Şuan sitede 18935 kişi var

diyadinnet tv

Yargı Paketi Teklifi TBMM'de

YARGI PAKETI TEKLIFI TBMM'DE TBMM - AK PARTI MILLETVEKILLERI, ICINDE HSYK ILE ILGILI DUZENLEMENIN DE YER ALDIGI YASA TEKLIFI HAZIRLADI. 

Sponsorlu Bağlantılar

Yargı Paketi Teklifi TBMM'de

TBMM - AK Parti milletvekilleri, içinde HSYK ile ilgili düzenlemenin de yer aldığı yasa teklifi hazırladı. 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile çok sayıda AK Parti'li milletvekilinin imza koyduğu teklif, Hakim ve Savcılar Kanunu, Adalet Akademisi Kanunu, Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun, HSYK Kanunu, Yargıtay Kanunu, Anayasa Mahkemesi Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'da değişiklik yapıyor.

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklifin gerekçesinde, geçen 3 yıllık süre içinde uygulama dikkate alınarak Kurulun daha etkin ve verimli çalışması amacıyla; Kurul üyeliğine seçim usulü, dairelerin oluşumu,  çalışma usulü ve görevleri ve kararlarına itiraz, Genel Kurulun ve Kurul Başkanı'nın görevleri,  daire Başkanı, genel sekreter, genel sekreter yardımcıları, teftiş kurulu Başkan ve yardımcıları, kurul müfettişleri, kurul tetkik hakimleri ve idare personelin atama ve görevlendirilmeleri konularında değişiklik yapılması zorunluluğunun doğduğu ve bir genel sekreter yardımcısı kadrosunun ihdas edildiği belirtildi.  

Teklifle, geçen 10 yıllık sürede uygulama dikkate alınarak Adalet Akademisi'nin daha etkin ve verimli çalışması amacıyla başkan ve başkan yardımcılarının görevlendirme ve atanma usulü, genel kurul ve yönetim kurulunun oluşumu ve görevleri, hizmet birimlerinin daire başkanlığı şeklinde yapılandırılması, idari personelin atanma usulü, yeni kadroların ihdas edilmesi ve diğer konularda değişiklik yapılması gereğinin ortaya çıktığı kaydedildi. 

 

-Kurul üyelerinin görevleri sona erecek-

 

Teklifle, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte HSYK'da görev yapan Genel Sekreter, genel sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, Kurul müfettişleri, tetkik hakimleri ve idari personelin, kuruldaki görevleri bitecek. Ayrıca Kurul Başkanvekili ve daire başkanlarının bu görevleri ile Kurul üyelerinin dairelerdeki görevleri sona erecek. 

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 gün içinde Kurulun Başkanı olan Adalet Bakanı; Kurul üyelerinin, asıl ve tamamlayıcı üye olarak görev yapacakları daireleri belirleyecek, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları ve genel  sekreter yardımcılarını atayacak. 

Üyelerin görev yapacakları daireler belirlendikten sonra 10 gün içinde Genel Kurul tarafından;  Daire başkanları ve başkanvekilinin seçimi yapılacak, Genel Sekreter adayları belirlenecek. Genel Sekreter adayları belirlendikten sonraki 3 gün içinde Başkan tarafından Genel Sekreter atanacak.  Kuruldaki görevleri sona eren Genel Sekreter, genel sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, Kurul müfettişleri ve tetkik hakimleri müktesepleri dikkate alınarak uygun görülecek bir göreve atanacak.

 Kuruldaki görevleri sona eren idari personel, Adalet Bakanlığı'nca mükteseplerine uygun bir göreve atanacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Kurul tarafından çıkarılan yönetmelik ve genelgelerin tamamı yürürlükten kalkacak.

  (A.A)

 • Tarih: 07.01.2014 Saat: 21:45 /
 • Ekleyen: ckadmin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • Erdoğan ilk kez başkanlık ediyor
  Erdoğan ilk kez başkanlık ediyor

  Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.
 • AK Parti hafta sonu kampa giriyor
  AK Parti hafta sonu kampa giriyor

  AK Parti'nin kuruluşundan bu yana yılda iki kez düzenlediği İstişare ve Değerlendirme toplantılarının 23'üncüsü, hafta sonu
 • Yardımların artmasına çalışıyoruz
  Yardımların artmasına çalışıyoruz

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, Suriyeli sığınmacılara yardımın artması için BM ile görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.
 • Kudüs'te gerginlik sürüyor
  Kudüs'te gerginlik sürüyor

  Kudüs'te aşırı sağcı bir hahamın dün uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmasının ve 1 Filistinlinin öldürülmesinin ardından
 • İhmalin hesabı sorulur
  İhmalin hesabı sorulur

  Başbakan Davutoğlu, Ermenek'teki maden kazasıyla ilgili adli soruşturma başlatıldığını belirterek, "İşletmenin ya da herhangi bir kurumun
 • Cumhuriyet resepsiyonu iptal edildi
  Cumhuriyet resepsiyonu iptal edildi

  -Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu akşam yapacağımız resepsiyonu Karaman'daki elim maden ocağı kazası sebebiyle iptal kararı aldık" dedi.
 • Fransa'nın endişesi yok
  Fransa'nın endişesi yok

  AB Bakanı Bozkır, "Fransa, 23 ile 24. fasıllar ve 15. enerji faslıyla ilgili olarak endişelerinin olmadığını ifade etti" dedi.
 • Çağrılan herkes geldi
  Çağrılan herkes geldi

  -Komisyon Başkanı Köylü, "Çağırdıklarımızdan Komisyon'a gelmeyen hiç kimse olmadı. Rıza Sarraf da dahil" dedi.
 • Bahçeli teşkilatı uyardı
  Bahçeli teşkilatı uyardı

  MHP lideri Bahçeli, parti teşkilatına gönderdiği genelgede her türlü kavga ve çatışmadan uzak durulmasını istedi.
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.