Şuan sitede 9152 kişi var

Yargı Paketi Teklifi TBMM'de

YARGI PAKETI TEKLIFI TBMM'DE TBMM - AK PARTI MILLETVEKILLERI, ICINDE HSYK ILE ILGILI DUZENLEMENIN DE YER ALDIGI YASA TEKLIFI HAZIRLADI. 

Sponsorlu Bağlantılar

Yargı Paketi Teklifi TBMM'de

TBMM - AK Parti milletvekilleri, içinde HSYK ile ilgili düzenlemenin de yer aldığı yasa teklifi hazırladı. 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ile çok sayıda AK Parti'li milletvekilinin imza koyduğu teklif, Hakim ve Savcılar Kanunu, Adalet Akademisi Kanunu, Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun, HSYK Kanunu, Yargıtay Kanunu, Anayasa Mahkemesi Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'da değişiklik yapıyor.

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklifin gerekçesinde, geçen 3 yıllık süre içinde uygulama dikkate alınarak Kurulun daha etkin ve verimli çalışması amacıyla; Kurul üyeliğine seçim usulü, dairelerin oluşumu,  çalışma usulü ve görevleri ve kararlarına itiraz, Genel Kurulun ve Kurul Başkanı'nın görevleri,  daire Başkanı, genel sekreter, genel sekreter yardımcıları, teftiş kurulu Başkan ve yardımcıları, kurul müfettişleri, kurul tetkik hakimleri ve idare personelin atama ve görevlendirilmeleri konularında değişiklik yapılması zorunluluğunun doğduğu ve bir genel sekreter yardımcısı kadrosunun ihdas edildiği belirtildi.  

Teklifle, geçen 10 yıllık sürede uygulama dikkate alınarak Adalet Akademisi'nin daha etkin ve verimli çalışması amacıyla başkan ve başkan yardımcılarının görevlendirme ve atanma usulü, genel kurul ve yönetim kurulunun oluşumu ve görevleri, hizmet birimlerinin daire başkanlığı şeklinde yapılandırılması, idari personelin atanma usulü, yeni kadroların ihdas edilmesi ve diğer konularda değişiklik yapılması gereğinin ortaya çıktığı kaydedildi. 

 

-Kurul üyelerinin görevleri sona erecek-

 

Teklifle, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte HSYK'da görev yapan Genel Sekreter, genel sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, Kurul müfettişleri, tetkik hakimleri ve idari personelin, kuruldaki görevleri bitecek. Ayrıca Kurul Başkanvekili ve daire başkanlarının bu görevleri ile Kurul üyelerinin dairelerdeki görevleri sona erecek. 

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 gün içinde Kurulun Başkanı olan Adalet Bakanı; Kurul üyelerinin, asıl ve tamamlayıcı üye olarak görev yapacakları daireleri belirleyecek, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları ve genel  sekreter yardımcılarını atayacak. 

Üyelerin görev yapacakları daireler belirlendikten sonra 10 gün içinde Genel Kurul tarafından;  Daire başkanları ve başkanvekilinin seçimi yapılacak, Genel Sekreter adayları belirlenecek. Genel Sekreter adayları belirlendikten sonraki 3 gün içinde Başkan tarafından Genel Sekreter atanacak.  Kuruldaki görevleri sona eren Genel Sekreter, genel sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, Kurul müfettişleri ve tetkik hakimleri müktesepleri dikkate alınarak uygun görülecek bir göreve atanacak.

 Kuruldaki görevleri sona eren idari personel, Adalet Bakanlığı'nca mükteseplerine uygun bir göreve atanacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte Kurul tarafından çıkarılan yönetmelik ve genelgelerin tamamı yürürlükten kalkacak.

  (A.A)

 • Tarih: 07.01.2014 Saat: 20:45 /
 • Ekleyen: ckadmin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • MHP alanın dışında değil
  MHP alanın dışında değil

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, "MHP alanın dışında değildir ki, alana ne zaman ineceğimizi hep soruyorlar. Bize bu sualleri soranlar apartmanda
 • TRT'de yapacakları konuşmanın sırası da belirlendi
  TRT'de yapacakları konuşmanın sırası da belirlendi

  -Cumhurbaşkanı adaylarının TRT'de yayınlanacak propaganda konuşmalarının yayın zamanı ve sıraları YSK'da çekilen kurayla belirlendi
 • Utanacak birşeyimiz yok
  Utanacak birşeyimiz yok

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bizim Türk milletinin tarihine altın harflerle yazılacak bir Filistin politikamız var. Filistin davamızda
 • Türkiye İsrail'e nöbetçi ülke olmayacak
  Türkiye İsrail'e nöbetçi ülke olmayacak

  Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, "Türkiye İsrail'e nöbetçi ülke olmayacak, özür dileyen değil, dikkatinizi çekiyorum, özür
 • İlişkilerimizi askıya almalıyız
  İlişkilerimizi askıya almalıyız

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Biz İsrail'le ilişkilerimizi, Gazze olayları devam ettiği sürece askıya almak zorundayız" dedi.
 • Demirtaş pedal çevirdi
  Demirtaş pedal çevirdi

  - Demirtaş, Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübünün Hasankeyf, Munzur ve Karadeniz'in dereleri ile İstanbul'un kuzey ormanlarına
 • Bahçeli'den seçim çağrısı
  Bahçeli'den seçim çağrısı

  MHP Genel Başkanı Bahçeli, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin hazırlattığı CD'sini siyasi partilere ve STK'lara gönderdi.
 • Demirtaş Batmanda
  Demirtaş Batmanda

  - Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye sınırında askere ateş açılması konusuna değinerek,
 • Bayrağımız için yola çıktık
  Bayrağımız için yola çıktık

  - Erdoğan, "Hükümet olarak şehitlerimizin emanetlerine, gazilerimize devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sahip çıkmanın çabası
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.