Aspirin bağırsak kanserine iyi geliyor

HER GUN BIR ASPIRIN ICEN BAGIRSAK KANSERI YAKALANAN HASTALARININ OLUM RISKI YAKLASIK YUZDE 30 AZALDI. YAPILAN ARASTIRMALAR, ASPIRININ BAGIRSAK KANSERI HASTALIGINDA ETKIN OLAN BIR ENZIMI KONTROL ALTINA ALDIGINI ORTAYA CIKARDI. AMERIKAN TIP DERNEGI'NIN YAYIN ......

Aspirin bağırsak kanserine iyi geliyor ile ilgili yazı

Aspirin bağırsak kanserine iyi geliyor

Aspirin bağırsak kanserine iyi geliyor

Her Gün bir Aspirin içen Bağırsak Kanseri yakalanan hastalarının ölüm riski yaklaşık yüzde 30 azaldı. Yapılan araştırmalar, aspirinin bağırsak kanseri hastalığında etkin olan bir enzimi kontrol altına aldığını ortaya çıkardı.
Amerikan Tıp Derneği'nin yayın organında yayımlanan araştırmada bilim adamları, aspirinin hücrelerin çoğalmasında ve iltihaplanmasında rol oynayan ve bağırsak kanserlerinin çoğunda etkin olan COX-2 enzimini baskılayarak tümörün büyümesini engellediğini belirttiler.
Bilim adamlarının, 12 yıl boyunca yaptığı, bağırsak kanserine yakalanan 1279 kadın ve erkeği kapsayan araştırmasında, hastalardan bir bölümüne her gün bir aspirin verildi. Bağırsak kanseri teşhisi konulduktan sonra aspirin içen gruptakilerin bu hastalıktan ölme riski yüzde 29 azaldı.
Vücudunda COX-2 Pozitif olan ve aspirin içen kişilerde de kanserden ölme riskinin yüzde 61 az olduğu görüldü.
Bu sonuçların aspirinin bağırsak tümörlerinin biyolojisini etkilediğini gösterdiğini belirten araştırmacılardan Dr. Andrew Chan, ancak Kanser tedavisi olarak düzenli olarak aspirin içilmesinin tavsiye edilmediğini, başka ilaçlarla birlikte içildiğinde aspirinin zehirlenmelere neden olabileceğini vurguladı.
Chan, placebo (sahte ilaç) verilenlerin de katıldığı başka araştırmaların gerekli olduğunu ifade etse de diğer doktorlar, bu araştırma ışığında, aspirinin Kemoterapiye yardımcı tedavi olarak kullanılabileceği ihtimaline dikkati çekti.

Aspirin bağırsak kanserine iyi geliyor

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.