Omuz Ağrısının Nedenleri Sebepleri

OMUZ EKLEMI, VUCUDUMUZDA EN GENIS HAREKET ACIKLIGINA SAHIP OLAN EKLEMDIR. KUREK KEMIGI KOPRUCUK KEMIGI VE OMUZ BASI KEMIGININ BIRARAYA GELMESINDEN OLUSAN KOMPLIKE BIR EKLEMDIR. OMUZ EKLEMININ NORMAL HAREKETLERINI YAPABILMESI ICIN, BU UC EKLEMIN UYUM ICINDE CALISMASI ......

Omuz Ağrısının Nedenleri Sebepleri ile ilgili yazı

Omuz Ağrısının Nedenleri Sebepleri

Omuz Ağrısının Nedenleri Sebepleri

Omuz eklemi, vücudumuzda en geniş hareket açıklığına sahip olan eklemdir.

Kürek kemiği köprücük kemiği ve omuz başı kemiğinin biraraya gelmesinden oluşan komplike bir eklemdir. Omuz ekleminin normal hareketlerini yapabilmesi için, bu üç eklemin uyum içinde çalışması gerekir.

Omuz ağrısına neden olan omuz sıkışması sendromu, eklem fonksiyonunda bozulma nedeniyle,kolumuzu yukarı kaldırmamızı sağlayan kasın kirişinin omuz kemikleri arasında sıkışıp zedelenmesidir. Bu zedelenme ciddi boyutlarda olursa kirişin kopmasına bile yol açabilir.

Omuzların zaman içinde çökmesi, omuz çevresi ve kürek kemiği çevresi kasların zayıflaması, köprücük kemiğinin çıkıntısının gaga gibi olması, köprücük kemiği ile kürek kemiği ekleminin kabalaşması gibi sebebler omuz kirişinin geçtiği mesafenin daralmasına ve kirişin bu mesafede sıkışarak incinmesine yada kopmasına neden olabilir.

Omuzu 90 derece ve üzerine ağırlıkla birlikte kaldırmak, yukarılara uzanarak iş yapma gerekliliği, omuz eklemi 90 derece ve yukarı pozisyonda uyuma alışkanlığı, zorlayıcı travmalar gibi sebeb ler omuz kirişinin daha da çok sıkışmasına neden olur.

Bunların sonucunda kişi ya zaman içinde yavaş yavaş artan ağrılar veya ani bir hareket sonrası ortaya çıkan omuz ağrılarından ve aynı zamanda hareket kısıtlanmasında da şikayet edebilir. Özellikle kolu geriye götürme, palto giyme hareketi veya yukarı uzanma sırasında omuz ağrısından yakınabilir. Gece ağrıyan omuz üzerine yatamaz ve giderek omuz hareketleri kısıtlanabilir. "Donuk omuz" dediğimiz oldukça ciddi omuz eklemi hareket kısıtlanmasıyla sonuçlabilir.

Bazen zedelenme bölgesinde meydana gelen kireçlenme eklem çevresindeki küçük keseciklerin içine açılabilir. Bu çekilen röntgen filminde omuz çevresinde beyaz leke şeklinde görülür. Bu durum şiddetli ödem ve ağrıyla sonuçlanan ayrı bir klinik tabloya neden olabilir. Bu durumda bu kesecik içine yapılan kortizon enjeksiyonu ödemi veya ağrıyı iyileştirir. Lokal buz uygulaması, Sıcak uygulamaya tercih edilmelidir.

Omuz sıkışma hastalığının tanısı özel test hareketleri ile hastayı muayene ederek ve MR tetkiki ile konur.Özel test hareketleri ile hastanın omuz ağrısı artar. MR tetkiki ile kasın kirişinin sıkışmasının sebebi ve zedelenme derecesi tespit edilebilmektedir.

Tedavide öncelikle 6-8 hafta fiziksel tedavi ve egzersiz uygulanmalıdır. Zedelenmiş kirişin iyileşmesi ve ödemin tedavisine yönelik,omuza Laser,Us,buz uygulanır. Özellikle Laser’in ödem iyileştirici ve ağrı kesici etkinliği oldukça iyidir. Hastanın ağrısını kısa zamanda azaltarak hareket açıklığının artmasını sağlar.Hafif ve orta düzey şiddetindeki vakalarda tek başına Laser tedavisi yeterli olabilmektedir. En az 10 seans belirli noktalara uygulanır. Tedavinin etkinliği 1-2 Gün içinde kendini gösterir. Gün içinde sıcak yerine 4-5 kez,15-20 dk. buz uygulaması yapılmalıdır.

Omuz çevresindeki sertleşmiş kasları gevşetmek, hareketi azalmış eklemleri mobilize etmek, zayıf omuz çevresi kasları güçlendirmek tedavinin diğer önemli yönüdür. Yukarıdaki fiziksel tedavi yöntemleri ile ağrısı azalmış , rahatlamış hastaya eklem hareketi ve egzersiz yaptırmak çok daha kolaydır. Hasta eklemi rehabilite ederken hastanın da kolunu kontrollü kullanması, erken dönemde kolunu zorlamaktan kaçınması gerekir. En az 8 hafta kolunu rehabilitasyon programına göre kullanmalıdır.

Bu tedavi yöntemiyle iyileşmeyen veya şikayetleri kısa sürede tekrarlayan hastalara cerrahi yöntemler uygulanarak sıkışıklık giderilir.

Omuz sağlığımızı korumak için;

-Omuz çevresi ve kürek kemiği kasları yeterince esnek ve güçlü olmalıdır.

-Dik oturmaya özen göstermeliyiz.

-Omuzu 90 derece ve üzeri aktivitelerde sık kullanmamalı ve zorlamamalıyız.

-Aşırı ve zorlayıcı yüzme omuz kirişinin sıkışmasına neden olabilir.

-Elimizde ağır torbalar taşımaktan kaçınmalıyız

-Eğer bir kez ciddi omuz problemi yaşadıysanız omuz ekleminizi dikkatli kullanmalısınız.

Dr. Vildan Çerçi

Omuz Ağrısının Nedenleri Sebepleri

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
 • Baş Ağrısı Sebepleri Baş Ağrısı Sebepleri

  Baş Ağrısının Temel Sebepleri, Nelerdir?: Baş ağırıs, hemen her yaştan insanın belli dönemlerde, belli nedenlerden dolayı yaşaması ...

 • Gebelikte bel ağrılarından kurtulun Gebelikte bel ağrılarından kurtulun

  Vücudun ağırlık merkezinin öne düşmesiyle bu ağırlığın beli aşırı zorladığını söyleyen uzmanlar, hamilelikte bel ağrısının ...

 • baş ağrısının habercisi baş ağrısının habercisi

  Başağrısı hastalıkların habercisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ...

 • Kasık ağrısının nedenleri ve tedavi yolları Kasık ağrısının nedenleri ve tedavi yolları

  Tıp dilinde pelvis ağrısı da denen kasık ağrısının, alt karın bölgesinde bulunan; rahim, yumurtalık, tüpler, idrar torbası ve ...

 • Baş Ağrısı Baş Ağrısı

  İnsanları etkileyen ağrılar içinde, en yaygın görülen ve yaşam kalitesini bozan ağrı baş ağrısıdır. Hayatı boyunca, baş ...

Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.