Esneme Kandaki Oksijen Azlığından

Tarih: 29.04.2005 Saat: 17:29 Ekleyen: admin

ESNEME KANDAKI OKSIJEN AZLIGINDAN DOÇ. DR. MURAT AKSU, SADECE UYKUSU GELENIN ESNEMEDIGINI SÖYLEDI. DOÇ. DR. AKSU, ESNEMENIN KANDAKI OKSIJEN ORANININ DÜSMESI SONUCU ORTAYA ÇIKTIGINI BELIRTTI.

Esneme Kandaki Oksijen Azlığından

Esneme Kandaki Oksijen Azlığından haberi

Doç. Dr. Murat Aksu, sadece uykusu gelenin esnemediğini söyledi. Doç. Dr. Aksu, esnemenin kandaki Oksijen oranının düşmesi sonucu ortaya çıktığını belirtti.

Doç. Dr. Aksu, esnemenin yalnızca insanlara özgü olmadığını, kuşlar ve memelilerle, bazı sürüngenlerin de esneyebildiğini kaydetti. İnsanlarda esnemenin anne karnında 11'inci haftada başladığını belirten Doç. Dr. Aksu, "Vücudun oksijen gereksinimi koşullara bağlı olarak gün içinde değişir. Oksijene özellikle beyin, kalp kası ve çizgili kaslar ihtiyaç duyar. Kandaki oksjien oranının düşmesi sonucu da esneme ortaya çıkar. Başka bir deyişle organizmanın artan oksijen ihtiyacı esneme ile karşılanır. Direkt olarak uyku ile ilişkisi vardır ancak, uykuyu bastırmak ve beyni uyanık tutmak için ortaya çıkan fizyolojik bir olaydır'' dedi.

DUYGULARLA İLİŞKİLİ

Beyinde esnemeyi düzenleyen merkezin hipotalamusta yer aldığını belirten Doç. Dr. Aksu, "Hipotalamus, duyguların dışa vurumunda önemli bir merkezdir. Esneme duygularla da ilişkili. Can sıkıntısında, durağan durumlarda hipotalamusta ulaşan bilgiler, esnemeyi sağlar. Esneme sırasında çizgili kasların, yüz kaslarının, diyaframın ve kaburgalar arasındaki kaslar gerilir, bunda istemli hareket merkezi rol oynar'' diye konuştu.

Organizmanın oksijen ihtiyacını karşılamak için esnemenin bastırılmaması gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Aksu, esnemenin sosyal nedenlerle kabul edilebilir düzeylerde bastırılmasının sakıncasının olmadığını ifade etti.

Esneme Kandaki Oksijen Azlığından haberi 29.04.2005 Saat: 17:29 tarihinde eklendi.

Ekleyen : admin

9486
BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
  • AB'nin gerisindeAB'nin gerisindeAvrupa Birliği üyesi ülkelerde her 100 bin kişiye düşen hekim sayısının ortalama 346, Türkiye'de ise 171 olduğu tespit edildi.
  • Türkiye dünyayla yarışabilecek durumdaTürkiye dünyayla yarışabilecek durumdaSağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Türkiye, sağlıkta bilgi birikimi, hekim tecrübesi, hizmet sunumundaki kalite ve standart anlamında ...
  • 4 bin hemofili hastası var4 bin hemofili hastası varTrakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Ana Dalı Hemotoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Türkiye'de ...
  • Kalpte tütün mamülleri sorumluKalpte tütün mamülleri sorumluDünya genelinde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp hastalıklarına neden olan etkenler arasında tütün ve tütün ...
  • Bahar döneminde göz alerjisi artıyorBahar döneminde göz alerjisi artıyor-Gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve zaman zaman çapaklanmaya neden olan göz alerjisi bahar döneminde artış gösteriyor
  • Köylere sağlık götürdülerKöylere sağlık götürdülerTıp fakültesi öğrencileri, Türk Tıp Öğrencileri Birliği'nin "Sağlık Turnesi" projesi kapsamında, Trakya'da 12 köyde tansiyon, şeker ...
  • KKKA vakaları görülmeye başladıKKKA vakaları görülmeye başladıGOÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu, "İlkbahar birlikte keneyle, hayvanlarla temas arttı ve KKKA vakaları görülmeye başladı" dedi.
  • Beynin en iyi çalıştığı yaş 24Beynin en iyi çalıştığı yaş 24Kanadalı bilim adamlarının araştırması, bilişsel becerilerin en üst düzeye ulaştığı dönemin 24 yaş olduğunu gösterdi.
  • Sara ilacına geçici ithalat izniSara ilacına geçici ithalat izniSağlık Bakanlığı, piyasada zor bulunan belirli tiplerdeki sara, nöbet veya titreme ataklarının tedavisinde kullanılan "Mysoline" isimli ...
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.