Erkekte cinsel birleşme sırasında ağrı

ERKEKTE CINSEL BIRLESME SIRASINDA DU-YULAN AGRININ HEMEN HER ZAMAN FI-ZIKSEL BIR NEDENI VARDIR; PSIKOLOJIK SORUNLAR AGRI YERINE SERTLESME GUC-LUGUNE YOL ACAR. AGRININ YAYGIN NE-DENLERI SUNLARDIR. YARALAR SERT YA DA UZUN SURELI CINSEL BIRLES-ME PENIS BASINDA ......

Erkekte cinsel birleşme sırasında ağrı ile ilgili yazı

Erkekte cinsel birleşme sırasında ağrı

Erkekte cinsel birleşme sırasında ağrı

Erkekte cinsel birleşme sırasında du­yulan ağrının hemen her zaman fi­ziksel bir nedeni vardır; psikolojik sorunlar ağrı yerine sertleşme güç­lüğüne yol açar. Ağrının yaygın ne­denleri şunlardır.
Yaralar
Sert ya da uzun süreli cinsel birleş­me penis başında ya da sünnet deri­sinde küçük yaralara neden olur. En­feksiyon bunların iltihaplanmasına ve ağrı yapmasına yol açar.
Sünnet derisi darlığı
Sünnet olmamış erkekler bazen sün­net derisini geriye çekmekte zorlanır ve sertleşmeyle bu alan dar gelir ve ağrı verir. Sünnet derisinin arkasın­daki alanın temizliği de zor olabilir ve bunun sonucunda gelişen bir en­feksiyon ağrıyı daha da artırır. Bu so­run sık sık yaşanıyorsa sünnet düşü­nülmelidir.
Sünnet derisi darlığına bağlı sey­rek görülen bir komplikasyon da parafimozistir; bu durumda erkek sertleşmeden sonra sünnet derisini ge­riye çekemez. Sünnet derisi dar bir bant gibi penisi sararak şişmeye ve ağrıya neden olur. Bu durumda der­hal bir acil servise başvurulmalıdır; ihmal edilirse bu durum kalıcı hasa­ra yol açabilir.
Enfeksiyonlar ve deri reaksiyonları
Herpes enfeksiyonu penis üzerinde ağrılı, kaşıntılı kabarcıklara neden olur; birkaç Gün sonra bu kabarcıklar patlar ve kabuk bağlar. Genital siğil­ler deri üzerindeki küçük karnaba­harlara benzer.
Özellikle eşlerinde mantar olan erkeklerde de zaman zaman mantar (kandida) gelişebilir ve penis başın­da tahriş, kızartı, bazen de şişmeye neden olur. Sünnet derisinin altında kalın beyaz bir akıntı toplanabilir.
Belsoğukluğu ve etkeni belirle­nemeyen (non-spesifik) üretrit idrar yolunda yanma ve akıntıya yol açtı­ğı gibi idrar yaparken ve boşalma sı­rasında ağrıya da neden olur. Bu en­feksiyonlardan birinden kuşkulanılır­sa, hastaneye ya da ürologa başvu­rularak tam bir kontrolden geçilme­lidir.
Bazı erkeklerde sıradan prezer­vatiflerde kullanılan lastiğe ya da kayganlaştırıcıya karşı alerji vardır. Günümüzde büyük firmalar hipoalerjik prezervatifler de üretiyor. Ay­rıca masaj yağı, banyo köpüğü, duş jeli ya da sabun da deri reaksiyonla­rına neden olabilir.
Seyrek rastlanan nedenler
Sertleşince penisin bükülmesine ne­den olan doğumsal bozukluklar da ağrıya neden olabilir. Peyronie has­talığı adı verilen bir durumda peni­sin gövdesi boyunca bağ dokusu gelişmiştir ve asimetrik ağrılı sert­leşmeye yol açmaktadır. Bu sorun birkaç ayda ya da birkaç yılda kendi­liğinden düzelebilir, ama cinsel bir­leşme mümkün değilse yardım is­tenmelidir. Bazı erkeklerde sorun ameliyatla çözülür. Her durumda ürologun görüşünü almakta yarar olabilir.
Bazı erkeklerde boşalma sonra­sında penis başında öylesine yoğun bir duyarlılaşma gelişir ki erkek bo­şalmaktan korkar. Bazı genç erkek­lerde de torbaların kasılmasını sağ­layan kremaster kası fazla çalışır ve cinsel ilişki sırasında spazm tarzında ağrıya neden olabilir. Boşalmadan uzun süre uyarılmış kalma da kasık­larda zonklayıcı ağrı yapabilir.
Priapizm penisteki sertleşmenin saatlerce geçmemesi ve ağrıya ne­den olmasıdır. Kalıcı hasar gelişebi­leceği için, derhal acil servise başvu­rulmalıdır.

Erkekte cinsel birleşme sırasında ağrı

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
 • Cinsel ilişki ne zaman ağrıya neden olur ? Cinsel ilişki ne zaman ağrıya neden olur ?

  Cinsel ilişkinin ağrıya neden olması kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni fizik­sel ya da psikolojik bir sorun olabile­ceği ...

 • Kısırdöngü Kısırdöngü

  Başlangıçta sorun yalnızca fiziksel olsa da, cinsel sorunların hemen hepsinde kişinin başarısızlık korkusu sorunu ...

 • Kadında cinsel ilişki sırasında ağrı Kadında cinsel ilişki sırasında ağrı

  'Disparöni' terimi tıpta cinsel birleş­menin mümkün ama ağrılı olduğu durumu tanımlar. Çok sık görülür ve çoğu ...

 • Cinsel Ağrı bozukluğu Cinsel Ağrı bozukluğu

  1-Cinsel Ağrı Bozukluğu a-) Disparoni: Kadın ya da erkekte cinsel ilişki esnasında devamlı ya da tekrarlayıcı bir şekilde cinsel organ ...

 • Kadınların kâbusu vajinismus Kadınların kâbusu vajinismus

  Kadınlarda görülen cinsel birleşme sorunu olarak bilinen ve kadınların korkulu kâbusu olan vajinismus; ilişkinin ağrılı ve kanamalı ...

Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.