Anlatım Biçimi

Anlatım Biçimi

Anlatım Biçimi

Anlatım biçimi anlatılacak olay veya kavramların nasıl anlatıldığını belirten edebiyat terimidir.

Bir olay anlatımı ile düşünce anlatımı aynı yöntemle olmaz. Düşünce yazılarında ve resmi mektuplarda anlatım daha ciddi özel mektuplarda anılarda daha içten; olay yazılarında sürükleyici heyecan doludur.

Anlatımda kimi zaman konuşma dili kimi zaman şiir dili kullanılır. Her ikisi için de iki anlatım biçimi vardır Dolaylı anlatım dolaysız anlatım.

Dolaylı anlatım Öykü roman gibi yazın türlerinde olayların bir anlatıcının ağzından anlatılmasıdır. Ayrıca sözcük ve kavram seçiminde de dolaylı anlatım seçilir çoğu kez. Bir sözcüğü sözlük anlamının dışında kullanmak da dolaylı anlatımdır. İstiarelere (eğretileme) dolaylamalara yer vermek de dolaylı anlatımdır.

Örneğin
bayrağımız yerine hilâl lületaşı yerine bayaz Altın askerimiz yerine Mehmetçik denmesi

Dolaysız anlatım Öykü roman gibi yazın türlerinde olayların kahramanın ağzından anlatılmasıdır

Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.