Şuan sitede 2611 kişi var

Ağrı PATNOS TA PARK İSMİ DEĞİŞİKLİĞİ MAHKEMELİK OLDU

diyadinnet tv

Ağrı PATNOS TA PARK İSMİ DEĞİŞİKLİĞİ MAHKEMELİK OLDU

AGRI PATNOS TA PARK ISMI DEGISIKLIGI MAHKEMELIK OLDU - PATNOS&#39;TA PARK ISMI DEGISIKLIGI MAHKEMELIK OLDU<BR />- BELEDIYENIN OSMANLI VE SELCUKLU ISIMLI PARKLARIN ISMINI DEGISTIRME TALEBINI KAYMAKAMLIK REDDETTI<BR />- BOLGE IDARE MAHKEMESI&#39;NE ACTIGI DAVAYI KAYBEDEN BELEDIYE, ONARIM GEREKCESIYLE OSMANLI PARKININ LEVHASINI INDIRDI<BR />- &#39;ORHAN DOGAN&#39;, OZGURLUK&#39; VE &#39;BELEDIYE GENCLIK&#39; ISIMLERINI REDDEDEN KAYMAKAM TUNCAY DURSUN:<BR />- CAGDAS DEMOKRASI ANLAYISI IDDIASINDA OLMAK, SANLI TARIHIMIZI REDDETME HAKKINI HIC KIMSEYE VERMEZ<BR />- OSMANLI VE SELCUKLU ADI, CUMHURBASKANLIGI FORSUNDA YER ALAN 16 YILDIZIN TEMSIL ETTIGI 16 BUYUK TURK DEVLETINDEN IKI TANESININ ADIDIR<BR />- TURKLUGE AIT DEGERLERIN ISIMLERINI DEGISTIRMEK HUKUKA AYKIRIDIR<BR />- BELEDIYE BASKANI YUSUF YILMAZ:<BR />- PATNOS HALKI, BELEDIYE BASKANI VE BELEDIYE MECLIS UYELERI HICE SAYILMISTIR PATNOS

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrı PATNOS TA PARK İSMİ DEĞİŞİKLİĞİ MAHKEMELİK OLDU

Ağrı PATNOS TA PARK İSMİ DEĞİŞİKLİĞİ MAHKEMELİK OLDU

- PATNOS'TA PARK İSMİ DEĞİŞİKLİĞİ MAHKEMELİK OLDU
- BELEDİYENİN OSMANLI ve SELÇUKLU İSİMLİ PARKLARIN İSMİNİ DEĞİŞTİRME TALEBİNİ KAYMAKAMLIK REDDETTİ
- BÖLGE İDARE MAHKEMESİ'NE AÇTIĞI DAVAYI KAYBEDEN BELEDİYE, ONARIM GEREKÇESİYLE OSMANLI PARKININ LEVHASINI İNDİRDİ
- 'ORHAN DOĞAN', ÖZGÜRLÜK' VE 'BELEDİYE GENÇLİK' İSİMLERİNİ REDDEDEN KAYMAKAM TUNCAY DURSUN:
- ÇAĞDAŞ DEMOKRASİ ANLAYIŞI İDDİASINDA OLMAK, ŞANLI TARİHİMİZİ REDDETME HAKKINI HİÇ KİMSEYE VERMEZ
- OSMANLI VE SELÇUKLU ADI, CUMHURBAŞKANLIĞI FORSUNDA YER alan 16 YILDIZIN TEMSİL ETTİĞİ 16 BÜYÜK TÜRK DEVLETİNDEN İKİ TANESİNİN ADIDIR
- TÜRKLÜĞE AİT DEĞERLERİN İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRMEK HUKUKA AYKIRIDIR
- BELEDİYE BAŞKANI YUSUF YILMAZ:
- PATNOS HALKI, BELEDİYE BAŞKANI VE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ HİÇE SAYILMIŞTIR

AĞRI (İHA) - Ağrı'nın Patnos ilçesinde bulunun 'Osmanlı' ve 'Selçuklu' isimli parkların isimlerini 'Orhan Doğan' 'Belediye Gençlik' ve 'Özgürlük' olarak değiştirmek isteyen Belediye Başkanlığı'nın talepleri İlçe Kaymakamlığı tarafından reddedildi. Bölge İdare Mahkemesi'ne açtığı davayı da kaybeden belediye, onarım çalışması başlatarak Osmanlı parkının tabelasını kaldırdı.

İlçenin Ağrı Van Caddesi üzerindeki 'Osmanlı' ve Malazgirt Caddesi üzerindeki 'Selçuklu' parklarının isminin değiştirilmesi için DTP'li belediye encümeni tarafından bir karar alındı.

Osmanlı parkına ilk önce 'Orhan Doğan', daha sonra 'Belediye Gençlik' ve Selçuklu parkına da 'Özgürlük' isimlerinin verildiği belirtilen iki ayrı karar, İlçe Kaymakamlığı tarafından reddedildi.

İlk karar sonrası Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açan ve kaybeden Belediye Başkanlığı, 'Orhan Doğan' ismini 'Belediye Gençlik' olarak değiştirip yeni bir karar alarak İlçe Kaymakamlığı'na bildirdi. Bu kararı da reddeden İlçe Kaymakamı Tuncay Dursun tarafından gönderilen yazıda, önceden açılan dava ilgili olarak yapılan yazışmada, Osmanlı parkının adı Belediye Gençlik, Selçuklu parkının adının ise Özgürlük olarak değiştirilmek istendiği belirtilerek, "Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Türk önderi Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldızın temsil ettiği 16 büyük Türk devletinden iki tanesinin adıdır. Bunların isimlerinin önemli mekanlara verilmesi milli bir ödevdir ve tarihi olayları kendi şartlarında değerlendirmek gerekmektedir. Çağdaş demokrasi anlayışı iddiasında olmak, şanlı tarihimizi reddetme hakkını hiç kimseye vermez, böylesine yanlış bir yaklaşımla insanlığa medeniyet dersi vermiş olan büyük Türk devletlerinin isimlerini kaldırmayla uğraşmak kamunun manevi zararına yol açacaktır. Türklüğe ait değerlerin isimlerini değiştirmek hukuka aykırıdır. Bu tür çabalara milletimizin izin vermeyeceği de açıktır. Bu yönde bir kararın oy birliği ile alınması ise makamımın nezdinde hiç bir anlam ifade etmemektedir. Hukuka aykırı olarak alınan park isimlerinin değiştirilmesi kararının onanması, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81 Maddesi gereğince tarafımdan reddedilmiştir" denildi.

Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, başkanlığı kandıklarında halka katılımcı bir belediye anlayışıyla yolla çıkacakları konusunda söz verdiklerini belirtti.

Şehrin doğusunda ve batısında bulunan Osmanlı ve Selçuklu parklarının isimlerini, halkın yoğun talep üzerine yapılan anketler sonucunda Orhan Doğan ve Özgürlük parkı olarak değiştirilmesine karar verdiklerini anlatan Yılmaz "Yönümüzü Avrupa Birliği'ne verdiğimizden dolayı bu parkların isimlerinin Orhan Doğan ve Özgürlük olarak değiştirilmesi kararını, bir defasında oy çokluğunda, ikincisinde de Patnos Belediyesi Encümenleri olarak oy birliğiyle almamıza rağmen Patnos Kaymakamı Tuncay Dursun tarafından reddedilmiştir. Burada halkı ve Patnos Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri hiçe saymıştır" dedi.

Bu itirazı yargıya taşıyacaklarını belirten Başkan Yılmaz, "Biz de bu parkta tadilat yapıyoruz. Halkın istemediği hiç bir karar bizim kararımız değildir diyoruz. Yine Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açacağız. Halkımıza sözümüz var ve ne olursa olsun biz birey için devletçi zihniyet için değil halk için varız. Dolayısıyla bu halkın istek dileklerini yerine getireceğiz" diye belirtti.

FARUK YAVUZ (PATNOS İHA)

ağrı-patnos-osmanlı-parkı

- Patnos

  • Tarih: 27.06.2009 Saat: 21:27 /
  • Ekleyen:

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?

0

Üzgünüm, bu yazı için yorumlar aktif değil.

BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER

Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS