Şuan sitede 15403 kişi var

diyadinnet tv

Adres Değişikliğini Zamanında Bildirmeyene Ceza

ADRES DEGISIKLIGINI ZAMANINDA BILDIRMEYENE CEZA ADRES DEGISIKLIGI YAPANLAR 20 IS GUNU ICERISINDE NUFUS MUDURLUGUNE ADRES BEYANI YAPMAMASI DURUMUNDA 329 LIRA, GERCEGE AYKIRI ADRES BEYANINDA BULUNANLARA ISE 660 LIRA PARA CEZASI UYGULANACAK.

Sponsorlu Bağlantılar

Adres Değişikliğini Zamanında Bildirmeyene Ceza

Adres değişikliği yapanlar 20 iş Günü içerisinde nüfus müdürlüğüne adres beyanı yapmaması durumunda 329 lira, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 660 lira para cezası uygulanacak.

Adres beyanı ile yükümlü kişilerin yerleşim yeri adreslerine ilişkin değişiklikleri 20 iş günü içerisinde yerleşim yeri nüfus müdürlüğüne bildirmeleri gerekiyor.

Yeni taşınılacak ikamette başka bir kayıt.

Adres değişikliği yapıp 20 Gün içerisinde Nüfus Müdürlüklerine bildirmeyen ya da yanlış beyanda bulunan kişiler hakkında idari para cezası uygulanıyor. Uygulanan para cezaları, adres bildirimi yasal süresi içerisinde gerçekleştirilmez ise 329 TL, yanlış ve yalan beyanda bulunanlar için 660 TL olarak uygulanıyor. Peki vatandaş bu durumla karşı karşıya kalmamak için ne yapmalı

İKAMET TAŞIMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?
Devlet memurlarının tayini, okulların açılma ve kapanma dönemlerinde, taşınma yoğunlaşırken, vatandaşlar adres bildirmemeleri nedeniyle idari para cezaları ile karşılaşabiliyor. Bu yüzden vatandaşların yasal sürede ikametgâhlarını taşımaları gerekiyor.

Bir şehirden farklı bir şehre ikametini taşıyacak vatandaş öncelikle kayıtlı bulunduğu muhtarlıktan nakil belgesini almak zorunda! İkinci şart da beyan edilen adresin ulusal adres veri tabanında yer alması gerekiyor.

Taşınacağı şehirdeki ikamet adresini belirlendikten sonra vatandaş yeni ikametinde adına kaydettirdiği Su, Elektrik, Telefon veya doğal Gaz faturasından bir tanesini alarak; Nüfus Müdürlüklerine, kimliği ile birlikte 20 gün içerisinde başvurduğu takdirde yeni ikametgah işlemi gerçekleştiriliyor.

Eğer vatandaşın taşınacağı yerde herhangi bir ikamet kaydı gözükmüyorsa bu durumda faturaya da gerek duyulmuyor.

Yeni taşınılacak ikamette başka bir kayıt mevcutsa ve vatandaşın üzerine aldığı herhangi bir fatura da henüz beyan edilmemişse Nüfus Müdürlüğü ilgili kaydı geçici olarak ‘Adresi Gerçekleştirilemeyen’ bölümüne kaydediyor fakat tescil işlemini gerçekleştirilmiyor. İnceleme dosyasına konulan bu bilgiler Emniyet Müdürlüğü’ne bildiriliyor.

Emniyet gerekli tahkikatı yaptıktan sonra nüfus Müdürlüğüne ilgili şahıs ya da şahısların orada oturduğunu bildirirse Nüfus’ta kayıt işlemi gerçekleştiriliyor ve o adreste bulunan eski isimler ‘İkinci Eski’ konumuna getiriliyor. Nüfus Müdürlüğü’nün inceleme işlemini Emniyete bildirimden itibaren işlemin süresi yaklaşık bir ayda gerçekleşiyor.

Emniyet tahkikatında ilgili şahısın evde bulunmaması durumunda, o çevrede oturanlardan ya da komşulardan bilgileri teyit edebiliyor.

Yeni ikamet adresine kayıt sırasında henüz vatandaşın üzerine aldığı herhangi bir resmi kurum faturası yoksa kira kontratı da noter tasdikli olmak şartıyla kabul ediliyor.

Bu işlem cep telefonu faturaları gibi özel kurum faturalarıyla gerçekleştirilemiyor. Bunların dışında şahsın ilgili muhtarlıktan aldığı belge ya da site sakini olarak site yönetiminden alacağı belge kabul ediliyor.

Birlikte oturma gerekçesi ile herhangi bir adrese ikinci bir kayıt olması durumunda söz konusu adreste oturan şahıs ile yeni gelecek şahsın birlikte Nüfus Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Söz konusu başvuru yine Emniyet tahkikatı sonucunda tescil ediliyor. Polis tarafından tespit edilemeyen adrese ilişkin başvurular Nüfus Müdürlüklerince siliniyor.

Tahkikat neticesinde kişilerden istenen belgelerin ibraz edilememesi kısa süre içerisinde birden fazla adreste bulunulması ve verilen bilgilerde çelişkili bilgiler mevcut ise para cezası uygulanıyor.

Nüfus Müdürlüğüne yapılan yazılı ve sözlü ihbarda bulunulması usulsüzlük olarak değerlendiriliyor ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereği işlem yapılıyor.

2007 yılında çıkarılan Adrese Kayıt Sistemi genelgesi ile söz konusu adresler tüm resmi kurumlarca kullanılabiliyor.

PARA CEZASI MİKTARLARI
İkametgâh değişikliği gerçekleştirdiği halde değişikliğin gerçekleştirildiği tarihten itibaren bilgi ve belge beyanında bulunmadığının tespiti halinde bilgi ve belgelerle savunması talep ediliyor.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 60. Maddesi ile Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nin 29’uncu maddesi gereğince mülki idari amirlerinin emri ile kolluk kuvvetlerince yapılan tahkikat neticesinde beyan ettikleri adreste bulunmayan kişilerin adresleri arşivlenmek üzere kapatılıp ve ilgili kanunun 68/c maddesi gereğince idari yaptırım kararı uygulanıyor.

Tebligat kanunları doğrultusunda söz konusu idari yaptırım kararına itiraz süresi 7 günle sınırlı! Tebligatını bildirmeyip ceza ile karşı karşıya kalan vatandaştan savunması talep edilip dosyasına konuyor. İdari yaptırım cezası kesilen vatandaşa ilişkin 3 adet belge düzenleniyor. Biri nüfus müdürlüğünde ilgili şahsın dosyasında yer alırken biri şahsın kendisine veriliyor ve üçüncü nüsha da Mal Müdürlüklerine gönderiliyor.

İkametgahını değiştirip 20 gün içerisinde bildirmeyenler için 5490 sayılı kanunun ilgili maddesi gereğince 322 milyon para cezası yüzde 2,2 artışla birlikte 329 TL olarak uygulanıyor. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlar için 646 TL olan ceza yüzde 2,2 artışla 660 TL olarka tebliğ ediliyor.

Trafik cezalarında olduğu gibi, vatandaşlar bu ceza için mahkemelere itirazda bulunabiliyor.Adreslere tebliğ edilen bu ceza, 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirim yapılıyor. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulanıyor.

Nüfus Müdürlükleri, ilgili şahsın yeni ikametgâhına taşınmasının üzerinden 20 gün geçmiş ise vatandaşın mağdur olmaması için adına kayıtlı resmi ve güncel bir kurum faturasının beyan edilmesini isteyerek ilgili işlemi gerçekleştiriliyor.

  • Tarih: 03.04.2010 Saat: 18:17 /
  • Ekleyen: admin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?

akif şahin tarafından 1 yıl önce eklendi 13-02-2013 17:10:05

bende yanlış adres beyanından ceza almıştım 15 ğün içinde 586 lira olarak ödedim bunu kendime yediremedim yaklaşık 2 ay sonra sulh ceza mahkemesine dilekçe verdim hiçbir faturam yoktu ispat edebileceğim o anki adresim bile farklıydı.dava sonuçlandı paramı geri alacağım burdan madurlara sesleniyorum sessiz kalmayın hakkınız olanı alın

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 2
beğendim Beğendim:9
yusuf tarafından 1 yıl önce eklendi 12-07-2013 16:44:30

bir sene önce adresimi değiştirdim ama nüfus müdürlüğüne bildirmedim. ve bir seneye yakın doğalgaz faturası üstümde. şimdi gitsem bu ayki faturayı götürsem birseneden beri oturduğum belli olurmu

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 0
beğendim Beğendim:4

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.