Şeker hastalarının diyeti nasıl olmalıdır ?

DIYET, SEKER HASTALARINDA TEDAVININ EN ONEMLI KISMIDIR. CUNKU SEKER HASTASI ELINDE-KI INSULIN REZERVINI, EN IYI VE EN UZUN DEGER-LENDIRMELIDIR. ESKIDEN KLASIK DIYABETIK DIYETI ADI ALTINDA HASTA BIR NEVI ACLIK GREVINE ZORLANIRDI. SIMDIKI ANLAYISA ......

Şeker hastalarının diyeti nasıl olmalıdır ? ile ilgili yazı

Şeker hastalarının diyeti nasıl olmalıdır ?

Şeker hastalarının diyeti nasıl olmalıdır ?

Diyet, şeker hastalarında tedavinin en önemli kısmıdır. Çünkü şeker hastası elinde­ki insülin rezervini, en iyi ve en uzun değer­lendirmelidir. Eskiden klasik diyabetik diyeti adı altında hasta bir nevi açlık grevine zorlanırdı.
Şimdiki anlayışa göre, diyabetik hastalar, kahvaltı dahil Günde üç ana öğün ve 2-3 kez de ara öğün yemek; her Sağlıklı kişi gibi yaşam için gerekli çeşitli besinleri almak zo­rundadır.
Bunun için bol taze sebze ve meyve ile birlikte yağsız et (özellikle tavuk, balık) ve doymuş yağ oranı düşük besinler yemeyi tercih edin.
- Yağ oranı azaltılmış süt için.
- Haftada en fazla 3-4 yumurta yiyin.
- Sosis, hamburger, pata­tes dahil her türlü kızartmalardan, kremalı pasta­dan, kaşar peynirinden uzak durun.
- Yemeklerde zeytinyağı, ayçiçek yağı ya da mısır özü yağı kullanın.
Ancak yağlı yiyecekler, kalori değeri yük­sek olduğundan, kilo almamak için fazla tü­ketilmemelidir.

Şeker hastalarının diyeti nasıl olmalıdır ?

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.