Şuan sitede 12707 kişi var

diyadinnet tv

Esneme Kandaki Oksijen Azlığından

ESNEME KANDAKI OKSIJEN AZLIGINDAN DOÇ. DR. MURAT AKSU, SADECE UYKUSU GELENIN ESNEMEDIGINI SÖYLEDI. DOÇ. DR. AKSU, ESNEMENIN KANDAKI OKSIJEN ORANININ DÜSMESI SONUCU ORTAYA ÇIKTIGINI BELIRTTI.

Sponsorlu Bağlantılar

Esneme Kandaki Oksijen Azlığından

Doç. Dr. Murat Aksu, sadece uykusu gelenin esnemediğini söyledi. Doç. Dr. Aksu, esnemenin kandaki Oksijen oranının düşmesi sonucu ortaya çıktığını belirtti.

Doç. Dr. Aksu, esnemenin yalnızca insanlara özgü olmadığını, kuşlar ve memelilerle, bazı sürüngenlerin de esneyebildiğini kaydetti. İnsanlarda esnemenin anne karnında 11'inci haftada başladığını belirten Doç. Dr. Aksu, "Vücudun oksijen gereksinimi koşullara bağlı olarak gün içinde değişir. Oksijene özellikle beyin, kalp kası ve çizgili kaslar ihtiyaç duyar. Kandaki oksjien oranının düşmesi sonucu da esneme ortaya çıkar. Başka bir deyişle organizmanın artan oksijen ihtiyacı esneme ile karşılanır. Direkt olarak uyku ile ilişkisi vardır ancak, uykuyu bastırmak ve beyni uyanık tutmak için ortaya çıkan fizyolojik bir olaydır'' dedi.

DUYGULARLA İLİŞKİLİ

Beyinde esnemeyi düzenleyen merkezin hipotalamusta yer aldığını belirten Doç. Dr. Aksu, "Hipotalamus, duyguların dışa vurumunda önemli bir merkezdir. Esneme duygularla da ilişkili. Can sıkıntısında, durağan durumlarda hipotalamusta ulaşan bilgiler, esnemeyi sağlar. Esneme sırasında çizgili kasların, yüz kaslarının, diyaframın ve kaburgalar arasındaki kaslar gerilir, bunda istemli hareket merkezi rol oynar'' diye konuştu.

Organizmanın oksijen ihtiyacını karşılamak için esnemenin bastırılmaması gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Aksu, esnemenin sosyal nedenlerle kabul edilebilir düzeylerde bastırılmasının sakıncasının olmadığını ifade etti.

 • Tarih: 29.04.2005 Saat: 17:29 /
 • Ekleyen: admin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • Hastanede akademisyenlik yolu
  Hastanede akademisyenlik yolu

  Sağlık Bakanlığı, bünyesindeki eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapacak akademisyenleri, kuracağı Sağlık Bilimleri
 • Yaklaşık 4 milyon Hebatit B'li var
  Yaklaşık 4 milyon Hebatit B'li var

  Prof. Dr. Reşit Mıstık, Türkiye genelinde yaklaşık 4 milyon hepatit B'li hastanın olduğunu söyledi.
 • İlacı alırken bilinçli olmalıyız
  İlacı alırken bilinçli olmalıyız

  Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ilaçta taban fiyat uygulamasına ilişkin, ilacı alırken bilinçli almamız gerektiğini söyledi.
 • Robotik cerrahlar yetiştirilecek
  Robotik cerrahlar yetiştirilecek

  Sağlık Bakanlığı, prostat, böbrek ve mesane kanserlerinde çok başarılı sonuçlar alınan ve erken taburcu imkanı sağlayan robotik
 • Kistik fibrozise çözüm
  Kistik fibrozise çözüm

  - Türkiye'de 3 bin doğumda bir görülen ve genetik hastalık olan kistik fibrozisin "Yeni doğan taraması" sayesinde önlenebileceği bildirildi.
 • Güler ya da ağlarsa oksijensiz kalıyor
  Güler ya da ağlarsa oksijensiz kalıyor

  Konya'da akciğerleri çalışmadığı için solunum cihazıyla yaşamını sürdüren 14 yaşındaki Osman, nefessiz kalacağı korkusuyla ne
 • Aile hekimlikleri acil gibi olacak
  Aile hekimlikleri acil gibi olacak

  -Acil hastalar artık sadece hastane acillerine değil aile sağlığı merkezlerine de gidebilecek
 • Suriyelilere Suriyeli Aile hekimi
  Suriyelilere Suriyeli Aile hekimi

  -Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin eğitim ve sağlık gibi kamu hizmeti alımında yeni düzenlemeye
 • Yasak kapsamına alıyoruz
  Yasak kapsamına alıyoruz

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ''Uyuşturucu özelliği söz konusu olan tüm ürünleri kimyasal olarak yasak kapsamına alıyoruz" dedi.
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.