Toner

Toner

tonerToner Nedir ?
Lazer yazıcılarda mürekkebin bulunduğu parçaya Toner denir. Fotokopi makinelerinde ve Lazer yazıcılarda kullanılan karbon elementinden oluşan toz boyadır. Her makine modeline göre farklı özelliklidir. Siyah, magante, sarı, mavi renk olarak üretilir. Türk Dil Kurumunda karartıcı olarak geçmektedir.

Lazer yazıcı bütün sayfayı bir kerede basmak için geniş bir bellek kullanır. Toner, Lazer yazıcılardaki ROM basılacak dokümanın tam sayfa bir haritasını oluşturur. Bir bit haritası lazer ışını darbeleri ile sonra bu lazer ışını bir sıra aynadan yansıyarak ışığa duyarlı dönen bir silindir üzerine düşürülür. Lazer ışını silindiri tarayarak basılı alanları elektriksel olarak nötr hale getirir. Negatif yüklenmiş toner tozu nötr alanlara yapışır, negatif yüklü alanlara yapışmaz. Merdanenin sıcaklığı karakteri oluşturan noktaların kağıda geçmesini sağlar.

toner

Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.