Şuan sitede 18422 kişi var

Hapşırık, oluşturduğu basınçla kalbi koruyor

HAPSIRIK, OLUSTURDUGU BASINCLA KALBI KORUYOR HAPSIRIK SIRASINDA OLUSAN BASINC NEDENIYLE KALP DAMARLARINA YOGUN KAN POMPALANMASININ KALBE IYI GELDIGI BILDIRILDI.?

SELCUK UNIVERSITESI MERAM TIP FAKULTESI KARDIYOLOJI ANABILIM DALI OGRETIM UYESI PROF. DR. HASAN HUSEYIN TELLI, VUCUDUN DOGAL REFLEKSI HAPSIRIK SIRASINDA AGIZDAN CIKAN HAVANIN HIZININ COK YUKSEK OLDUGUNU SOYLEDI.?

Sponsorlu Bağlantılar

Hapşırık, oluşturduğu basınçla kalbi koruyor

Hapşırık sırasında oluşan Basınç nedeniyle kalp damarlarına yoğun kan pompalanmasının kalbe iyi geldiği bildirildi. 

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Telli, vücudun doğal refleksi hapşırık sırasında ağızdan çıkan Havanın hızının çok yüksek olduğunu söyledi. 

Bu hızın vücutta oluşan yüksek Basınçtan kaynaklandığını belirten Telli, ''Hapşırırken karın bölgesi ve beyin ağırlıklı olmak üzere vücutta büyük bir basınç ortaya çıkar. Bu basınç nedeniyle kalp damarlarına yoğun kan gider'' dedi.

Bazı riskler taşısa da kalp damarlarına kan gitmesini sağlayan hapşırığın kalp için faydalı olduğunu vurgulayan Telli, ''Basınç nedeniyle bayılmalar, hatta hapşırığın tutulması durumunda çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak, biz kalp uzmanları, Sağlıklı kalp için hapşırığı severiz. Tansiyon hastalığı ve bayılma tehlikesi olmayan kişiler, hapşırıkla sağlıklı bir kalbe sahip olabilirler'' diye konuştu.

 • Tarih: 22.05.2005 Saat: 20:11 /
 • Ekleyen: admin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • Türkiye diyabette alarm veriyor
  Türkiye diyabette alarm veriyor

  Türkiye'nin, Avrupa ülkeleri arasında diyabetin (şeker hastalığı) en sık görüldüğü ülke olduğu belirtildi.
 • Eczanelerde ikinci eczacı dönemi
  Eczanelerde ikinci eczacı dönemi

  Yıllık cirosu 3 milyon lira olan eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılacak ve bunun üzerine ilave edilen her 2 milyon liralık ciro için de
 • Ebola için mobil karantina
  Ebola için mobil karantina

  -Ebola hastaları ya da hastalık taşıdığı şüphesi bulunan kişiler, virüsün başka kişilere bulaşmasının önlenmesi için özel
 • ALS'de tuzak tedaviye dikkat
  ALS'de tuzak tedaviye dikkat

  DEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şengün, ALS hastalarında tuzak kök hücre tedavilerinde ciddi sakatlıkların olduğunu söyledi.
 • Susama hissi oluşmasa dahi su içilmeli
  Susama hissi oluşmasa dahi su içilmeli

  Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Bediz, susama hissi oluşmasa dahi belirli aralıklarla su
 • Yeryüzü Doktorları'dan destek
  Yeryüzü Doktorları'dan destek

  Yeryüzü Doktorları, Filistin Sağlık Bakanlığı ve Gazze İslam Üniversitesi Tıp Fakültesi ile işbirliği anlaşması yaptı.
 • Keneden ölüm iş kazası sayıldı
  Keneden ölüm iş kazası sayıldı

  Çorum'da tarlada çalıştığı sırada kene ısırması sonucu hayatını kaybeden çiftçinin ölümünü iş kazası sayıldı.
 • Elektronik sigara tehdit ediyor
  Elektronik sigara tehdit ediyor

  Dünya Sağlık Örgütü, elektronik sigaranın kamu sağlığını tehdit ettiğini bildirerek bu konuda hükümetlerin düzenleme yapmasını
 • Türkiye'de Ebola vakası yok
  Türkiye'de Ebola vakası yok

  Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hatipoğlu, Türkiye'de bugün itibarıyla Ebola virüs vakası
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.