Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor

INGILIZ BILIMADAMLARI KOK HUCRELERDEN YUMURTA VE SPERM URETMEYE BIR ADIM DAHA YAKLASTIKLARINI SOYLUYORLAR. BU SEKILDE TUP BEBEK ARASTIRMALARINDA SPERM VE YUMURTA AZLIGI NEDENIYLE YASANAN SIKINTILARIN DA ASILABILECEGI BELIRTILIYOR. SHEFFIELD UNIVERSITESI'NDEN BIR ......

Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor ile ilgili yazı

Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor

Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor

İngiliz bilimadamları kök hücrelerden yumurta ve sperm üretmeye bir adım daha yaklaştıklarını söylüyorlar. Bu şekilde tüp bebek araştırmalarında sperm ve yumurta azlığı nedeniyle yaşanan sıkıntıların da aşılabileceği belirtiliyor.
Sheffield Üniversitesi'nden bir ekip, Kopenhag'da düzenlenen bir konferansta, insan embriyosundan alınan kök hücrelerin sperm ve yumurta hücrelerinin başlangıç aşamasına dönüşebildiğini açıkladı. Daha önce farelerde yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlar alınmıştı. Yani teoride, kısır olan bir kişiden alınacak kök hücre ile tüp bebek çalışmalarında kullanılacak yumurta ya da sperme kavuşmak mümkün olabilir. Uzmanlar, bu yönetim uygulamaya geçirilmeden önce uzun süre daha sınanması gerektiğini belirtiyorlar.
Avrupa Üreme ve Embriyoloji Topluluğu Konferansı'nda konuşan ekibin lideri Behruz Eflatuniyan, embriyolardan elde edilen kök hücrelerde yumurta ve spermlerde bulunan temel özellikleri tespit ettiklerini söyledi. Bilimadamına göre kök hücrelerin yumurta ve spermin atası kabul edilen premordiyal hücrelere dönüşme imkanı bulunuyor.
Uzmanlar asıl meselenin şimdi premordiyal hücrelere dönüşme potansiyeli olan kök hücreleri belirlemek ve bunların daha sonra sperm ve yumurtaya dönüşmesini teşvik etmek olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar bunun gelecekte çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni bir kapı açabileceğini vurguluyor.
Genellikle sperm bankaları tüp bebek araştırmaları için daha çok 20′li yaşlarındaki erkeklerce yapılan bağışlara bel bağlıyor. Yumurta bağışları ise daha zor ve riskli olduğundan bağış yapacak gönüllü bulmak oldukça güç. Son yıllarda bağış sayıları gitgide azalıyor.

Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.