Şuan sitede 11321 kişi var

diyadinnet tv

Bel, boyun ve sırt ağrılarının nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, BEL, BOYUN VE SIRT AGRILARININ NEDENLERI FIBROMIYALJI, UZUN SUREN, BEL, BOYUN VE SIRTTA AGRILI NOKTALARIN VARLIGI ILE KARAKTERLI YAYGIN AGRI SENDROMUDUR.SABAH TUTUKLUGU, GENEL SAGLIK...


fibromiyalji, uzun süren, bel, boyun ve sırtta ağrılı noktaların varlığı ile karakterli yaygın ağrı sendromudur.

Sabah tutukluğu, uyku bozukluğu, yorgunluk ve uyuşmalar hastalığın genel özelliğidir.

Hastalığın teşhisi genellikle gecikir.Kısaca bu hastalığın belirtilerini sıralamak istiyorum.

 1. Yaygın Ağrı ve Tutukluk: Ağrı genellikle boyun,sırt ve bel bölgesindedir.Yorgunluk, gerilim,aşırı fiziksel aktivite ,soğuk ve nemli Hava ve uykusuzlukla artar. Tutuklukta yaygındır ve gövdededir.
 2. Duyarlı Noktalar: Hastanın bel, boyun ve sırt bölgesinde bastırmakla ağrı yapan nokta alanlar vardır.Bu ağrılı noktaların sayısı oldukça fazladır.
 3. Yorgunluk ve Bellek Bozukluğu: Hastalar kendilerini günlük yaşamlarını etkileyecek şekilde yorgun hissederler.Sabah yataktan yorgun kalkarlar.
 4. Konsantrasyon Bozukluğu : Hastada bellek kaybı,çaresizlik duygusu ve olayları yanlış algılama olabilir .Örneğin, hastaların çoğu eklemlerinin şiştiğini söyler, fakat hekim şişliği göremez.Bu şikayetler genellikle hekimi yanlış tanıya götürür.
 5. Uyku Bozukluğu: Hastaların büyük çoğunluğu uykusuzluk çeker.Uyusalar bile sabah kalkınca kendilerini yorgun hissederler
 6. Baş Ağrısı ve Stres : Migrene benzer baş ağrısı hasta ve hasta yakınlarının sıkça bildirdikleri şikayettir.Ayrıca, Depresyon bulguları,kronik yorgunluk sendromu ve panik atak hastalarda sık olarak görülür.
 7. Karın Ağrısı : Karın ağrısı, kabızlık ve isal hastaların çoğunda gözenir.

Bu hastalığın teşhisi ancak deneyimli bir hekim tarafından konur. Fibromiyalji hastalığında tüm laboratuar incelemesi normal çıkar.

Tedavi: Hastalık kişinin yaşam kalitesini ve iş yaşamını olumsuz etkiler .Tedavi için doğru tanı şarttır. Tedavide

 1. İlaç tedavisi
 2. Fizik tedavi ve rehabilitasyon
 3. Psikolojik destek
 4. Duyarlı noktalara enjeksiyon
 5. Diyet uygulanır

Doç. Dr. Serdar Dağ
Nörolog

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Bel, boyun ve sırt ağrılarının nedenleri Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0

Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberLerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS