Cilt yaşlanması ve ciltte kırışıklıkların nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, CILT YASLANMASI VE CILTTE KIRISIKLIKLARIN NEDENLERI INSAN CILDI DIGER TUM ORGANLAR GIBI KRONOLOJIK OLARAK YASLANIR. CILT DIGER ORGANLARDAN FARKLI OLARAK CEVRESEL GENEL SAGLIK...


İnsan cildi diğer tüm organlar gibi kronolojik olarak yaşlanır. Cilt diğer organlardan farklı olarak çevresel faktörlerin etkisiyle de yaşlanır.
Cilt yaşlanması kronolojik yaşlanma ve dış etkenlere bağlı çevresel yaşlanma olarak ikiye ayrılır.
1. İç etkenlere bağlı kronolojik yaşlanma
Zamanla olan yaşlanmadır. Genler ile planlanmıştır. Çevresel etkenler bu doğal sürecin hızlanmasına, artmasına veya erken başlamasına sebep olabilir.
2. Dış etkenlere bağlı çevresel yaşlanma
Serbest radikaller, güneşin zararlı ışınları, sigara, kirli Hava, rüzgâr, mevsim geçişleri, makyaj gibi dış faktörler sonucunda oluşur.
Erken kırışıklıklar nasıl oluşur?
Doğal yaşlanma sürecine giren cilt, çevresel faktörlerin etkisiyle kırışmaya ve elastikiyetini kaybetmeye başlar. Kronolojik yaşlanmanın yanı sıra çevresel etkenler erken kırışıklıklara neden olur.
Erken kırışıklıklar, özellikle dudak çevresi, göz kenarı ve Alın bölgelerinde oluşan mimik kırışıklıkları ve ince çizgilerdir.
Derin kırışıklıklar nasıl oluşur?
Hormonal değişiklik ve hormonal aktivitelerin yavaşlamasıyla cilt yaşlanması hızlanır. Cildin elastikiyetini sağlayan kolajen ve yağ doku zayıflar. Cildin nem tutma kapasitesi azalır. Ciltte sıkılık kaybı, incelme ve kuruluk gözlenir. Cildin doğal antioksidan sistemi yetersiz kalmaya başlar. Sonuçta ciltte derin kırışıklıklar oluşur.
Derin kırışıklıklar iki çeşittir; dinamik ve statik. Dinamik kırışıklıklar yüz kaslarının hareketleriyle gelişirler. Bunlar, göz etrafındaki kazayağı çizgileri, alındaki kaygı çizgileri ve kaşların arasındaki kaş çatma çizgileridir. Statik kırışıklıklar ise, kas hareketleri ile değişmezler.
Sarkma ve gevşeme nasıl oluşur?
Hormonal aktivitelerin yavaşlamasıyla 45 yaş sonrası cilt yaşlanması hızlanır. Cilt sıkılığını kaybeder, sarkma ve gevşemeler başlar. Bunlar yoğun olarak çene çizgisi, yanaklar ve göz kapaklarında gözlenir.

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt yaşlanması ve ciltte kırışıklıkların nedenleri Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0

Bağlanıyor
Sağlık Manşetleri
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 2410