Ahmed-i Hani Türbesine Ziyaretçi Akını

Tarih: 28.08.2009 Saat: 18:02 Ekleyen: admin

AHMED-I HANI TURBESINE ZIYARETCI AKINI BASBAKAN RECEP TAYYIP ERDOGAN'IN, AK PARTI MECLIS GRUBU'NDA 'KURT ACILIMI' ILE ILGILI YAPTIGI KONUSMADA ADINDAN BAHSETTIGI AHMED-I HANI ILGI ODAGI OLDU.

Ahmed-i Hani Türbesine Ziyaretçi Akını

Ahmed-i Hani Türbesine Ziyaretçi Akını haberi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Meclis Grubu'nda 'Kürt Açılımı' ile İlgili Yaptığı Konuşmada Adından Bahsettiği Ahmed-i Hani İlgi Odağı Oldu.

ahmedi-haniErdoğan'ın, ''Fuzuli'nin şiirleri nasıl ruhumuza hitap ediyorsa, Ahmed-i Hani'nin dizeleri de aynı şekilde bizi duygulandırmıyor mu?'' dediği mutasavvıf şairin Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki türbesini her Gün yüzlerce kişi ziyaret ediyor. Başbakan'ın konuşmasından sonra, 17. yüzyılda yaşamış mutasavvıf şair Ahmed-i Hani'nin mezarını ziyarete gelenlerin sayısının bir anda arttığını söyleyen türbe görevlisi Engin Beyazıt, günlük 300 civarındaki ziyaretçi sayısının bugünlerde 5'e katlandığını ifade etti.

Ahmed-i Hani'nin 1600'lü yıllarda doğduğunu, Doğu Anadolu Bölgesi'ni dolaşarak Arapça ve dini ilimler okuduğunu, ayrıca Astronomi ile ilgilendiğini anlatan Beyazıt, Başbakan Erdoğan'ın, Ahmed-i Hani'den bahsetmesinden büyük memnunluk duyduklarını kaydetti.

Türbeyi ziyarete gelenler de daha önce fazla tanımadıkları mutasavvıf şaire meraklarının arttığını, bu yüzden ziyaret ettiklerini dile getirdi.

17. yüzyılda, divan edebiyatının, Kürtçe'nin Kurmanci lehçesine uyarlanmış şekli olan "Mem û Zîn"i yazan Ahmed-i Hani, yaşadığı yörede zaman zaman şeyh olarak kabul edilmiş, Hani Baba adıyla da anılmış.

Doğubayazıt medreselerinde müderrislik ve saray katipliği yapan şairin türbesi, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine 8 kilometre mesafede, İshak Paşa Sarayı'nın üst kısmında bulunuyor.

HABER : SELAHATTİN KAÇURU

ahmedi-hani

ahmedi-hani

Ahmed-i Hani Türbesine Ziyaretçi Akını haberi 28.08.2009 Saat: 18:02 tarihinde eklendi.

Ekleyen : admin

7647
BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.