Felç geleceğini haber verir

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, FELC GELECEGINI HABER VERIR KALICI FELC HASTALIGI OLUSMADAN HASTALARIN COGUNDA GECICI ISKEMIK ATAK (BEYNE GIDEN KAN AKIMINDA AZALMA) DEDIGIMIZ NOROLOJIK TABLO GENEL SAGLIK...


Kalıcı felç hastalığı oluşmadan hastaların çoğunda geçici iskemik atak (beyne giden kan akımında azalma) dediğimiz nörolojik tablo oluşur.

Geçici iskemik atak ani başlayan bir süre devam eden ve hemen hiçbir iz bırakmadan kaybolan nörolojik yetmezlik belirtilerinden oluşan durumdur. Bu süre 24 saati aşmamalıdır. Fakat genelde kısa olur.

Yapılan araştırmalar sonucu bu terimin eski yunanda bile kullanıldığı göstermiş olmasına karşın gerçek niteliği ile tanınması ve de tedavisi son yıllarda olmuştur ve halen çalışmalar devam etmektedir. Geçici iskemik atak geçiren hastaların büyük çoğunluğu 1-3 yıl içinde felç hastası olmaktadır.

Günümüzde gerek çevresel faktörler, gerekse beslenme alışkanlıklarından dolayı genç yaşta felç sanıldığından daha fazla görülmektedir. Hayati önem ve sosyal nedenlerden dolayı bu hastalığın erken dönem teşhisi bu hastalığa aday kişilerin felçten kurtulmasını dolayısıyla kendisinin bakım hastası olmasını önler. Evet bu hastalar hayati tehlikeyi atlatsalar bile bakım hastası olarak kalırlar, bu da çevresindeki yakınlarını sosyal ve ekonomik yönden etkiler. Gerek yaşlı gerekse genç olsun inme yani felç hastalığının habercisi olan geçici iskemik atakları tespit edip tedavisini yapmak büyük önem taşır.

Beyni besleyen 2 tane ana damar sistemi vardır. Kaba tabirle bunlardan biri beynin ön ve orta yüzeyini besleyen halkın şah damarı diye adlandırdığı Karotis damarları diğeri de beynin arka yüzeyini ve derin bölgelerini besleyen Vertebrobaziler damar sistemidir. Çok kısa olarak :

1) Vertebro-badiler sistemindeki geçici iskemik ataklarda :

 • Görme bozuklukları:çift görme ,görme bulanıklığı ,görme hayalleri görülür.
 • Baş dönmesi (vertigo) özellikle çift görme ile beraber anlam kazanır.
 • Düşme nöbetleri özellikle yaşlı hastalarda ani olarak düşme görülür ve hastalarca dizlerimin bağı çözüldü diye tabir edilir.

2) Geçici Karotis iskemisi :

 • Bir gözde ani gelişen kısa süreli körlük
 • Bir tarafta his ve duyu bozuklukları ve kuvvet azlığı
 • Konuşma bozuklukları ,bazen de şuurda bozukluklar görülebilir.

65 yas üzerindeki gruplarda hastalığın seyri daha iyidir. Orta yaşta kalıcı felç geçirme olasılığı ortalama % 30 ‘ dur. Bu hastalığı hazırlayan sebepleri çok kısa sıralarsak:

 1. Kalıtsal olarak damarların yapısı
 2. Hipertansiyon
 3. Kalple ilgili hastalıklar (kapak hastalığı vs.)
 4. Kanda yağ oranı (kolesterol,trigliserid, HDL, LDL, VLDL durumu)
 5. sigara içme alışkanlığı
 6. Aşırı Alkol alışkanlığı, Aşırı kahve alışkanlığı
 7. Kandaki şekilli elamlarin fazlalığı sayılabilir.

Geçici iskemik geçiren hastaların çoğu durumunu önemsemez. Fakat bu durum fark edildiğinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Bu durum nedir? Örnek verecek olursak ani gelişen geçici konuşmada bozukluk ani gelişen tek gözde geçici körlük, bir tarafta geçici güç azalması, geçici hafıza kaybı vs. sıralayabiliriz.

Hasta deneyimli bir hekime başvurduktan sonra hastalığa yol açacak tüm sebepler araştırılmalı bir neden varsa derhal ortadan kaldırılmalı ve uygun tedavi düzenlenmelidir. Hastalıkla karşılaşılabilecek tabloların ayrımı büyük önem taşır örneğin bu akut tablo gerçek bir damarsal olayımı yoksa tümöre iltihaba veya başka patolojiyemi bağlı olarak çıkmıştır. Bunun ayrımı iyi yapılmalıdır.

Günümüzün modern teşhis ve görüntüleme yöntemleriyle deneyimli bir hekim tarafından bu durum şüpheye düşürmeden tespit edilip tedavisi düzenlenir. Yukarıda da söylediğim gibi erken teşhis hastayı ve hasta yakınlarını ileride maddi manevi bir yükün altından kurtarır. Hastayı risklerden büyük oranda korur.

Doç. Dr. Serdar Dağ
Nörolog

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Felç geleceğini haber verir Okuyanlar Bunlarıda Okudu

 • Kahve kadınları felçten koruyor Kahve kadınları felçten koruyor

  Harvard Üniversitesi uzmanlarınca yürütülen bir araştırmada toplam 80 bin kadın üzerinde incelemeler yapıldı. Uzun yıllar yapılan ...

 • Beyin kanamasının 4 belirtisi Beyin kanamasının 4 belirtisi

  Beyin kanaması semptomlarını anlamak bazı durumlarda çok zor olabilir. Fakat bu konuda bilgisiz olup beyin kanaması geçiren kişiye ...

 • Polen Her Derde Deva Polen Her Derde Deva

  Arılar tarafından çeşitli bitkilerden toplanan çiçek tozlarından meydana gelen polenin, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı, ...

 • Gebe kalınabilir dönemi hesaplama Gebe kalınabilir dönemi hesaplama

  Kadınlar normalde 25-40 gün arasında adet görür. Düzenli adet, adetin her zaman aynı gün olacağı anlamına gelmez. Kadınlarda adet ...

 • Aşırı soğuklarda yüzünüzü koruyun Aşırı soğuklarda yüzünüzü koruyun

  Yüzün ani soğuk havaya maruz kalmasıyla oluşan 'yüz felci' hastalığı kalıcı hasarlar bırakıyor Nöroloji Uzmanı Prof. ...

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor