Bebeğinizin Çok Zeki Olması Elinizde

Tarih: 09.07.2006 Saat: 10:15 Ekleyen: admin

BEBEGINIZIN COK ZEKI OLMASI ELINIZDE ISTANBUL (IHA) - ZEKAYI SADECE GENETIK FAKTORLERE BAGLAMAK HIC DE DOGRU DEGIL. ANNE ADAYLARININ HAMILELIK DONEMINDE YAPACAGI 9 BASIT YONTEM, BEBEGIN ZEKASINI ARTIRIYOR. UZMANLARA GORE, ANNE ADAYININ HAMILELIKTEKI BESLENME SEKLI, SAGLIK DURUMU VE DUYGUSAL HALI, BEBEGIN BEYIN GELISIMINI ETKILIYOR. O HALDE, ONUN ICIN IYI BIR BASLANGIC YAPIN VE ASAGIDAKI 9 ONERIYE KULAK VERIN. ANCAK, UNUTMAYIN KI, BU ONERILER YUZDE 100 ISPATLANMIS DEGIL, AMA YINE DE DENEMEYE DEGER.

Bebeğinizin Çok Zeki Olması Elinizde

Bebeğinizin Çok Zeki Olması Elinizde haberi

İSTANBUL (İHA) - Zekayı sadece genetik faktörlere bağlamak hiç de doğru değil.
Anne adaylarının hamilelik döneminde yapacağı 9 basit yöntem, bebeğin zekasını
artırıyor.

Uzmanlara göre, anne adayının hamilelikteki beslenme şekli, Sağlık durumu ve
duygusal hali, bebeğin beyin gelişimini etkiliyor. O halde, onun için iyi bir
başlangıç yapın ve aşağıdaki 9 öneriye kulak verin. Ancak, unutmayın ki, bu
öneriler yüzde 100 ispatlanmış değil, ama yine de denemeye değer.

Düşük tiroit bezi problemi, hamilelikte anne adaylarının yüzde 2'sini etkiliyor. Yapılan araştırmalar, bu annelerin bebeklerinin zekasının diğer bebeklere göre daha az olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, tiroit hormonları kontrolü, pahalı bir test olduğu için rutin gebelik tetkiklerinde yer almıyor. Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, saç dökülmesi, gibi tiroit Hormonu düşüklüğüne işaret edebilecek şikayetleriniz varsa, bu testi yaptırmanızda fayda var.

ABD'nin Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar veriyor. Hamilelik sırasında düzenli olarak egzersiz yapan ve yapmayan 20 annenin çocuklarının zeka düzeylerine 5 yaşına geldiklerinde bakılmış. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi, egzersiz yapan annelerin çocukları daha zeki.

doktorlar, vücut ağırlığının yüzde 20'si kadar kilo alınmasının yeterli olduğunu söylüyor. Bunun altında veya üstünde kilo alımının, bebeğin fiziki ve zeka gelişimini olumsuz etkilediği düşünülüyor. Neden mi? Muhtemelen alınan kilo miktarı, bebeğinizin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekasını etkiliyor.

DİŞ KONTROLLERİNİZİ YAPTIRIN

Araştırmalar, yepyeni bir iddia ile ortaya çıkıyor: Hamilelik sırasında diş rahatsızlığı geçiren anneler 7 kat daha fazla prematüre ya da düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıyor. Bu bebekler de öğrenme ve gelişim aşamalarında güçlük çekiyor. Diş hastalıkları genellikle başlangıçta belirti göstermediği için 6 ayda bir diş hekimine uğramanızda yarar var.

B12 ve demir alımı, fetüsün entelektüel potansiyelini artırıyor. Yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamıyor. Bu sebeple, bebek doğmadan önce, onun demir depolarını oluşturması açısından, hamilelik süresince her Gün demir içerikli tabletlerden bir tane alınması gerekiyor. Demir eksik alındığı takdirde beynin kritik bazı noktaları yeterli şekilde gelişmiyor. Anne Sütü ile beslenen bebekler için sorun yok.

Bebeğin algıları, henüz doğmadan önce başlıyor. Bu açıdan bakıldığında, kendini iyi hisseden bir anne adayının bebeğinin de anne karnında kendini muhteşem iyi hissedeceğini kabul etmek gerekiyor. Bu durum da beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkıda bulunuyor.

Hamilelik döneminde beslenme, zeka gelişimindeki en önemli faktörlerin başında geliyor. Özellikle kolin (sinirsel iletimde önemli bir rol oynayan Madde) içeren gıdaları tercih edin. Bu yiyeceklerin en önemlileri yumurta ve et olarak kabul ediliyor.

Bebek doğduktan sonra da onun için yapabilecekleriniz var. Her şeyden önce onu emzirin. Bu, onun hem sağlığını hem de zekasını olumlu yönde etkiliyor. Kentucky Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma bu iddiayı ispatlıyor. Bebekliğinde emzirilen çocukların zeka düzeyleri, hazır mama ile beslenenlere göre 3 puan fazla olarak tespit edilmiş.

Hamilelikte olduğu gibi doğumdan sonra da Depresyondan uzak durmanız gerekiyor. Bin 200 Aile üzerinde yapılan bir araştırma şu ilginç sonuçları ortaya koyuyor: 3 yaşına kadar olan dönemde anneleri depresyonda olan çocukların özellikle dil gelişiminde ve öğrenme yeteneğinde zayıflık görülüyor.

Bebeğinizin Çok Zeki Olması Elinizde haberi 09.07.2006 Saat: 10:15 tarihinde eklendi.

Ekleyen : admin

5435
BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
  • ÖSYS başvuruları başladıÖSYS başvuruları başladıANKARA -  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne (ÖSYS) başvuru işlemleri, bugün başladı. Başvurular 15 Ocak'a kadar alınmaya devam ...
  • YLSY kılavuzunda değişiklikYLSY kılavuzunda değişiklikANKARA - Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (2013-YLSY) kılavuzunda ...
  • Dershaneler açık lise de olabilirDershaneler açık lise de olabilirANKARA - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ''Özel okula dönüşme kabiliyeti olmayan dershaneler, özel okul kadar yüksek standart istemeyen, ...
  • Bologna Eşgüdüm Komisyonu Toplantısı (1)Bologna Eşgüdüm Komisyonu Toplantısı (1)ESKİŞEHİR - YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, "2014 yılı başında üniversitelerimizin son iki yıla ait performansları ...
  • Bu sınıf başka sınıfBu sınıf başka sınıfAntalya'da Baraj İlköğretim Okulu'nda görevli 17 yıllık sınıf öğretmeni Sadık Çetin, 8 yılda cebinden harcadığı 50 bin TL ile ...
  • MEB'den destekleyici kursMEB'den destekleyici kursANKARA - Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı halk eğitim merkezlerinde üniversite sınavlarına, sınavla öğrenci alan liseler ile ...
  • ALES yapıldıALES yapıldıANKARA - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi sınavı yapıldı.
  • MEB'den dershane açıklamasıMEB'den dershane açıklamasıANKARA - Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan açıklamada, "dershanelere para cezası uygulamak, sıkı yönetim uygulamaları, maddi ...
  • Okul sütü ihalesi onaylanmadıOkul sütü ihalesi onaylanmadıANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 12 Kasım'da yapılan okul sütü alımı ihalesinin onaylanmadığını açıkladı.
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.