Kalp Krizi mi Panik Atak mı! Sağlık

Kalp Krizi mi Panik Atak mı

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, KALP KRIZI MI PANIK ATAK MI GOGUSTE SIKISMA, AGRI, NEFES DARLIGI HISSI GIBI SIKAYETLER PANIK ATAK HASTALIGININ TIPIK BELIRTILERI ARASINDA YER ALIYOR. BU BELIRTILERE, KALP GENEL SAGLIK...


Göğüste sıkışma, ağrı, nefes darlığı hissi gibi şikayetler panik atak hastalığının tipik belirtileri arasında yer alıyor.
Bu belirtilere, kalp hastalıklarında da rastlanıyor. Bu durum panik atak hastalarının, kalp rahatsızlığı şüphesiyle doktora gitmelerine yol açıyor.

Panik Atak Nedir?
Panik atak, aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlanıyor.

Hastaların çoğu zaman "kriz" adını verdiği bu nöbetler yani panik atak birdenbire başlıyor, giderek şiddetleniyor ve şiddeti 10 Dakika içinde en yoğun düzeye çıkıyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alpman, bu konuda "Göğüste sıkışma, nefes darlığı, göğüs ağrısı, terleme tipik panik atağın bulgularından. Bunlar kalp krizinde ve kalp damar hastalıklarında gördüğümüz sıkıntılar" diye konuştu.

Yapılan araştırmalar, bu hastaların hekime başvurma oranının tüm psikiyatrik hastalıklardan daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü panik atak hastaları, sıklıkla kalp hastası olduğunu veya kalp krizi geçirdiğini düşünüp, hekimlerin yolunu tutuyor.

Peki iki hastalık arasında ne tür farklar var?
Psikiyatrist Uzman Dr. Mesut Kayalı, bu konuda şunları söyledi:
"Panik bozuklukta heyecansal yanıt söz konusu. Ağrı nitelikleri bakımından kalp krizine benzemiyor. Hastalığın oluşturduğu duygular bakımından da çok benzemiyor."

Kalp Krizi Geçirmiş İnsanda Panik Atak Gelişebilir
Ancak şöyle bir risk de var. Daha önce kalp krizi geçirmiş bir insanda panik atak gelişebilir.

Kayalı, "Bazı hastalıklar sırasında, seyrinde çıkan ortaya çıkan panik ataklar da var. Solunum yolu hastalıkları, kalp hastalıkları, metabolik, hormonal bozukluklar,elektronik değişiklilkler, kan şekerine bağlı panik ataklar görülebilir" dedi.

Uzmanların ortak önerileri bu şikayetlerle gelen hastaların önce kalp ve damar hastalıkları yönünden kontrol edilmeleri.

Kayalı, "Damarlarda birşey olmadığını bakılabilir ve değerlendirilebilir eğer kalp damar hastalığı mevcut değilse panik atak tanısını koymak son derece kolay bir hal alıyor" diye konuştu.

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp Krizi mi Panik Atak mı Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 5388