 'Bayandan Başkan mı olur, bayan mı kulübü yönetecek?' diye söylentiler oldu. Şimdi halkımız sağ olsun beni destekliyorlar ve alıştılar. Maç esnasında gol olduğu zaman tribünden 'Aynur Hoca diye tezahüratlar geliyor. Bu da beni gerçekten çok mutlu ediyor. Bir şeyleri başarabilmek gerçekten çok güzel, özellikle doğu bölgesinde mutluluk verici bir şey.

- Çocukları bırakıp gitmek içimden gelmiyor.

İlçeye ilk geldiğinde terör olayları dolayısıyla tedirginlik yaşadığını söyleyen Samat, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu anda öğretmen arkadaşlarıma burayı tavsiye ediyorum. Bu yıl buradaki görev sürem dolmasına rağmen 2-3 yıl daha burada kalmayı düşünüyorum. Buranın insanları çok iyiler. Burada karşılıklı güven, sevgi ve saygı olmasaydı kulübümüz de takımımız da kurulmazdı. Halk maça geldiğinde 'Aynur Hoca' diye tezahürat yapmazdı. Bir yere gittiğimde bütün kapılar açılıyor. Çok rahat bir yer ve ben burada çok rahatım. Çocuklarla aramızda kurmuş olduğumuz bir bağ var. Çocukları bırakıp gitmek içimden gelmiyor.

- Samat'ın takımı namağlup lider

Aynur Samat'ın okulundaki öğrencilerden olan ve aynı zamanda Patnos 04 Spor Külübü futbol takımında top koşturan İnan Yıldırım (18), hem Samat'ın öğrencisi olmaktan hem de takımda top koşturmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Kulüp başkanının kadın olmasının farklılık yarattığını söyleyen Yıldırım, Kadınlar biraz titiz olduğu için eli değdiği zaman takım farklı yerlerde olabiliyor. Kulüp başkanı erkek olacak diye bir şey yok. Aynur hocamız, kulüp başkanının kadın olmasının farklılık olduğunu da herkese gösterdi. dedi.

Liglerinde namağlup lider olduklarını söyleyen Yıldırım, ligde şampiyonluğu namağlup kazanıp öğretmenleri Samat'a hediye etmek istediklerini sözlerine ekledi.

-Başkanımız her sıkıntımızda bir Telefon kadar bize yakın

Takımın futbolcularından Fethi Menzilciler (23) de takıma gelmeden önce kulüp başkanı Samat ile görüşüp hedefleri olduğunu söylediğini aktararak, bu hedefler doğrultusunda Gaziantep'ten gelerek takıma katıldığını söyledi.

Takımlarının ligde hiç yenilmediğini belirten Menzilciler, şunları kaydetti:

Takım şu anda çok iyi. Namağlup seriyi devam ettirip hedefimiz olan Bal ligi'ne gitmek istiyoruz. Başkanımız bize çok iyi davranıyor, her isteğimizi yerine getirmeye çalışıyor. Kendi imkanlarıyla tek başına mücadele veriyor. Takıma bayan eli değdiği için işler daha temiz ve titiz ilerliyor. Başkanımız her sıkıntımızda bir telefon kadar bize yakın. Bizimle diyalogları çok iyi. Bir sıkıntımız olduğunda kendisine ulaşabiliyoruz.

Gündüz okuldaki öğrencilerine eğitim veren akşam da kulüp başkanlığını yaptığı takımın antrenmanlarını yöneten öğretmen Aynur Samat, hem öğrencilerinin hem futbolcuların hem de takımı destekleyen taraftarların sevgisini kazandı.(AA)

Aynur Samat

Aynur Samat

Aynur Samat

Aynur Samat

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti5

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti6

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti7

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti8

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti9

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti10

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti11

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti12

Hem okulda hem sahada gönülleri fethetti13

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


Diğer Ağrı Patnos Haberleri
Etiketler
Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.