Bel Ağrısı Cinsel Gücü Etkiliyor

SAMSUN (IHA) - ONDOKUZ MAYIS UNIVERSITESI (OMU) FIZIKSEL TIP VE REHABILITASYON ANABILIM DALI BASKANI DOC. DR. OMER KURU, BEL AGRILARININ CINSEL PERFORMANSI AZALTTIGINI BELIRTEREK, KRONIK BEL AGRISI HASTALARININ YUZDE 63'UNDE SERTLESME SORUNUNUN BULUNDUGUNU SOYLEDI. ......

Bel Ağrısı Cinsel Gücü Etkiliyor ile ilgili yazı

Bel Ağrısı Cinsel Gücü Etkiliyor

Bel Ağrısı Cinsel Gücü Etkiliyor

SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Kuru, bel ağrılarının cinsel performansı azalttığını belirterek, kronik bel ağrısı hastalarının yüzde 63'ünde sertleşme sorununun bulunduğunu söyledi.

Kronik bel ağrılı hastaların cinsel fonksiyon bozukluğunu ifade etmekten kaçındığı ve hekimlerin ise bu konuda hastaları sorgulamamasının önemli bir problem olduğunu kaydeden Kuru, "Yapılan çalışmalarda kronik bel ağrılı hastaların yüzde 63'ünün erektil disfonksiyon (sertleşmede güçlük) olayına raslandığı ortaya çıktı. Klinik deneyimlere ve çalışmalardan elde edilen bilgilere göre bunun 3 temel sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sinir sistemini fonksiyonunu engelleyen primer pataloji, ikinicisi ağrıyı gidermek için kullanılan ilaçlar ve üçüncüsü da kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerdir" dedi.

Siyatik ve bel fıtığı rahatsızlığının bacaklarda uyuşma ve güç kaybına yolaçtığına da işaret eden Kuru, "Bel fıtıkları omuriliğe ve sinir köklerine baskı yaparak, erektil disfonksiyona neden olabiliyor. Bu durum genellikle cerrahi operasyon geçiren hastalarda daha sık görülmektedir. Bel ve bacak ağrısı olan hastalar, bir başka deyişle siyatiği olanlar, bacağında ve ayaklarında uyuşma ve güç kaybı olan hastalarda cinsel fonksiyon sorgulanmalıdır" diye konuştu.

"İLAÇLAR DA, CİNSEL GÜCÜ AZALTIYOR"
OMÜ Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Kuru, bel ağrılarını gidermek için kullanılan ilaçların yan etkilerininde cinsel fonksiyonu etkilediğini de hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bel ağrısı gibi kronik ağrıya neden olan patolojilerde hastalarda anksiyete, Depresyon ve nevroz gelişmektedir. Bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar yan etki olarak libido'da (cinsel istek) azalmaya ve impotans'a (cinsel yetersizlik) neden olurlar. Hastalar ilaçların bu yan etkilerine çoğunlukla bilmezler. Bu nedenle hekim bu gibi ilaçları yazarken hastayı yan etkiler konusunda bilgilendirmelidir.

Kronik ağrıdan kaynaklanan psikolojik faktörlerinde cinsel performans üzerindeki olumsuz etkileri bulunuyor. Başka bir deyişle bel ağrılı hastalarda, 'şayet cinsel ilişkiye girersem ağrılarım artar' kaygısı var. Cinsel ilişki sırasında belin ani hareketleriyle kas spasmında ve ağrıda artışın olması, ilginin ve ereksiyonun kaybına ve sonuçta kendine güvende azalmaya ve cinsel ilişkiden kaçınma söz konusu olacaktır. Hekim bu durumda hastayı belin Anatomisi ve fonksiyonları konusunda bilgilendirmeli ve sırtüstü yatar durumdaki daha pasif pozisyon gibi ağrısını artırmayacak pozisyonlar önermelidir."

Bel Ağrısı Cinsel Gücü Etkiliyor

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
 • Cinsel gücün düşmanları Cinsel gücün düşmanları

  Sigara, stres ve uykusuzluğun, cinsel gücü olumsuz etkileyen faktörlerin başında geldiği bildirildi. Cinsel gücü artırıcı ...

 • Cinsel Hayat için Bitkiler Cinsel Hayat için Bitkiler

  Cinsel hayata faydalı olan bitkiler... Cinsel hayat için tavsiye edilen bitkiler. Bu bitkiler cinsel hayatını ...

 • Cinsel gücü artıracak karışım Cinsel gücü artıracak karışım

  Bu formülle hayatınız renklenecek Bu karışım cinsel hayatınızı daha mutlu yapacak Zencefil, dalları kullanılan sarı renkli bir ...

 • Cinsel ilişki sırasında Baş Ağrısı Cinsel ilişki sırasında Baş Ağrısı

  Cinsel aktivite sırasında oluşan baş ağrısı hastayı cinsel aktiviteden uzaklaştırır. Kadınların seks istemedikleri zaman ...

 • Seksin en büyük düşmanı Seksin en büyük düşmanı

  Cinsel işlev bozukluklarına en çok uyku apne sendromunda rastlanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Nörolog Dr. Vedat ...

Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.