Balgamda kan görmek, Balgamda kan olması

BALGAMIMDA KAN VARBALGAMDA KAN GORULMESIBAGLAMDA KAN OLMASIBALGAMDA KAN GELMESI, BALGAMDA KAN BULUNMASIBALGAMDA KAN GORMEKBALGAMDA KAN NEDEN OLURBALGAMLA KAN GELMESI (HEMOPTIZI), INSANLARI COK KORKUTAN VE ONLARIN BIR AN ONCE DOKTORA KOSMALARINA NEDEN OLAN BIR BELIRTIDIR.HEMOPTIZI, ......

Balgamda kan görmek, Balgamda kan olması ile ilgili yazı

Balgamda kan görmek, Balgamda kan olması

Balgamda kan görmek, Balgamda kan olması

Balgamımda Kan var
Balgamda Kan görülmesi
Baglamda kan olması
Balgamda kan gelmesi, balgamda kan bulunması
Balgamda kan görmek
Balgamda kan neden olur

Balgamla kan gelmesi (hemoptizi), insanları çok korkutan ve onların bir an önce doktora koşmalarına neden olan bir belirtidir.

Hemoptizi, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceğinden üzerinde önemle durulmalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Hemoptizi daha çok bir akciğer hastalığı belirtisi olmakla beraber, kanama burun, boğaz ve gırtlaktan da gelebilir. Bu bölgelerin hastalıkları muayene ile kolayca tanınabileceği için, hemoptizi tanımlayan bir hastanın öncelikle kulak, burun, boğaz muayenesi yapılmalıdır. Bu bölgelerde kanamayı açıklayabilecek bir hastalık yoksa, bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Balgamda kanamaya neden olan önemli hastalıklar şunlardır:

Akciğer Kanseri : sigara tiryakisi, yaşlı kişilerde ilk akla gelmesi gereken ihtimaldir. Hemoptizi, kanserin ilk belirtisi olabilir, fakat maalesef erken belirtisi değildir. Tanı için, akciğer röntgeninden başka bilgisayarlı tomografi, bronkoskopik incelemeler de gerekir. Akciğer kanserinde erken tanı hayat kurtarır.

TÜBERKÜLOZ: Halk arasında ince hastalık, verem… gibi isimlerle bilinen akciğer tüberkülozu da balgamda kanamaya neden olan hastalıkların en sık saptanan nedenlerindendir.

Kesik kesik öksürük, iştahsızlık, halsizlik, zayıflama, hafif ateş ve gece terlemesi hastalığın diğer belirtileridir. Tanı için akciğer röntgeni ve balgamda Verem mikrobunun saptanması gerekir. Doğru ilaçlarla yeterli süre tedavi edildiğinde tamamen düzelen bir hastalıktır.

ZATÜRREE: Başlıca belirtileri, üşüme, titreme, yüksek ateş, öksürük, cerahatli balgam, göğüs ağrısı ile birlikte balgamda kanama olmasıdır. Kesin tanı için akciğer röntgeni yeterlidir. Uygun antibiyotiklerle yerinde hiçbir iz bırakmadan düzelir.

AKCİĞER EMBOLİSİ: Akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması ile oluşur. Pıhtının kaynağı bacakların derin toplar damarlarıdır. Ani başlayan batar tarzda göğüs ağrısı, nefes darlığı, öksürük… akciğer embolisini düşündürmelidir. Tanı için röntgenden başka akciğer sintigrafisi ve özel durumlarda anjiografi yapılmalıdır. Tedavide kanı sulandıran ilaçlardan yararlanılır.

BRONŞEKTAZİ: Bronşlarda yaygın veya bölgesel olarak genişleme ve harabiyet vardır. Başlıca nedeni çocukluk çağında geçirilen kızamık, boğmaca, zatürree.. gibi iltihaplı hastalıklardır. Tipik belirtileri tekrarlayıcı nitelikte öksürük, balgam ve zaman zaman da balgamda kanamadır. Kesin tanı için ince kesitli bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır.

AKCİĞER ABSESİ: Alkoliklerde, düşkün ve yaşlılarda daha çok rastlanan bir hastalıktır. Yüksek ateş, titreme, çok bol ve kötü kokulu balgam ve genel durum bozukluğu başlıca belirtileridir. Bazı hastalar antibiotikler ile tedavi edilebilirken bazılarında cerrahi girişim gerekir.

DİĞER HASTALIKLAR: Akciğerlerden başka, bazı kalp-dolaşım sistemi, kan, böbrek hastalıkları da balgamda kanamaya yol açabilirler.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi

Balgamda kan görmek, Balgamda kan olması

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
 • Erken dönemde yakalanırsa akciğer kanseri önlenebiliyor Erken dönemde yakalanırsa akciğer kanseri önlenebiliyor

  Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Çağırıcı, son yıllarda akciğer kanserine yakalanan ...

 • Akciğer Absesi Akciğer Absesi

  Tanım: Akciğer absesi,akciğer parankimasında değişik etyolojik ve patolojik olaylarla oluşan nekroz, süpürasyon ve fibröz doku ...

 • Boğaz Ağrısı Boğaz Ağrısı

  Boğaz ağrısı bir hastalık olmayıp çoğunlukla başka bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Boğaz ağrısının en sık ...

 • Bebekler için ideal oda ısısı Bebekler için ideal oda ısısı

  Bebeklerin bulunduğu ortamın sıcaklığı, 16-20 derece arasında olmalıdır. Ancak, aileler daha sıcak olması gerektiğini ...

 • Tartı bağımlısı mısınız? Tartı bağımlısı mısınız?

  Etrafınızdaki tüm bayanların zayıf olması moralinizi mi bozuyor? Onlar gibi olmak için sürekli diyette misiniz? Yaptığınız diyetin ...

Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.