Kızlık zarı hakkında merak edilenler

TOPLUMUMUZDA COK FAZLA TELAFFUZ EDILMESE DE ONEMLI BIR YERE SAHIP OLAN BEKARET KONU EDILDIGINDE SUPHESIZ ILK AKLA GELEN SEY KIZLIK ZARIDIR. KIZLARIN CINSIYET ORGANININ GIRISINI KISMI OLARAK ORTEN ZARA, KIZLIK ZARI DIGER BIR ADIYLA HYMEN DENIR. BU ZAR, VAJINANIN DISARIYA ......

Kızlık zarı hakkında merak edilenler ile ilgili yazı

Kızlık zarı hakkında merak edilenler

Kızlık zarı hakkında merak edilenler

Toplumumuzda çok fazla telaffuz edilmese de önemli bir yere sahip olan bekaret konu edildiğinde şüphesiz ilk akla gelen şey kızlık zarıdır. Kızların cinsiyet organının girişini kısmi olarak örten zara, kızlık zarı diğer bir adıyla hymen denir. Bu zar, vajinanın dışarıya açıldığı yerde bir membran şeklinde bulunur.
Kızlık zarının sağlam (intakt) bulunması bakireliğin bir işareti olarak düşünülmesine rağmen, bu zar tam olarak bulunmayabilir veya güçlü bir sürtünmeyle, aşırı gerilmeyle yırtılma ihtimali de bulunmaktadır.
Kızlık zarının anatomik yapıları değişik olabilir. En çok görülenler halka şeklinde (annuler) veya delikli (cribriformis) olan­lardır. Tamamen kapalı kızlık zarı (imper-fore hymen) adet kanının dışarıya akması­na engel olduğundan, zamanla içerde bi­rikmesine, hematokolpos ve hematometra denen durumların meydana gelmesine ne­den olabilir.
Kızlık zarı nerededir, yapısı nasıldır?
Kızlık zarı aslında müstakil bir organ değildir. Vajinanın oluşumu esnasında çocuk anne karnındayken gelişen bir çeşit deri kıvrımıdır. Çocukluk döneminde sert ve kalın olan kızlık zarı, ergenlikte ve ilk gençlik döneminde Hormonların etkisi neticesinde yumuşayıp esnemektedir. Ön yüzü deri karakterinde arka yüzü mukozayla kaplıdır.
Kızlık zarı vajinanın girişinden yaklaşık 1.5 cm daha içeride yer alır ve bu ince perdenin ortası adet kanının akması amacıyla açık ve deliktir. Kızlık zarı öyle bir yaratılmıştır ki vajina girişini tamamen kapatmaz adet kanı rahatlıkla aksın orada birikmesin diye. Bu deliğin biçimi ve yapısı kızlık zarı türlerinin tespit edilmesinde kullanılır. Kızlık zarının yapısı , elastikiyeti, yeri ve kalınlığı her kızda farklılıklar gösterir. Kızlık zarı yapısına ve biçimine göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı ve bu kanamanın olup olmaması da farklılık göstermektedir. Kızın kendi kızlık zarını görmesi ve bununla ilgili olarak değerlendirmede bulunması teknik olarak olanaksızdır.
Bütün kızlık zarları yapısı yönüyle aynı mıdır? Farklılıklar var mıdır?
Bütün kızlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik diğerlerinden farklı kendine özgü büyüklük ve yapıdadır. İlk ilişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine kızlık zarının esnek olup olmamasına bağlıdır. Birbirinden farklı türde kızlık zarları vardır.
Kızlık zarlarının en sık görülen çeşitleri nelerdir?
Kızlık zarı çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
1. Anüler hymen (Halka halinde kızlık zarı)
En çok görülen kızlık zarı çeşididir diyebiliriz. kadınların yüzde 70-95’inde bu biçimdedir. Kızlık zarı halka biçiminde vajina girişinde olup ortasındaki delik de halka halindedir. normal kızlık zarı yapısıdır. Kimi zaman ortasındaki delik fazla geniş, kanlanması az y da esnek olduğunda kanama gerçekleşmemektedir. Bu halde cinsel birliktelikte "Neden kanama olmadı, acaba bakire değil mi?' düşüncesi oluşmaktadır.
2. Imperfore hymen (Deliksiz kızlık zarı)
Az rastlanan bir durum da olsa doğuştan kızlık zarında delik olmayabilir ve bu durum ileride ciddi Sağlık sorunları ortayaçıkarabilir. Adetin başlaması ile kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her Ay adet kanı burada birikir. Her geçen ay çok aşırı ağrıya sebep olur. Bir gen kız15 yaşına gelmiş ve adet görmemişse , kızlık zarıuzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir. İmperfore hymen durumunda küçük ve basit bir Ameliyat ile kızlık zarını açmak bu sorunu ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır.
3. Septalı hymen
Kızlar arasında çok az görülür, kızlık zarının ortasındaki delik bir bant ile 2′ye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok aşırı ağrı, kanama ya da cinsel ilişkiye tam girememe sorunuyla çoğunlukla hekime giderler.
4. Kribriform hymen
Kızlar arasında çok az görülmektedir. Ortasında birden fazla küçük delik vardır. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Dantel şeklinde görülmektedir.
5. Esnek, yırtılmayan hymen
Cinsel ilişki ile yırtılmayan "esnek kızlık zarı' olarak adlandırılan durum. Kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık normal kızlık zarına göre daha geniş (beyaz okla işaretli alan). İlişki esnasında yırtılmayıp penisin girmesine kanama olmadan izin verebilen bir oluşum biçimi. Fakat doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu tür kızlık zarında, ilişkide kanama olmadığı için çiftler genellikle muayene için jinekologa gitmektedir.
Kızlık zarının yırtılması nasıl olur?
Cinsel birleşme ya da yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde eğer penis kızlık zarının ortasındaki yukarıda açıkladığımız bu delikten büyükse kızlık zarı yırtılır ve kanama meydana gelir. Yırtılma çoğunlukla birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer erkek penisini vajinaya girdirip çıkarmayı sürdürürse yırtılmanın olduğu yerden kanama az az devam eder. Yırtılmadan 3-4 Gün geçtikten sonra kızlık zarının yırtık yeri iyileşmeye başlar. Kanamanın ne kadar olacağı konusuna gelince bu, kızlık zarının kalınlığına, yapısına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin biçimine bağlıdır diyebiliriz.
İlk gecede bütün kızlarda kesinlikle bir kanama olur mu?
Bütün kızlarda ilk gecede kesinlikle kanama olacak diye bir şart yoktur. Birtakım kızlık zarları penisin içeri girmesine esneyerek kanama olmadan izin verirler. Ya da yırtılan yerdeki kanlanma ve kılcal damarlar az olduğu için , fark edilmeyecek kadar az miktarda kanama meydana gelmektedir. İlişkiye uygun şeklinde isimlendirilen bu durum toplum içinde kızlık zarı esnek olarak bilinmektedir. Kızların takriben yüzde 20-30 ‘unda kızlık zarı cinsel ilişkiye müsaittir ve bu ilişki esnasında hiçbir kanama olmaz. Eşler istemeleri halinde jinekolojik bir muayeneyle kızlık zarının bu yapısı tespit edilmektedir.
Kızlık zarı yırtıldıktan sonra havuza veya denize girmede bir sakınca var mıdır?
Hayır herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ender de olsa özellikle kalın olan kızlık zarının yırtılması neticesinde fazla kanama ve yırtık olabildiği için 2-3 gün denize – havuza girmemek daha uygun olabilmektedir.
El ile veya mastürbasyon yolu ile kızlık zarı yırtılabilir mi?
Vajina içine parmağınızı sokarsanız ya da başka yabancı cisim girdirirseniz kızlık zarı yırtılabilmektedir. Ancak vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz.
Anal seks sırasında kızlık zarı zarar görür mü?
Hayır, kızlık zarı ters ilişki esnasında zarar görmez ancak hekimler ters ilişkiyi yani anal seksi temizlik ve sağlık bakımından doğru bir cinsel birleşme biçimi olarak görmemektedir. Anüs ve bağırsaklar birçok zararlı mikrobun bulunduğu bir yer olduğu için penise bazı hastalıklar bulaşabilir.
Kızlık zarının ne zaman ve nasıl yırtıldığı anlaşılır mı?
Biz jinekologlara en çok sorulan sorulardan biri de budur. Yırtılmanın üzerinden yedi gün geçtikten sonra, bu yırtılmanın yeni mi yoksa eski mi olduğunu söylemek ve zaman tahmini yapmak maalesef mümkün değildir. Bazı kızlar kazayla, bazıları tecavüz sonucu kızlık zarını bozmaktadır, bunu da evlenecekleri kişiye izah ettiklerinde elbette bir soru işareti oluşmaktadır. İşte bu noktada bize bu konularla ilgili olarak pek çok soru gelmektedir.
Kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı bilinemez, ilişkide penis ile mi, parmak ya da başka bir cisim ile mi ya da kaza – travma neticesinde mi yırtıldığını anlamak mümkün değildir.
Kızlık zarı yırtıldığında kanama ne kadar olmaktadır?
Kızlık zarı yırtılması veya halk arasında söylendiği gibi “kızlık zarı patlaması” sonrası kişiye göre kanama miktarı değişiklik göstermektedir. Kızlık zarının yapısı, kalınlığı ve cinsel ilişkiye giriş şekli kanamanın miktarını belirlemektedir. Genellikle az miktarda kendiliğinden duran, bir hijyenik pedi doldurmayacak tarzda, bazen sürüntü şeklinde kanama olmaktadır. Nadiren yırtılma sırasında bir damar ağzı açılır ve kanama durmaz. Bir doktor müdahalesi ile yırtılan yerin dikilmesi gerekmektedir. Amaç kızlık zarı tamiri değil kanayan yeri onarmaktır.
Kızlık zarını bozulması ağrıya sebep verir mi?
Bize evlenmeden önce muayene ve danışma için başvuran kadınların en büyük endişelerinden biri, ilk birleşmede ağrı olup olmayacağı, kızlık zarının yırtılmasının ciddi bir rahatsızlık ve acıya sebep olup olamayacağıdır. Ağrının olup olmayacağında en önemli faktör cinsel ilişkide çiftler arasındaki uyum ve erkeğin davranışı ile kadına olan yaklaşımıdır. Her şey normal ise genelde ciddi bir ağrı ve sancı olmamaktadır. Olan ağrı da 5-6 saniye sürmekte ve azalmaktadır.
İlk beraberliği kolaylaştırmak için nelere dikkat etmek gerekir?
Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise, doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır. Dikkat etmek gereken cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.
Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşir mi?
Hayır, yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşmez. 4-5 Günde yırtılan bölge epitelyum ile kaplanıp yırtık olarak kalmaya devam eder. Tıbbi olarak kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya bir krem sürülerek iyileşip tekrar tamir olması mümkün değildir.
Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkün mü?
Kızlık zarı yırtılmadan gebe kalmak mümkündür. Perine yani, kadın genital organlarının dış kısmının sperm ile teması ve bulaşması gebe kalmak için yeterli olabilmektedir. Birçok genç kız kızlık zarlarının yırtılmaması için “sürtünme yolu” ile cinsel ilişkiye girmekteler ve nadiren de olsa bu şekilde istenmeyen bir gebelik oluşumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.
Kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olunur mu?
Eğer kızlık zarı esnek ve aletlerin girmesine müsait ise, fazla kalın muayene aleti kullanılmıyor ise kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan ince spekulum yani vajinayı açan aletler ile kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılmaya çalışılmaktadır.
Kızlık zarı bozulmadan başka sebeplerden dolayı jinekolojik muayene olunur mu? Bakire muayenesi yapılır mı?
Doğal olarak genç kızların muayenesi vajinal yoldan yapılmamaktadır. Vajina içine spekulum olarak isimlendirilen muayene aleti kullanmadan sadece gözlem ile, ve akıntı durumunda kültür alınarak muayene gerçekleştirilmektedir. Yumurtalıkların ve rahmin değerlendirilmesi ise karından bakılan ultrasonografi ile yapılmaktadır. Yani bakire kızların muayenesi sadece göz ile dış organ değerlendirilerek ve ultrason ile de iç genital organlar gözlenerek yapılmaktadır.
Kızlık zarı dikilip tamir edilebilinir mi? Kızlık zarı tamiri (dikilmesi, hymenoplasti – himenoplasti) nasıl yapılır? Ne zaman dikilmeli?
Tıbben kızlık zarını dikip onarmak mümkündür. Bu işleme hymenoplasti ismi verilir. Kızlık zarı tamiri kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu işlemin yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler anlayabilirler. Her kadın doğum uzmanı değişik sebeplerden dolayı bu işlemi yapmaz. Tamir işleminden sonra mutlaka kanama olacaktır diye bir garanti yoktur. Kızlık zarı dikilmesi iki şekilde yapılır. Cinsel birleşmeden ve evlenmeden epey süre önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır. Bu yönteme kızlık zarı “flep yöntemi” dikimi denmektedir. Kızlık zarı “kalıcı dikim” , kızlık zarı “kalıcı yöntem” olarak isimlendirilen bu yöntemin tıbbi isimleri ise “hymenoplasti” veya “himenoplasti” dir. Diğer bir yöntem ise evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntem de lokal Anestezi ile yapılabilen fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır. Bu yönteme halk arasında “geçici yöntem” veya kızlık zarı geçici dikimi” de denmektedir.Kızlık zarı tamiri uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalıdır.Kızlık zarının dikilmesi ne tıbbi olarak verilen isim ‘hymenoplasti' veya ‘himenoplasti'dir.
Maalesef ülkemizde özellikle büyük şehirlerimizde, çalışan doktoru dahi belli olmayan klinikler, merkezler Reklam vererek “kızlık zarı dikimi” ameliyatı yapmakta ve doğal olarak bu işlemi yaptıran kızlarımız mağdur olabilmektedir.
Kızlık zarının yapısını doktora gitmeden hasta kendi (ayna veya başka bir şeyin yardımı ile) değerlendirebilir mi?
Hayır bir kadının kendi kızlık zarı yapısında ayna kullanarak veya başka bir enstrümanın yardımı ile fikir yürütmesi ve değerlendirmesi mümkün değildir. Hekim ve jinekolog olamayan başka bir kişinin de kızlık zarı yapısı hakkında yorum yapması teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir. Muayenesi bir jinekolog tarafından kolaylıkla yapılıp tanı hemen konmaktadır
Kızlık zarının bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır? Bakirelik, bekaret muayenesi nasıl yapılır? Bekaret raporu ve kızlık raporu nereden alınır?
Kadının kendisinin bunu anlaması mümkün değildir. Jinekolojik muayene ile bir kadın doğum uzmanı tarafından kızlık zarının bozulup bozulmadığı, bakire olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bazen bu hymenin anatomik yapısından dolayı zor anlaşıldığı için büyütme ve kolposkopi ile bakmak gerekebilmektedir. 18 yaşının üzerindeki kadınlar kendi arzuları ile bunu öğrenebilmektedirler ve muayeneyi yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur. Kızlık zarı hakkındaki yazılı raporlar (bekaret raporu, kızlık zarı raporu, kızlık raporu) adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir. Bakirelik yani bekaret muayenesi çok kolay olup jinekolog tarafından göz ile bakılıp karar verilmektedir ve ağrılı-acılı bir işlem değildir.

Kızlık zarı hakkında merak edilenler

Yazıyı Okuyan Bunlarıda Okudu
Sağlık Ansiklopedisi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.