Şuan sitede 2031 kişi var

diyadinnet tv

Normal doğumda keşi (epizyotomi) ve dikiş neden uygulanır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Diyadinnet'te yayınlanan Normal doğumda keşi (epizyotomi) ve dikiş neden uygulanır ? yazısı, sitemizde Normal doğumda keşi (epizyotomi) ve dikiş neden uygulanır ? hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

Doğumun en son safhasında, bebek başı doğum kanalından dışarı çıkmadan tam önce, kanalın çıkışını oluşturan dokulara dayanır ve annenin kuvvedi ıkınmaları ile bu dokular esner, bebek buradan dışarı çı­kar. Buradaki dokular yeteri kadar esnek değilse, çıkım bölgesi kolayca yırtılır.
Bu yırtıklar hem düzensiz yırtıklardır, onarılsa bile kötü izler kalabilir, hem de bu yırtıklar kadının anüsüne kadar hatta kalın bağırsağın son kısmına kadar uzaya­bilir.
Tüm bu olumsuzlukları önlemek amacı ile vajinanın dış ağzı ile etraf cilt, cilt altı ve kaslara 2-3 cm.lik keşi uygulanır. Buna epizyotomi denir.
Bu şekilde doğum kanalının çıkışı genişle­tilmiş olur. Ayrıca annenin fazla ıkınması zararlı olan durumlarda, bebeğin acilen doğurtulması gereken durumlarda ve vakum uygulaması gerektiğinde de epiz­yotomi uygulanır.
Epizyotomiler düzgün kesiler oldukları için onarılmaları ve iyileşmeleri daha ko­laydır ve yırtıklardaki gibi kötü iz kalma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca epizyotomide keşi yönü anüse değil, bacağa doğru yapıldığından, kesinin anüse uzama ihti­mali de çok azaltılmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Normal doğumda keşi (epizyotomi) ve dikiş neden uygulanır ? Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.

Paylaşmaya ne dersin ?

Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.