Şuan sitede 4730 kişi var

diyadinnet tv

Diyabetik ayak yarası

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, DIYABETIK AYAK YARASI SEKER HASTALIGI GUNUMUZDE ONEMLI BIR POPULASYONU ETKILEMEKTE, YASAM SURESINI VE KALITESINI DIKKATE DEGER BIR SEKILDE AZALTMAKTADIR. HER NE KADAR SEKER GENEL SAGLIK...


Şeker hastalığı günümüzde önemli bir popülasyonu etkilemekte, yaşam süresini ve kalitesini dikkate değer bir şekilde azaltmaktadır.

Her ne kadar şeker değeri kontrol altında tutulsa dahi istenmeyen vücut zararları 10 yıldan sonra yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Şeker hastalarında oluşan Ayak yaralarını çoğunuzun duyduğu şeyler. Her ne kadar görmesenizde muhtemelen akrabanızdan veya komşunuzdan filancının ayağı kesildi, parmağı kesildi şeklindeki söylemleri duymuşsunuzdur.

Diyabetik ayak yarası Neden Oluşuyor ?

Malesef diyabetik ayak yarası bakımı kötü hastalarda ortaya çıkmaktadır. Bakımı kötü derken akla hemen pis hasta gelmesin. Bakım başlığı altında günlük ayak kontrolü, şekerin normal sınırlarda olması, uygun ayakkabı giyimi, perhize uymak gibi birçok Madde mevcut.

Mekanizmaya gelince; kabaca şekerin fazlası sinirlere zarar veriyor ve yıllar içinde ayaklarda his kaybı, ayak cildinin nemliğinde kaybolma ve ayak tabanındaki dokuda incelme oluyor. Yani ayağın korunma mekanizmasının zırhı deliniyor.

Kuru kalan ayak çatlamaya meyilli oluyor ve bu çatlaklardan mikroplar rahatlıkla girebiliyor. Normalde mikrop girmesiyle oluşan ağrı bu hastalarda his kaybına bağlı olarak olsada hissedilmiyor ve erken önlem alamadan geniş alana mikroplar rahatlıkla dağılıyor.

Mikrop dağılımı sonrası ayakta şişme, kızarma, ısı artışı oluyor. Süreç ilerlerse kemiğin mikrok kapması, parmakların gangrene gitmesi ve malesef kesilmesi sürecine kadar gidiliyor.

Diyabetik ayak yarası olduğunde Ne Yapmalı ?

Ayağınızın zırhını yeniden oluşturun :

1. Sık sık kremle nemlendirin

2. Pamuklu Hava alan sıkmayan çorap giyin

3. Geniş taraklı sıkmayan ayakkabı giyiniz

4. Her gece yatmadan önce ayna ile ayaklarınızı kontrol ediniz veya eşinize kontrol ettiriniz.

5. En ufak aklınıza takılan kızarıklık, şişlikte en yakın Plastik cerraha başvurunuz.

Dİyabet öldürmekten daha çok süründürür. İyi bir yaşam için düzenli beslenme, yaşa uygun spor ve her ne kadar söyleyen doktor uymasada siz yine doktorun önerilerine uyabildiğinizce uymaya bakınız.

Unutmayın doktorda bir insan ve önlemlere uymazsa aynı acı son onuda bekliyor...

Saygılar...

Not. Yukarıdaki yazı bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır. Kaynak olarak kullanılamaz.

Dr. Mehmet Haşim Güner

Diyabetik ayak yarası

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabetik ayak yarası Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0

Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberLerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS