Cildinizi sivilcelerden kurtarın

Sponsorlu Bağlantılar

SAGLIK, CILDINIZI SIVILCELERDEN KURTARIN CILDINIZDE DOLASIM SORUNLARI VAR. KILCAL DAMARLARINIZ ZAMAN ZAMAN HIC DE ESTETIK OLMAYAN GORUNTULERE YOL ACIYOR. SIVILCELER VE YER YER GENEL SAGLIK...


Cildinizde dolaşım sorunları var. Kılcal damarlarınız zaman zaman hiç de estetik olmayan görüntülere yol açıyor. Sivilceler ve yer yer kızarıklıklar ortaya çıkıyor. Ne yapmalısınız? İşte size kızarıklıklar ve sivilceler hakkında ayrıntılı bilgiler:
Öncelikle kan dolaşımını hızlandıran sebze ve meyveleri araştırın. Frenküzümü ahududu böğürtlen ve çilek gibi meyveler bu konuda can simidiniz olabilir. Ayrıca içerdikleri bol A Vitamini sayesinde cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm kazandırırlar.
Sivilce izleri
- Sivilce de iz oluşumu sanıldığının aksine asıl olarak derin kistlerin ve şiddetli enfeksiyonların olduğu vakalarda saptanmaktadır.
- Sivilcelerin kızlarda ve erkeklerde iz bırakma riski eşittir.
- Sivilcede oluşabilecek izin derecesini önceden saptamak mümkün olmamasına rağmen erken ve etkili tedavinin iz oluşumunu önlediği bilinmektedir.
- Sivilceler sıkılmadığı takdirde iz oluşturma ihtimali büyük ölçüde düşer
Sivilce ile ilgili yanlış bilinenler
Sivilceler cildin yeterince temizlenmemesi yüzünden oluşur. (YANLIŞ)
Sivilce esas olarak kir ya da yüzey yağları nedeniyle oluşmaz. Her ne kadar fazla yağlar ölü hücreler ve Gün içinde biriken kirler cildi bakımsız gösterse de bunları elle ovalayarak temizlememelidir. Cildi temiz tutmanın kesinlikle birtakım yararları vardır ama aşırı yıkama vücudun daha fazla yağ üretmesine ve sivilcenin daha kötü olmasına neden olur. Bir miktar sebum derinin çok fazla kurumasını önlemek için gereklidir; dolayısıyla aşırı yıkama yarardan çok zarar getirebilir.
Yağlı gıdalar sivilceye neden olur. (YANLIŞ)
Artık günümüzde sivilceli kişilerde balıkyağı çikolata patlamış mısır süt ve yağlı yiyecekleri kısıtlama eğilimi ortadan kalkmıştır. Çünkü bilimsel araştırmalar sivilcenin beslenme ile bir ilişkisi olmadığını göstermektedir.
Stres sivilceyi etkilemez. (YANLIŞ)
Stres doğrudan doğruya sivilceye neden olmaz ama durumunu ağırlaştırabilir. Sivilceye yatkın insanlarda stresli durumlarda artan Hormon üretimi sonucunda sivilcelerde alevlenmeler meydana gelebilir.
Güneşlenmek sivilceleri iyileştirir. (YANLIŞ)
Bronzlaşmış ciltte leke ve izler daha az görülür. Çok düşük dozda güneşin sivilcelere iyi geldiği iddia edilmektedir. Ancak doz ve süre uzadıkça ne yazık ki Sivilceler daha da artabilir. Çünkü güneşe bağlı terlemenin artması yine gözenekleri tıkayan bir başka faktör yaratacaktır. Ayrıca uzun süre güneşe maruz kalmak cildin kalınlaşmasına kurumasına ve gözeneklerin sert bir tıkaçla tıkanmasına yol açmaktadır. Öte yandan ultraviyolenin genel olarak cilt sağlığına yönelik zararları giderek daha da çok fark edilmektedir.

Çocuğumun cildini nasıl temizlemelim?
Eğer çocuğunuzun sivilcesi varsa yüzünü cilde zarar vermeyen temizleyicilerle düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Yüzüne dokunmadan önce mutlaka ellerini yıkamasını sağlayın.
Yüzünü dairesel hareketlerle yavaşça yıkasın. Sakın sert hareketlerle fırçalamasın bu sadece cildin tahriş olmasına ve sivilcelerin alevlenmesine sebep olacaktır.
Yüzünü günde iki defa ılık Su ve beyaz kokusuz pH: 5.5 olan bir sabunla yıkasın. Yumuşak temiz ve kuru bir havluyla kurulasın.
Yağlı temizleyicileri fondötenleri içerdiği Maddeleri tam olarak bilmediğiniz güneş koruma kremlerini ve ilaç içeren ürünleri kullanmasını engelleyin.
Sivilceler kirden oluşmaz. Aslında yağlı ciltli insanlar diğer insanlara göre daha temiz bir cilde sahiptirler; çünkü ciltlerini daha sık temizlerler. Ama aşırı yıkama sivilceleri daha kötüleştirir cildi kurutur kızartır ve yara oluşumuna yol açabilir.

Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Cildinizi sivilcelerden kurtarın Okuyanlar Bunlarıda Okudu

 • Sivilcesiz bir cildin ipuçları Sivilcesiz bir cildin ipuçları

  Ruh halinizi olumsuz etkileyen sivilcelerden ufak ipuçları ile kurtulabilirsiniz. Uzmanlar, kadınların baş belası ve güzellik düşmanı ...

 • Uyurken güzelleşin Uyurken güzelleşin

  Siz uyurken cildiniz kendini yeniler. Bu ne­denle yatmadan önce uyguluyacağınız ürün­lerin cilde nüfuz etmesi çok daha kolay ...

 • Cilt bakımı önerileri Cilt bakımı önerileri

  Temel cilt bakımı önerileriyle işe başlayalım. -Cildinize uygun bir sabun veya, temizleyici ürün ...

 • Kadife gibi bir cildin sırları Kadife gibi bir cildin sırları

  Cilt bakımı için doğal ve bitkisel karışımları uygulayabilirsiniz. Bitkilerle cilt bakımı hem sağlıklı hem de doğal olduğu için ...

 • Yılbaşı hediyesiyle bir hayat kurtarın Yılbaşı hediyesiyle bir hayat kurtarın

  Bu yılbaşında hediye alacaksanız, aynı zamanda bir kişinin de hayatına ‘umut’ olabilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey, ...

Sağlık Ansiklopedisi

Sağlık kategorisindeki tüm konular harf sırasına göre listelenmiş olarak bakabilirsiniz.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
Yandex.Metrica