Şuan sitede 4264 kişi var

Su ürünlerinde ilk gen bankası

SU URUNLERINDE ILK GEN BANKASI TRABZON - TURKIYE'DE ILK KEZ TRABZON'DAKI SU URUNLERI MERKEZ ARASTIRMA ENSTITUSU BUNYESINDE KURULACAK "SU URUNLERI GEN BANKASI VE BIYOTEKNOLOJI MERKEZI" PROJESININ, KALKINMA BAKANLIGI TARAFINDAN ONAYLANARAK YATIRIM PROGRAMINA ALINDIGI VE 3 YIL SONRA HIZMETE GIRECEGI BILDIRILDI.

Sponsorlu Bağlantılar

Su ürünlerinde ilk gen bankası

TRABZON - Türkiye'de ilk kez Trabzon'daki Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulacak "Su Ürünleri Gen Bankası ve Biyoteknoloji Merkezi" projesinin, Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak yatırım programına alındığı ve 3 yıl sonra hizmete gireceği bildirildi.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından projelendirilen ve enstitünün bulunduğu 7 bin metrekarelik alana kurulacak merkezin gen bankası kısmındaki bölümler ile doğadaki değişimleri anlayarak gelecek için çeşitli çalışmalar yürütecek. Çok sayıda laboratuvarın da yer alacağı merkezde, Karadeniz ve Türkiye'de yaşayan balıkların yanı sıra omurgalı ve omurgasız Canlıların da sergileneceği bir müze oluşturulacak.

Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilerek yatırım programına alınan merkez için 5 milyon lira ödenek tahsis edileceğini belirten Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk kez kurulacak merkezin su ürünleri araştırmalarında ileri teknolojiden faydalanacağını söyledi.

Merkezin kurulma çalışmalarının başladığını ve ilk olarak inşaatın ihale edileceğini belirten Aydın, "Proje için şu anda detay işlemleri başladı. Öncelikli olarak enstitümüz içerisinde yapılacak bu merkezin inşaat ihalesi yapılacak. Yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde inşaat işlemlerinin tamamlanmasının ardından merkez içerisindeki çalışmalar başlayacak. Şu anda 5 milyon lira ödenek sağlandı ancak bu rakamın 9 milyon liraya çıkacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

-"Balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek"

Merkezde yapılacak çalışmalar ile Türkiye'nin ve bölgenin bilime büyük katkılar sağlayacağına işaret eden Aydın, şöyle devam etti:

"Merkezimizde DNA, doku ve balık spermlerinin korunacağı çeşitli bankalar olacak. Bu bölümler ile üreticilerin genetik olarak hızlı büyüyen ya da iyileştirilmiş örneklere ihtiyaç olduğunda kullanacakları malzemeler yer alacak. Ayrıca kurulacak çeşitli laboratuvarlar ile balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek. Moleküler ve biyoteknoloji laboratuvarlarıyla da bu hastalıkların nedenleri ve sonuçları sorgulanarak önüne geçilmesi sağlanacak. Bu merkez, bölgemiz ve ülkemize, bilime ciddi bir ivme kazandıracak. Gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta üniversiteler ve kuruluşlar merkezden faydalanmak isteyeceklerdir. Burada çalışacak ekibimiz de alanlarında uzmanlaşmış insanlardan oluşacak."

-"Balık müzesi turizmi etkileyecek"

Merkezde 670 metrekarelik alanda oluşturulacak balık müzesinde çok sayıda türün sergileneceğini anlatan Aydın, "Öncelikle Karadeniz'deki balıklar olmak üzere Türkiye'nin diğer bölgelerinden getirilecek türler de müzede yer alacak. Bu çok önemli çünkü bölgemizde her ne kadar insanlar denize yakın olsa da balık çeşitlerini bilmiyor. Yaptığımız görüşmelerde sokaktaki insanlarımız neredeyse 150 milyon yıldır bulunan Mersin balığını tanımıyor. Bu nedenle üniversiteler, bilim adamları ve gezi gruplarının müze ziyareti yapabileceği bir turizm potansiyeli de oluşacak" diye konuştu.

Su Ürünleri Gen Bankası ve Biyoteknoloji Merkezi'nin Türkiye'de tek, dünyada ise ön sıralarda yer alacak bir kuruluş olacağını vurgulayan Aydın, "Hem bilime hem de turizme hizmet edecek bu merkez faaliyete başladığında meyvelerini hep birlikte göreceğiz. Merkezin başka bir emsali şu anda yok diyebiliriz" ifadelerini kullandı. (A.A)

 • Tarih: 21.03.2014 Saat: 10:15 /
 • Ekleyen: ckadmin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • Twitter yönetici arıyor
  Twitter yönetici arıyor

  Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Türkiye için "Kamu Politikaları Yöneticisi" arıyor.
 • Mide kanserine karşı botoks
  Mide kanserine karşı botoks

  Sinirlerin kanser kök hücrelerini kontrol ettiğini belirleyen bilim adamları, sinir akışının durdurulmasının tümörün büyümesini
 • Tek testle 13 kanser türüne teşhis
  Tek testle 13 kanser türüne teşhis

  Japon bilim adamlarının üzerinde çalıştığı proje başarılı olursa 5 yıl içinde 13 kanser türü basit bir kan testiyle saptanacak
 • Bilişim Vadisi çalışmaları tam gaz
  Bilişim Vadisi çalışmaları tam gaz

  Türkiye'nin en büyük Kuluçka Merkezi'ni bünyesinde barındıran Bilişim Vadisi'nde 3 milyon metrekarelik alanın tamamı projelendirildi.
 • TUSAŞ, teslimatlara başladı
  TUSAŞ, teslimatlara başladı

  TUSAŞ, "Bombardier C Serisi" uçaklar için montajını tamamladığı ilk CS100 kanat parçasını Bombardier firmasına teslim etti.
 • Soyuz 21 Ağustos’ta fırlatılacak
  Soyuz 21 Ağustos’ta fırlatılacak

  Avrupa Uzay Ajansı’nın iki uydusunu taşıyan Soyuz uzay aracının 21 Ağustos’ta Fransız Guyanası'ndan fırlatılacağı bildirildi.
 • RASAT'ın görüntüleri yayınlanacak
  RASAT'ın görüntüleri yayınlanacak

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Geoportal Projesiyle hayata geçirilen Gezgin, RASAT'ın elde ettiği görüntüleri yayınlanacak"
 • Cep telefonları kromozomları bozuyor
  Cep telefonları kromozomları bozuyor

  Çukurova Üniversitesi'nde yapılan bilimsel araştırmada, elektromanyetik dalgaların hücrelerdeki kromozomlarda bozulmaya neden olduğu
 • Uzay yürüyüşü başladı
  Uzay yürüyüşü başladı

  Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) Rus mürettebatları Oleg Artemyev ve Alexander Skvortsov’un uzay yürüyüşü başladı.
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.