Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri estetik görünümde

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, KADINLARDA SAC DOKULMESININ NEDENLERI ESTETIK GORUNUMDE COK ONEMLI BIR YER TUTAN SACIN KAYBI, KISIDE YASLANMA DUYGUSU YARATIP, MUTSUZ EDIYOR. SAC DOKULMESI ERKEKLERDE DAHA GENEL SAGLIK...


Estetik görünümde çok önemli bir yer tutan saçın kaybı, kişide yaşlanma duygusu yaratıp, mutsuz ediyor.

Saç dökülmesi erkeklerde daha sık olmasına rağmen, kadınlarda da görülüyor ve psikolojik etkisi çok daha fazla oluyor.

Memorial Hastanesi Medikal Estetik ve Zayıflama Merkezi'nde görevli Opr. Dr. Kemal Uğurlu, saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmeleri; Kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormonal düzensizlikler ve bazı ilaç kullanımlarından sonra görülebilirse de genelde bir nedene bağlanamaz. Ailesel yatkınlık, stres, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması da dökülmeyi etkileyerek artırabilir. Saç dökülme alanları, kadınlarda yaygın seyrelme tarzında rastlanır. Bölgesel dökülme nadir görülür.

Tedavisi var mıdır?

Vücudun diğer hücreleri gibi saç hücrelerinin de genetik olarak şifrelenmiş bir ömür süresi bulunur. Dökülen saçların ömürlerinin kısa olarak planlandığı düşünülür. Bazı ilaçlarla bu dökülmeye başlayan saçların hücrelerinin ömrü uzatılmaya çalışılır. Ancak bu ilaçlar, kullanıldığı dönemde kısmen etkili olsa da ilacın kesilmesi ile eski dökülme durumuna geri dönülür.

Başarıyı etkileyen faktörler

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte estetik cerrahinin tüm bölümleri gibi saç ekim tekniği de gelişti ve başarılı sonuçlar alınır hale geldi. Saç ekimi artık, mikro greft tekniği olarak bilinen 1-2 kıl hücresinin ekimi şeklinde yapılıyor. Saç ekiminde en önemli kriter saç ekimi yapılacak alanla, saçın alındığı alan arasındaki orandır. Tüm saçın 3'te 1 ve daha az oranındaki dökülmelerinde, saç ekimi ile elde edilecek estetik sonuçlar çok iyidir. Daha geniş alanlardaki dökülmelerde, alanın genişliğine bağlı olarak estetik başarı düşer. Başarıyı etkileyen bir diğer önemli etken de ekibin tecrübesidir. Saçın ekim yönü, açısı, yoğunluğu ve hücrelerin efektif dağılımı da estetik görünümü oldukça etkiler.

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri Okuyanlar Bunlarıda Okudu

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 4952