Aspirin bağırsak kanserine geliyor gün bir içen kanseri

Aspirin bağırsak kanserine iyi geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, ASPIRIN BAGIRSAK KANSERINE IYI GELIYOR HER GUN BIR ASPIRIN ICEN BAGIRSAK KANSERI YAKALANAN HASTALARININ OLUM RISKI YAKLASIK YUZDE 30 AZALDI. YAPILAN ARASTIRMALAR, ASPIRININ GENEL SAGLIK...


Her Gün bir Aspirin içen Bağırsak Kanseri yakalanan hastalarının ölüm riski yaklaşık yüzde 30 azaldı. Yapılan araştırmalar, aspirinin bağırsak kanseri hastalığında etkin olan bir enzimi kontrol altına aldığını ortaya çıkardı.
Amerikan Tıp Derneği'nin yayın organında yayımlanan araştırmada bilim adamları, aspirinin hücrelerin çoğalmasında ve iltihaplanmasında rol oynayan ve bağırsak kanserlerinin çoğunda etkin olan COX-2 enzimini baskılayarak tümörün büyümesini engellediğini belirttiler.
Bilim adamlarının, 12 yıl boyunca yaptığı, bağırsak kanserine yakalanan 1279 kadın ve erkeği kapsayan araştırmasında, hastalardan bir bölümüne her gün bir aspirin verildi. Bağırsak kanseri teşhisi konulduktan sonra aspirin içen gruptakilerin bu hastalıktan ölme riski yüzde 29 azaldı.
Vücudunda COX-2 Pozitif olan ve aspirin içen kişilerde de kanserden ölme riskinin yüzde 61 az olduğu görüldü.
Bu sonuçların aspirinin bağırsak tümörlerinin biyolojisini etkilediğini gösterdiğini belirten araştırmacılardan Dr. Andrew Chan, ancak Kanser tedavisi olarak düzenli olarak aspirin içilmesinin tavsiye edilmediğini, başka ilaçlarla birlikte içildiğinde aspirinin zehirlenmelere neden olabileceğini vurguladı.
Chan, placebo (sahte ilaç) verilenlerin de katıldığı başka araştırmaların gerekli olduğunu ifade etse de diğer doktorlar, bu araştırma ışığında, aspirinin Kemoterapiye yardımcı tedavi olarak kullanılabileceği ihtimaline dikkati çekti.

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Aspirin bağırsak kanserine iyi geliyor Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 4952