Mantar Zehirlenmesi

MANTAR ZEHIRLENMESI AGACLIKLAR ARASINDA, KIRLARDA, KENDILIGINDEN YETISEN MANTARLARIN ZEHIRSIZLERINI ZEHIRLILERINDEN AYIRMAK COK ZORDUR... BU SEBEPLE, ZEHIRSIZ OLDUGUNDAN EMIN OLMADIKCA KIR MANTARI TOPLAYIP YEMEMELIDIR. EN GARANTISI, SERALARDA OZEL OLARAK YETISTIRILEN VE ......

Mantar Zehirlenmesi ile ilgili yazı

Mantar Zehirlenmesi

Mantar Zehirlenmesi

Mantar Zehirlenmesi
Ağaçlıklar arasında, kırlarda, kendiliğinden yetişen mantarların zehirsizlerini zehirlilerinden ayırmak çok zordur...

Bu sebeple, zehirsiz olduğundan emin olmadıkça kır mantarı toplayıp yememelidir. En garantisi, seralarda özel olarak yetiştirilen ve marketlerde Ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi belli olan mantarlardan alıp yemelidir.

ZEHİRLİ MANTARLAR:
Hemen hemen bütün mantar zehirlenmelerine "Amanita Muscarina" ve "Amanita Phalloides" adı verilen iki cins zehirli mantar sebep olmaktadır.

A.Muscarina'nın zehiri yüksek ısıda bile tesirini kaybetmediğinden; bu cins mantarlar pişirilerek yense dahi üç Saat içinde zehirlenme belirtileri gösterirler.

Belirtileri:
*Göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, kusma ve karın ağrısı ilk belirtileridir.
*Bu belirtileri takiben karın adalelerinde kramplar, ishal, baş dönmesi, kas seyirmesi ve göz bebeklerinde küçülme görülür.

Aman Dikkat!
*Hasta doktora yetiştirilmediği zaman şok ve koma hali kaçınılmaz olur ve solunum yetmezliğinden ölümle neticelenir.

A.Phalloides cinsi mantarların zehiri ısıya dayanıksız olduğundan; pişirilerek yendiği takdirde ağır bir etkisi görülmez. Ancak çiğ olanak yendiği zaman şiddetli zehirlenme belirtileri gösterir. Tesiri yemekten 6 ila 24 saat arasında ortaya çıkmaya başlar.

Belirtileri:
*Karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi genel zehirlenme belirtilerine ilaveten idrar çıkaramama görülür.
*A.Phalloides'in zehiri, en büyük tesirini karaciğer üzerinde gösterir. Tedavi edilmediği takdirde, karaciğer harabiyetine bağlı olarak sarılık ortaya çıkar. Bir hafta içinde hasta kaybedilir.

Ne Yapmalı?
*Mantar yendikten sonra, zehirlenme belirtileri görülür görülmez hasta kusturulmalıdır.

*Parmakla küçük dile dokununca kusma temin edilemiyor ise, Tuzlu Su veya ipeka şurubu verilerek kusma sağlanmalıdır.

*Kusma ile ishal, aslında vücudun kendi kendine aldığı bir savunma şeklidir. Her iki durumda da vücut zehiri dıarı atmak istemektedir. Eğer kusmadan sonra ishal görülmez ise; mushil verilerek hastanın barsakları boşaltılmalıdır.

*Hasta en kısa zamanda doktora yetiştirilmeli, mümkün ise, mantar örneği de beraberinde götürülmelidir.

*A.Muscarina cinsi mantar zehirlenmelerinde deri altına veya damar içine "atropin" verilmesi en tesirli tedavi şeklidir.

*A.Phalloides cinsi çiğ mantar zehirlenmelerinde ise damardan "dekstroz" verilir. Ayı zamanda karbonhidratça zengin bir diyet uygulanır. Bu tür zehirlenmelerde Atropin'in bir tesiri yoktur.

Mantar Zehirlenmesi

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
 • Kadında genital vaginal akıntı Kadında genital vaginal akıntı

  Vajinal Mantar Enfeksiyonları (Mikotik vajinit) Vajinal mantar enfeksiyonları ilk kez 1849 yılında gebe bir kadında ...

 • Yeşil çay ve mantar kanser düşmanı Yeşil çay ve mantar kanser düşmanı

  Mantar yiyen ve yeşil çay içen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin düşük olduğu ileri sürüldü. Batı Avustralya ...

 • Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesi Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesi

  Yeni doğmuş bebeklerde kan zehirlenmesi ne demektir ? Genellikle bebeğin doğumunun ilk haftasında meydana gelen bir kan dolaşımı ...

 • Pamukçuk Pamukçuk

  Pamukçuk hastalığı nedir ? Genellikle bebeğin doğumunun ilk haftasının sonunda kendisini gösteren bir dil ve ağız ...

 • Besin Zehirlenmesi Besin Zehirlenmesi

  Besin zehirlenmesi dünyada en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Besin zehirlenmesi, bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ...

Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.