Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, GEBELIKTE KABIZLIGA KARSI NELER YAPILMALI GEBELIKTE SIK KARSILASILAN SORUNLARDAN BIRIDE KABIZLIKTIR. GEBELIKTE RAHMIN BEBEGI RAHAT TASIMASI ICIN PLASENTADAN KANA GENEL SAGLIK...


Gebelikte sık karşılaşılan sorunlardan biride kabızlıktır.

Gebelikte rahmin bebeği rahat taşıması için plasentadan kana salgılanan Hormon, rahim kaslarının gevşek kalmasına sağlar.

Bu sırada vücudun düz kas içeren tüm or­ganlarında da bu gevşeme etkisi ortaya çı­kar. Aynı zamanda büyüyen rahime yer açılması için mide ve bağırsaklar, yukarı doğru itilir ve sıkışık bir yerde doğumun sonuna kadar beklemek zorunda kalırlar.

Bu etkiden dolayı sindirim sisteminin ça­lışması yavaşlar ve zorlanır.. Bunun sonu­cu olarak, gebelik ayları ilerledikçe özel­likle yemek sonraları hazımsızlık ve karın­da şişme ve karın ağrısı gibi Gaz şikayetle­ri, mide yanmaları ve kabızlık ortaya çıkar.

Kabızlığı hafiflet­mek için bol lifli gı­dalardan hazırlan­mış ve Zeytin yağlı yemekler, yeşillikli salatalar, bol Su, özellikle yemek sonraları yürüyüşler, kayısı gibi bağırsak hareketlerini artı­ran meyveleri taze veya hoşaf şeklinde günlük tüketmek tavsiye edilebilir.

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelikte kabızlığa karşı neler yapılmalı Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Yandex.Metrica