Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı

GEBELIKTE SIK KARSILASILAN SORUNLARDAN BIRIDE KABIZLIKTIR. GEBELIKTE RAHMIN BEBEGI RAHAT TASIMASI ICIN PLASENTADAN KANA SALGILANAN HORMON, RAHIM KASLARININ GEVSEK KALMASINA SAGLAR. BU SIRADA VUCUDUN DUZ KAS ICEREN TUM OR-GANLARINDA DA BU GEVSEME ETKISI ORTAYA ......

Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı ile ilgili yazı

Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı

Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı

Gebelikte sık karşılaşılan sorunlardan biride kabızlıktır.
Gebelikte rahmin bebeği rahat taşıması için plasentadan kana salgılanan Hormon, rahim kaslarının gevşek kalmasına sağlar. Bu sırada vücudun düz kas içeren tüm or­ganlarında da bu gevşeme etkisi ortaya çı­kar. Aynı zamanda büyüyen rahime yer açılması için mide ve bağırsaklar, yukarı doğru itilir ve sıkışık bir yerde doğumun sonuna kadar beklemek zorunda kalırlar. Bu etkiden dolayı sindirim sisteminin ça­lışması yavaşlar ve zorlanır.. Bunun sonu­cu olarak, gebelik ayları ilerledikçe özel­likle yemek sonraları hazımsızlık ve karın­da şişme ve karın ağrısı gibi Gaz şikayetle­ri, mide yanmaları ve kabızlık ortaya çıkar.
Kabızlığı hafiflet­mek için bol lifli gı­dalardan hazırlan­mış ve Zeytin yağlı yemekler, yeşillikli salatalar, bol Su, özellikle yemek sonraları yürüyüşler, kayısı gibi bağırsak hareketlerini artı­ran meyveleri taze veya hoşaf şeklinde günlük tüketmek tavsiye edilebilir.

Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.