Şuan sitede 17405 kişi var

diyadinnet tv

Su ürünlerinde ilk gen bankası

SU URUNLERINDE ILK GEN BANKASI TRABZON - TURKIYE'DE ILK KEZ TRABZON'DAKI SU URUNLERI MERKEZ ARASTIRMA ENSTITUSU BUNYESINDE KURULACAK "SU URUNLERI GEN BANKASI VE BIYOTEKNOLOJI MERKEZI" PROJESININ, KALKINMA BAKANLIGI TARAFINDAN ONAYLANARAK YATIRIM PROGRAMINA ALINDIGI VE 3 YIL SONRA HIZMETE GIRECEGI BILDIRILDI.

Sponsorlu Bağlantılar

Su ürünlerinde ilk gen bankası

TRABZON - Türkiye'de ilk kez Trabzon'daki Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulacak "Su Ürünleri Gen Bankası ve Biyoteknoloji Merkezi" projesinin, Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak yatırım programına alındığı ve 3 yıl sonra hizmete gireceği bildirildi.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından projelendirilen ve enstitünün bulunduğu 7 bin metrekarelik alana kurulacak merkezin gen bankası kısmındaki bölümler ile doğadaki değişimleri anlayarak gelecek için çeşitli çalışmalar yürütecek. Çok sayıda laboratuvarın da yer alacağı merkezde, Karadeniz ve Türkiye'de yaşayan balıkların yanı sıra omurgalı ve omurgasız Canlıların da sergileneceği bir müze oluşturulacak.

Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilerek yatırım programına alınan merkez için 5 milyon lira ödenek tahsis edileceğini belirten Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk kez kurulacak merkezin su ürünleri araştırmalarında ileri teknolojiden faydalanacağını söyledi.

Merkezin kurulma çalışmalarının başladığını ve ilk olarak inşaatın ihale edileceğini belirten Aydın, "Proje için şu anda detay işlemleri başladı. Öncelikli olarak enstitümüz içerisinde yapılacak bu merkezin inşaat ihalesi yapılacak. Yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde inşaat işlemlerinin tamamlanmasının ardından merkez içerisindeki çalışmalar başlayacak. Şu anda 5 milyon lira ödenek sağlandı ancak bu rakamın 9 milyon liraya çıkacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

-"Balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek"

Merkezde yapılacak çalışmalar ile Türkiye'nin ve bölgenin bilime büyük katkılar sağlayacağına işaret eden Aydın, şöyle devam etti:

"Merkezimizde DNA, doku ve balık spermlerinin korunacağı çeşitli bankalar olacak. Bu bölümler ile üreticilerin genetik olarak hızlı büyüyen ya da iyileştirilmiş örneklere ihtiyaç olduğunda kullanacakları malzemeler yer alacak. Ayrıca kurulacak çeşitli laboratuvarlar ile balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek. Moleküler ve biyoteknoloji laboratuvarlarıyla da bu hastalıkların nedenleri ve sonuçları sorgulanarak önüne geçilmesi sağlanacak. Bu merkez, bölgemiz ve ülkemize, bilime ciddi bir ivme kazandıracak. Gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta üniversiteler ve kuruluşlar merkezden faydalanmak isteyeceklerdir. Burada çalışacak ekibimiz de alanlarında uzmanlaşmış insanlardan oluşacak."

-"Balık müzesi turizmi etkileyecek"

Merkezde 670 metrekarelik alanda oluşturulacak balık müzesinde çok sayıda türün sergileneceğini anlatan Aydın, "Öncelikle Karadeniz'deki balıklar olmak üzere Türkiye'nin diğer bölgelerinden getirilecek türler de müzede yer alacak. Bu çok önemli çünkü bölgemizde her ne kadar insanlar denize yakın olsa da balık çeşitlerini bilmiyor. Yaptığımız görüşmelerde sokaktaki insanlarımız neredeyse 150 milyon yıldır bulunan Mersin balığını tanımıyor. Bu nedenle üniversiteler, bilim adamları ve gezi gruplarının müze ziyareti yapabileceği bir turizm potansiyeli de oluşacak" diye konuştu.

Su Ürünleri Gen Bankası ve Biyoteknoloji Merkezi'nin Türkiye'de tek, dünyada ise ön sıralarda yer alacak bir kuruluş olacağını vurgulayan Aydın, "Hem bilime hem de turizme hizmet edecek bu merkez faaliyete başladığında meyvelerini hep birlikte göreceğiz. Merkezin başka bir emsali şu anda yok diyebiliriz" ifadelerini kullandı. (A.A)

 • Tarih: 21.03.2014 Saat: 10:15 /
 • Ekleyen: ckadmin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • Maven yörüngede
  Maven yörüngede

  NASA'nın Mars'a gönderdiği uzay aracı Maven yörüngeye girdi.
 • İran'da internet yasağı
  İran'da internet yasağı

  İran'da sosyal içerikli mobil uygulamaların yasaklandığı bildirildi.
 • Türkiye, dünya oyun pazarında üçüncü
  Türkiye, dünya oyun pazarında üçüncü

  Türkiye'deki internet kullanıcılarının 22,5 milyonunun internette oyun oynadığı, yıllık ortalama 400-500 milyon doların internette oyun
 • Zuckerberg'den liseli gençlere çağrı
  Zuckerberg'den liseli gençlere çağrı

  Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kurucusu ve Üst Yöneticisi Zuckerberg, daha fazla liseli genci, iyi maaş alan teknisyenlere dönüştürmek,
 • Bakan elektrikli minibüsü test etti
  Bakan elektrikli minibüsü test etti

  - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, İTÜ ile DMA firmasının ortak ürünü,elektrik yüzde 100 enerjisiyle çalışan yerli minibüsü
 • Fıstıktan biyogaz elde edilecek
  Fıstıktan biyogaz elde edilecek

  KOSGEB ve ODTÜ'nün yürüttüğü çalışma kapsamında, Antep fıstığı atığından biyogaz elde edilmesi için Gaziantep'te tesis kurulacak.
 • ASELSAN'dan Güney Afrika hamlesi
  ASELSAN'dan Güney Afrika hamlesi

  ASELSAN, Güney Afrika Cumhuriyetinin en büyük savunma şirketlerinden Paramount Advanced Technologies ile işbirliği anlaşması imzaladı.
 • NASA SpaceX ve Boeing'i seçti
  NASA SpaceX ve Boeing'i seçti

  - Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), yeni nesil uzay kapsüllerinin geliştirilmesine yardım etmeleri için SpaceX ve Boeing şirketlerini
 • Microsoft Mojangı satın aldı
  Microsoft Mojangı satın aldı

  Microsoft, Minecraft isimli oyunla büyük başarı sağlayan İsveçli yapımcı Mojang'ı 2,5 milyar dolara satın aldığını açıkladı.
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.