Ses dalgaları Ses Dalgası Nedir

Ses dalgaları Ses Dalgası Nedir

Ses dalgaları en önemli boyuna dalga örnekleridir. Bu dalgalar herhangi bir ortamda (yani gazlar katılar ve sıvılar) ortamın özelliklerine bağlı olan bir hızla yayılırlar. Ses dalgası bir ortamda yayılırken ortamın parçacıkları dalganın hareket doğrultusu boyunca yoğunluk ve Hacim değişiklikleri üreterek titreşir. Bu parçacık hareketi dalga hareketinin yönüne dik olan enine dalga hareketindeki durumun tersidir.

Ses dalgaları şeklinde ortaya çıkan yer değiştirmeler denge konumundan itibaren her bir molekülün boyuna yer değiştirmesini gerektirir. Bu sıkışma ve genişleme şeklinde yüksek ve alçak Basınç bölgelerinin oluşumuna yol açar. Bir mikrofonun diyaframındaki gibi ses dalgası kaynağı sinüsel olarak titreşirse basınç değişimleri desinüsel olur. Harmonik ses dalgalarının matematiksel tanımının teldeki harmonik dalgaya özdeş olduğunu göreceksiniz

Frekanslarına göre boyuna mekanik dalgalar üç gruba ayrılır
İşitilebilir dalgalar insan kulağının duyarlılık sınırları içinde olan ses dalgalarıdır. Bu dalgalar 20 Hz ile 20.000 Hz frekansları arasındadır. Bu sesler değişik yollarla yaratıyabilir: müzik aletleriyle boğazdaki ses telleriyle ve hoparlör ile.

Sesaltı (infrasonic) dalgalar işitilebilir mertebenin altındaki frekansta olan boyuna dalgalardır. Deprem dalgaları bu dalgalara örnektir.

Sesüstü (ultrasonik) dalgalar işitilebilir mertebenin üstünde frekansları olan boyuna dalgalardır. Örneğin bu dalgalar bir kuartz kristaline alternatif Elektrik alanın uygulanmasıyla elde edilebilir.

Gücü bir halden diğerine dönüştüren herhangi bir aygıt transducer (dönüştürücü) olarak adlandırılır. Mikrofon ve kuartz kristal gibi seramik ve magnetik fonograf pikaplar da ses dönüştürücülerine ait genel örneklerdir. Bazı dönüştürücüler ultrasonik dalgalar yaratabilirler. Böyle aygıtlar ultrasonik temizleyicilerde ve sualtı denizciliğinde kullanılır.

Ses sıfır derecedeki havada saniyede 331 m 20 derecedeki havada 343 m sıfır derecedeki helyum gazı içinde 972 m ve sıfır derecedeki Hidrojen gazı içinde 1286 m 25 derecedeki suda 1493 m Deniz suyunda 1533 m alüminyumda 5100 m bakırda 3560 m ve yapay kauçukta 54 m hızla ilerler

Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.