Şuan sitede 2631 kişi var

diyadinnet tv

Su ürünlerinde ilk gen bankası

SU URUNLERINDE ILK GEN BANKASI TRABZON - TURKIYE'DE ILK KEZ TRABZON'DAKI SU URUNLERI MERKEZ ARASTIRMA ENSTITUSU BUNYESINDE KURULACAK "SU URUNLERI GEN BANKASI VE BIYOTEKNOLOJI MERKEZI" PROJESININ, KALKINMA BAKANLIGI TARAFINDAN ONAYLANARAK YATIRIM PROGRAMINA ALINDIGI VE 3 YIL SONRA HIZMETE GIRECEGI BILDIRILDI.

Sponsorlu Bağlantılar

Su ürünlerinde ilk gen bankası

TRABZON - Türkiye'de ilk kez Trabzon'daki Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulacak "Su Ürünleri Gen Bankası ve Biyoteknoloji Merkezi" projesinin, Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanarak yatırım programına alındığı ve 3 yıl sonra hizmete gireceği bildirildi.

Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından projelendirilen ve enstitünün bulunduğu 7 bin metrekarelik alana kurulacak merkezin gen bankası kısmındaki bölümler ile doğadaki değişimleri anlayarak gelecek için çeşitli çalışmalar yürütecek. Çok sayıda laboratuvarın da yer alacağı merkezde, Karadeniz ve Türkiye'de yaşayan balıkların yanı sıra omurgalı ve omurgasız Canlıların da sergileneceği bir müze oluşturulacak.

Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilerek yatırım programına alınan merkez için 5 milyon lira ödenek tahsis edileceğini belirten Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk kez kurulacak merkezin su ürünleri araştırmalarında ileri teknolojiden faydalanacağını söyledi.

Merkezin kurulma çalışmalarının başladığını ve ilk olarak inşaatın ihale edileceğini belirten Aydın, "Proje için şu anda detay işlemleri başladı. Öncelikli olarak enstitümüz içerisinde yapılacak bu merkezin inşaat ihalesi yapılacak. Yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde inşaat işlemlerinin tamamlanmasının ardından merkez içerisindeki çalışmalar başlayacak. Şu anda 5 milyon lira ödenek sağlandı ancak bu rakamın 9 milyon liraya çıkacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

-"Balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek"

Merkezde yapılacak çalışmalar ile Türkiye'nin ve bölgenin bilime büyük katkılar sağlayacağına işaret eden Aydın, şöyle devam etti:

"Merkezimizde DNA, doku ve balık spermlerinin korunacağı çeşitli bankalar olacak. Bu bölümler ile üreticilerin genetik olarak hızlı büyüyen ya da iyileştirilmiş örneklere ihtiyaç olduğunda kullanacakları malzemeler yer alacak. Ayrıca kurulacak çeşitli laboratuvarlar ile balık hastalıkları son teknolojiyle incelenecek. Moleküler ve biyoteknoloji laboratuvarlarıyla da bu hastalıkların nedenleri ve sonuçları sorgulanarak önüne geçilmesi sağlanacak. Bu merkez, bölgemiz ve ülkemize, bilime ciddi bir ivme kazandıracak. Gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta üniversiteler ve kuruluşlar merkezden faydalanmak isteyeceklerdir. Burada çalışacak ekibimiz de alanlarında uzmanlaşmış insanlardan oluşacak."

-"Balık müzesi turizmi etkileyecek"

Merkezde 670 metrekarelik alanda oluşturulacak balık müzesinde çok sayıda türün sergileneceğini anlatan Aydın, "Öncelikle Karadeniz'deki balıklar olmak üzere Türkiye'nin diğer bölgelerinden getirilecek türler de müzede yer alacak. Bu çok önemli çünkü bölgemizde her ne kadar insanlar denize yakın olsa da balık çeşitlerini bilmiyor. Yaptığımız görüşmelerde sokaktaki insanlarımız neredeyse 150 milyon yıldır bulunan Mersin balığını tanımıyor. Bu nedenle üniversiteler, bilim adamları ve gezi gruplarının müze ziyareti yapabileceği bir turizm potansiyeli de oluşacak" diye konuştu.

Su Ürünleri Gen Bankası ve Biyoteknoloji Merkezi'nin Türkiye'de tek, dünyada ise ön sıralarda yer alacak bir kuruluş olacağını vurgulayan Aydın, "Hem bilime hem de turizme hizmet edecek bu merkez faaliyete başladığında meyvelerini hep birlikte göreceğiz. Merkezin başka bir emsali şu anda yok diyebiliriz" ifadelerini kullandı. (A.A)

 • Tarih: 21.03.2014 Saat: 10:15 /
 • Ekleyen: ckadmin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • Webit Kongresi yarın başlıyor
  Webit Kongresi yarın başlıyor

  Anadolu Ajansı'nın "Altın Medya Ortağı" olduğu Webit Kongresi, yarın Haliç Kongre Merkezi'nde başlayacak.
 • Kanseri önleyici proje üretildi
  Kanseri önleyici proje üretildi

  Sinop Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (SÜBİTAM) hazırladığı, mesane kanserini önlemeye
 • Twitter’ın yeni uygulaması
  Twitter’ın yeni uygulaması

  Sosyal paylaşım sitesi Twitter, takip edilmeyen hesaplara ilişkin tweetleri de gösteren "zaman akışı" uygulamasıyla, kullanıcıların takip
 • Çin'den yeni iPhone'a onay
  Çin'den yeni iPhone'a onay

  Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, Apple'ın yeni model iPhone 6 akıllı telefonlarına ağ erişim lisansı verdi.
 • ''Türkiye yolun başında''
  ''Türkiye yolun başında''

  IBM bilgi güvenliği uzmanı Nurettin Erginöz, Türkiye'nin siber saldırılara hazırlık durumu konusunda daha yolun başında olduğunu söyledi.
 • Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ABD'de ödül
  Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ABD'de ödül

  Adana Büyükşehir Belediyesi, ABD'de ''Avrupa'da Teknolojiyi En İyi Kullanan Belediye'' ödülüne layık görüldü.
 • Bilim merkezi öğrencileri ağırlıyor
  Bilim merkezi öğrencileri ağırlıyor

  Kamulaştırıldıktan sonra Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli'ni Temmuz 2011'den itibaren
 • iPhone 6 satışa sunuldu
  iPhone 6 satışa sunuldu

  Teknoloji tutkunları tarafından merakla beklenen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus akıllı telefonları bu sabah Türkiye'de satışa sunuldu.
 • Atmosferik Dalış Sistemi
  Atmosferik Dalış Sistemi

  Atmosferik Dalış Sistemi, olası kaza durumlarında birinci sınıf dalgıçların 365 metre derinliğe kadar dalarak yaşam destek paketi
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.