Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, TUP BEBEK ICIN KOK HUCRE KULLANMA UMUDU ARTIYOR INGILIZ BILIMADAMLARI KOK HUCRELERDEN YUMURTA VE SPERM URETMEYE BIR ADIM DAHA YAKLASTIKLARINI SOYLUYORLAR. BU SEKILDE TUP GENEL SAGLIK...


İngiliz bilimadamları kök hücrelerden yumurta ve sperm üretmeye bir adım daha yaklaştıklarını söylüyorlar. Bu şekilde tüp bebek araştırmalarında sperm ve yumurta azlığı nedeniyle yaşanan sıkıntıların da aşılabileceği belirtiliyor.
Sheffield Üniversitesi'nden bir ekip, Kopenhag'da düzenlenen bir konferansta, insan embriyosundan alınan kök hücrelerin sperm ve yumurta hücrelerinin başlangıç aşamasına dönüşebildiğini açıkladı. Daha önce farelerde yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlar alınmıştı. Yani teoride, kısır olan bir kişiden alınacak kök hücre ile tüp bebek çalışmalarında kullanılacak yumurta ya da sperme kavuşmak mümkün olabilir. Uzmanlar, bu yönetim uygulamaya geçirilmeden önce uzun süre daha sınanması gerektiğini belirtiyorlar.
Avrupa Üreme ve Embriyoloji Topluluğu Konferansı'nda konuşan ekibin lideri Behruz Eflatuniyan, embriyolardan elde edilen kök hücrelerde yumurta ve spermlerde bulunan temel özellikleri tespit ettiklerini söyledi. Bilimadamına göre kök hücrelerin yumurta ve spermin atası kabul edilen premordiyal hücrelere dönüşme imkanı bulunuyor.
Uzmanlar asıl meselenin şimdi premordiyal hücrelere dönüşme potansiyeli olan kök hücreleri belirlemek ve bunların daha sonra sperm ve yumurtaya dönüşmesini teşvik etmek olduğunu söylüyorlar. Uzmanlar bunun gelecekte çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni bir kapı açabileceğini vurguluyor.
Genellikle sperm bankaları tüp bebek araştırmaları için daha çok 20′li yaşlarındaki erkeklerce yapılan bağışlara bel bağlıyor. Yumurta bağışları ise daha zor ve riskli olduğundan bağış yapacak gönüllü bulmak oldukça güç. Son yıllarda bağış sayıları gitgide azalıyor.

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Tüp bebek için kök hücre kullanma umudu artıyor Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Yandex.Metrica