Yoğurt plastik ambalajındaki numaraların anlamı. Ambalajda

Yoğurt Plastik Ambalajındaki Numaraların Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, YOGURT PLASTIK AMBALAJINDAKI NUMARALARIN ANLAMI PLASTIK AMBALAJDA YOGURT ALIRKEN PAKETIN ALTINDA BULUNAN UCGEN ISARETI ICINDE 5 RAKAMI OLMASINA DIKKAT EDILMESI GEREKTIGI GENEL SAGLIK...


Plastik ambalajda yoğurt alırken paketin altında bulunan üçgen işareti içinde 5 rakamı olmasına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Tüketicilerin yoğurt alırken sadece son kullanım tarihlerine değil, ürünün konulduğu Plastik kapların türüne de dikkat etmesi gerektiği bildirildi. 

Şikayetvar Genel Müdürü Dr. Ömer Deveci, AA muhabirine, plastik yoğurt kaplarının Sağlık açısından risk oluşturabileceğini ifade etti.

Plastik türünün sağlığa zararlı olup olmadığını anlamak için numarasına bakılması gerektiğini belirten Dr. Ömer Deveci, şu bilgileri verdi:

 "Plastik kapta bulunan yoğurtları almadan önce ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Üçgen işareti içindeki rakamlar size sağlığınız hakkında mesaj veriyor. '5' rakamı varsa, içiniz rahat olsun, Ama hiçbir rakam yoksa sağlığınız 
tehlikede demektir. '5' rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında kullanılır ve zararsızdır. Tüketicilerin ve uzmanların plastik ürünlerin gıdada kullanımı hakkında verdikleri bilgiler gerçekten çok çarpıcı. Plastikler türlerine göre 1’den başlayarak 7’ye kadar numaralandırılıyor.  Numara varsa kolay ama yoksa aman dikkat. Öte yandan 3, 6 ve 7 no'lu plastiklerden uzak durulmalı. Bunlar zararlıdır. Yoğurt alırken kullandığı plastiğe göre tercihinizi yapın."

-Numaraların anlamı

Plastiklerin türlerine göre sınıflandırıldığını kaydeden Deveci, şunları söyledi: 

"1'in anlamı, PET veya PETE Polietilen demektir. Genelde Su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılır. Cam gibi şeffaftır, zararsızdır. 2 ise HDPE yüksek yoğunluklu polietileni işaret etmektedir. Deterjan ambalajları ve pet sütlerde bulunur bu da zarar içermez.  3 rakamı PVC polivinil klorid içermektedir. Streç folyo, dış mekanda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemesi, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda kullanılır, zararlıdır. 4 rakamı LDPE az yoğunluklu polietilendir. Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunur, zararsızdır. 6'nın anlamı PS polistirendir. Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerindendir, zararlıdır. 7 ise diğer ürünleri işaret etmektedir. Bunlar birden altıya kadar kullanılan plastiklerin dışında kalanlardır. Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur, kullanılması oldukça zararlıdır."(A.A)

Yoğurt Plastik Ambalajındaki Numaraların Anlamı

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Yoğurt Plastik Ambalajındaki Numaraların Anlamı Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 5038