Şuan sitede 13393 kişi var

 • saim durmuş
 • servet alpaslan
 • serhat kılıç
 • seyfettin yeşilboya
 • muhsin bulut
 • celalettindemir
 • mustafa yiğit
 • abdullah caner güven
 • orhan güngör
 • mehmet erat
 • cesim gökçe

Eleşkirt Güneykaya kayak tesislerinin hali içler acısı

HALKIN PARASIYLA YEMEK TAKIMLARINA KADAR EKSİKSİZ YARATILAN, NEDENİ

BİLİNMEYEN BİR ÖZELLEŞTİRME OPERASYONU GEÇİREN VE YEDİ SENEDE TOPLAM 50-60 SAAT FAALİYETTE KALAN BİR DOĞU ...


güneykaya-kayak-tesisleri-eleşkirt

güneykaya-kayak-tesisleri-eleşkirt


ELEŞKİRT GÜNEYKAYA KAYAK TESİSLERİNİN HALİ İÇLER ACISI

Halkın parasıyla yemek takımlarına kadar eksiksiz yaratılan, nedeni
bilinmeyen bir özelleştirme operasyonu geçiren ve yedi senede toplam 50-60 Saat faaliyette kalan bir Doğu mücevheri işte böyle çamurla kaplı. Eleşkirt Güneykaya kayak tesislerinin hali içler acısı...

Siz hiç teftiş ettiği rezalete ağlayan müfettiş duydunuz mu?.. Ağrı’da oldu...
Devlet memuru; adını vermiyorum ama şu ülkenin kısıtlı imkanlarıyla yaratıldıktan sonra özelleştirilen Güneykaya Kayak Tesisleri’ndeki vahşeti gören tecrübeli müfettiş, kendini bir sandalyeye zor attı ve hıçkıra hıçkıra ağladı.
Duyanlar söyledi; “Düşman yapmaz bunu” cümlesini defalarca tekrarlamış yığıldığı yerde.

Manzara feci...
güneykaya-kayak-tesisleri-eleşkirt

Bir benzerini Sarıkamış’ta yapmak için 10 milyon dolar aranan ve henüz bulunamayan son teknoloji, full Elektronik, uzay çatılı, Avusturya malı alttan ısıtmalı telesiyejli, beş yıldızlı Otel düzeyindeki spor ve turizm yuvasını kurtlar basmış sanki... Filler yıkmış... Sırtlanlar parçalamış... Harab edilmemiş; ısırılıp tükürülmüş gibi.
Kumanda odasında kazma da kullanmış bazı hayvanlar.
Bir baklası onlarca euroya ithal edilen makara takımlarını söküp ormanda satmış olmalılar.
Alt istasyon içinde bomba patlamış gibi.
Üst istasyonun elektronik panosunu zevk için kırmışlar.
Halkın parasıyla yemek takımlarına kadar eksiksiz yaratılan, nedeni bilinmeyen bir özelleştirme operasyonu geçiren ve yedi senede toplam 50-60 saat faaliyette kalan bir Doğu mücevheri işte böyle çamurla kaplı.

Tam bir rezalet
güneykaya-kayak-tesisleri-eleşkirt

Saatte 600 kayakçıya en geniş konforla hizmet verecek tesisin eski haline gelebilmesi en az iki milyon lira.
Söylentiye göre, işletmeci sadece geri vermek için bir milyon lira istermiş.
Neden?.. Her halde bakım parası!..
Oysa asgari ücretli bir bekçi bile bırakmamışlar başında.
Bütün bu rezalet nerede?..
Ağrı’da...
Hepsi kayakçı doğan, her iki genç insanından bir tanesi kayakçı olan, kayak milli takımının yarısını tamamlayan Ağrı’da.
Daha acı olan nedir biliyor musunuz?..
Güneykaya Ağrı’da yok olan dördüncü kayak tesisi!
Küpkıran, Zado ve Bubi’den sonra dördüncü...
İlk ikisi ödenek ve personel yokluğundan kendi kendine yok oldu. Bubi sökülüp Bayburt’a taşındı.
Ve sıkı durun:
Ağrı’da başka kayak merkezi yok!..
Yirmi yıllık müfettişin neden ağladığını anladınız mı?
güneykaya-kayak-tesisleri-eleşkirt

Güneykaya'nın lüks süit odaları, restoranları, telesiyej, pistleri
artık tanınmaz halde...

güneykaya-kayak-tesisleri-eleşkirt

Doğu’nun mücevheri
Güneykaya Kayak Tesisleri Ağrı’ya 36, Eleşkirt ilçesine 6 kilometre uzakta ve E5 Karayolu’nun sadece 500 metre uzağında.
Zemin Alpin çayır... Üzerinde yılın altı ayı yeryüzündeki en kaliteli Kar yapısı... En az 1,5 bazen 2,5 metre kar alıyor. Çığ ve sis imkansız. Slalom ve mukavemet için ayrı pistleri var. 4’ü süit 24 oda, 44 yatak, tv, müzik yanını, 300 kişilik restoran, kondisyon salonu, sauna, alttan ısıtmalı 50 koltuğa sahip telesiyej... 1227 metrelik teleski. Bunların hepsi var(MIŞ)! Şimdi pist ineklere kalmış, tesis insanlık dışı yaratıkların hücumuna uğramış.

İşte Güneykaya'nın öyküsü
Tekrarlanan senaryo

Yıl 1998... Ağrı’nın unutulmaz valisi Lütfü Yiğenoğlu, Güneykaya projesi için kolları sıvıyor. İl Özel idaresi, devlet-millet işbirliği ile üç yılda tesisi tamamlıyor.
Yiğenoğlu tayin olunca, üvey evlat haline geliyor Kayak Tesisi. Önce bakımsız ve atıl kalıyor, sonra durumu “değerlendirmek” isteyenlerin dikkatini çekiyor.
Bölgedeki iş adamlarının sporu ne kadar sevdiği bilinmez... Lakin tesisin bir direği arazisine bir metre girdi diye 35 milyar lira para alan Toprak sahibine bile rastlanıyor.
Sporcu ümit, varlıklı insanlar fırsat olarak görüyor Güneykaya’yı.

Yıl 2002... Müjdeli haber CHA’nın:
“Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki bulunan Güneykaya Kayak Tesisleri, Ağrı Valisi Tahsin Cumhur Ersoy tarafından Ağrılı işadamı Nusret Güven ve Ağrılı ünlü sanatçı Burhan Çaçan ortaklığındaki şirkete kiraya verildi”.

Dönemin valisi Ersoy konuşuyor:
“Valiliğimiz tarafından tamamlanan ve özel sektörün müteşebbis ruhunun canlandırılması amacıyla kiraya verilen bu tesisin yeni yatırımlara ön Ayak olmasını bekliyoruz.”
Yıl 2004... Medyada “Milli Servet çürüyor” haberleri üzerine ilçe kaymakamı Cafer Sarılı harekete geçiyor ve kiracı Nusret Güven ile yeni bir mutabakat yapıyor. Tesis 400 milyarlık bir bakımdan geçiyor ve kısa süre konuk kabul ediyor.
İyi niyetli Kaymakam Cafer Sarılı, tesisin ilk halini gördüğünde gözlerinin dolduğunu ama idarenin müteşebbisin önünü açtığında çürümüş bir tesisin istendiğinde böyle bir sanat eserine dönüştüğünü görmekten gurur duyduğunu söylüyor.
İddialar göre bu dönemde bol miktarda kredi de alınıyor ama günahı alanın boynuna.
Ve yıl 2008...
49 yıllığına kiralanan tesisin 41 yıl daha dayanması bu koşullarda imkansız gibi görünüyor.

Ağrı var mı ağrı?
Kayak Milli Takımı antrenörü Ali Yılmaz yaşadığı şehri anlatıyor; Böbrek sancısı gibi "ağrı"; böbrek taşı kadar değersiz "ağrı"

güneykaya-kayak-tesisleri-eleşkirt
Ağrı’da yok olan dördüncü kayak tesisi Ağrı’lı bir sporcuları, hocaları nasıl etkiler merak ediyor musunuz?
Kayak Milli Takım antrenörü ve eski milli sporcu Ali Yılmaz’a kulak verin...
“Sevgili valimiz Lütfü Yiğenoğlu tayin olunca kim bilir hangi amaçla bir iş adamına verdiler Ağrı’daki son tesisi. İşadamı alırken yanına ek tesis yapacağım, sporcuya halka açık olacak diyerek bu tesisi ele geçirdi. Ama parça parça eriyor. Eleşkirt Kaymakamı’na defalarca baş vurduk. Biz şimdi 2011 olimpiyatına nerede hazırlanalım. İnanılmaz ama Ağrı’da kayak kayamıyoruz. Hadi bizi geçin; Ağrı’da altı Ay kış varken batıdan gelen bürokrat, doktor, memur nasıl durur burada. Ağrı’nın bu tesise ihtiyacı var. Kayak sporu için de var, sosyal hayatı için de.
Dünyanın en iyi tesisi bir işadamının insafına kalmış”.
Merak edenler için söyleyeyim... Ali Yılmaz 39 yaşında. Yılda üç ay geçici işçi olarak çalışıyor ve yine de bölgesinden kopup Uludağ’da falan özel ders vererek zengin olmayı aklının ucundan geçirmiyor.

Yaşadığı şehri nasıl anlatıyor biliyor musunuz?
Böbrek sancısı gibi “ağrı”; böbrek taşı kadar değersiz “ağrı”.
(Ercan Güven Milliyet)


Sponsorlu Bağlantılar


Paylaşmaya ne dersin ?

0

 • Ekleyen: admin

Geçmişte Yayınlanan Benzer Haberler


Güneykaya Kayak Tesisleri ve Bölgeyi Abat Edecek Ağrı Dağı

Ağrı Valiliği Eleşkirt Güneykaya kayak tesislerinin yeniden hizmete açılması için çalışma başlattı.Yeniden hizmete açılması düşünülen Güneykaya kayak tesisi, 1998 yılında Ağrı Valiliğinin, Özel İdare bütçesinden yatırım programı ile yaptırdığı tesislerdir.


Taşlıçay Futbol Sahasının Durumu içler Acısı

Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde bulunan futbol sahasının durumu içler acısı. Yıllar önce yıkılan tribünleri ise onarılmayı bekliyor.Mülkiyeti Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne ait olan futbol sahasının tribünleri harabeye döndü. Yıllar önce yıkılan demir tribünler bir


Minik Serkan'ın İçler Acısı Hali

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde evlerinde çıkan yangında yüzünü, gözlerini ellerini ve kulaklarını kaybeden 4 yaşındaki Serkan Akbaş'ın ailesi yüz nakli için yardım bekliyor.Yüksekova'nın Esentepe Mahallesi'nde ikamet eden Hasan Akbaş'ın 4. çocuğu olan Serkan, birkaç yıl


Güneykaya Kayak Tesislerine İnceleme

Gençlik ve Spor Genel Müdürü, Milliyet’in gündeme taşıdığı Güneykaya Kayak Merkezi skandalına el koydu, konunun üzerine gidileceğini açıkladı Milliyet’in ortaya çıkardığı Güneykaya dosyası büyük yankı uyandırdı. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay,


Doğubayazıt Şehir Stadyumunun Hali İçler acısı

Ağrı nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Şehir stadyumu ve kapalı sor salonuna giren hırsızlar stadyumu adeta talan etti.Doğubayazıt belediye spora ait bütün kamp malzemelerinin de çalındığı hırsızlık olayında, stadyumun kapı ve pencereleri kırıldı. İlçe Emniyet
sponsorlu bağlantılar

eleşkirt güneykaya kayak tesislerinin hali içler acısı yorumları

Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 22-11-2008 15:36:53

agrıyahıc bıfaydasıdayok bukonuyla ılgılenenler kendı menfaatı ıcın ılgılenıyor agrı ıcın hıc bır alakasıdayok bunu bılın falıyete gectıgı anda orası fuuş yuvası halıne gelıyor bunu bılın.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 22
beğendim Beğendim:118
Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 22-11-2008 19:14:50

Demek ki, olay sadece 'tesisleşme' ya da 'Doğu'ya yatırım' gibi alışık olduğumuz basmakalıp şeylerden ibaret değil. Bölgede (belki de ülkede) adlandıramadığımız çok daha başka sorunlar, zorluklar var. Parayı bastırıp tesis en muazzam tesisi de yapsak, kalıcı olmayacak, şeytanın bile aklına gelmeyecek şekilde bir 'fuuş yuvası' olarak kullanılması düşünülecek. Devletin kısıtlı kaynaklarını daha da fazla heba etmemek için Doğu ve Güney Doğu Anadolu başta olmak üzere acaba cumhuriyetin ilanından bu yana hangi tesisler yapıldı ve başlarına neler geldi? Bunun bir listesi var mı? Amaçlandığı şekilde kullanılabilen, bölge insanlarına faydalı yatırımlar hiç mi olamadı? Neden?

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 6
beğendim Beğendim:121
Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 25-11-2008 23:23:08

siz ve sizin gibi bu zihniyete sahip olan insanlar var oldukça o tesis açılmış olsa bile neye yarar sizlerin kendinize faydanız yok baksanıza yazdıklarınızdan utanın o sosyal tesisi çalıştıracak olan insanlar kim olursa olsun bizim yöremizin insanları bugün açılmış olsa üç beş kişi ordan iş sahibi ola bilecek evine yuvasına bakabilecek imkanı olacak fakat sizler gibi geri zi,hniyetli insanlar oldukça kırktanede tesis yapılsa boş çünkü hak ediyorsunuz ezilmeyi yazıklar olsun ki bu memleketimin insanlarısınız amaç rant deil ağrımızın çevresi görünümü amaç sizin gibi insanlıktan nasibini almamış insanlara insanlığı aşılamakcaheletinizi yok edip topluma kazandırmak şimdiden hayırlı olsun tüm halkıma tesisimiz

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 291
beğendim Beğendim:131
Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 26-11-2008 11:57:17

Yanlışın sonu hüsrandır. Bir taraftan Ağrının şeker fabrikasını, kombinesini,süt fabrikasını satacaksınız. diğer taraftan parmak sayısı kadar insana hizmet edecek trilyonluk tesis yapacaksınız. Bunun adıda yatırım oluyor. Halk açtır aç. Sayın büyüklerim: Bize, en ücra köydeki Hasan emminin'de yararlanacağı tesisler lazım. Şuanda lüksü düşünecek halimiz yok.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 35
beğendim Beğendim:130
Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 26-11-2008 12:02:15

Bence yanlış, daha bu tesisin temeli atılırken yapıldı. Ağrıda zenginmi var oraya gitsin. Fabika yapın beyler fabrika.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 51
beğendim Beğendim:6
Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 27-11-2008 15:27:48

ağrı kadar vurdum duymaz, hep banacı ve zengin bir halkı olan bir yer daha görmedim.. zenginlik içerisinde iken komşusunun, çocuğunun ağzını kurtlar basacak kadar pislikte bulunduğunu görmez bir halk ta görmedim.... hele sokağında çöp tenekesi olmayan köy yokken ilk merkezinin cumhuriyet caddesinde çöplerin toplanmadan yakıldığı başka yerde görmedim.. halk varlığını kullanmayı bilmiyor.. ilk önce halka para yeme eğitimi verilmeli, sonra parasını yiyecek mekanlar açılmalı ve bu mekanlardada ihtiyaç sahipleri çalışmalı... yoksa sadece bu kayak merkezi değil, hava alanını bile bu hale getirmeleri içten bile değil...

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 20
beğendim Beğendim:123
Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 09-12-2008 12:15:12

aslında güzel bir yatırımdı düşünce de güzeldi fakat turist çekecek organizasyon olmadığı için milletvekillerimiz birilerini bir yerlere getirme peşinde oldukları için eleşkirt ağrı kalkınmış kalkınmammış onlar için önemli değil.Bence orası beden eğitimi hizmet içi eğitim dairesi olmalı hiç olmazsa eğitimcilere faydası olsun söztürk

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 8
beğendim Beğendim:121
Ziyaretçi tarafından 6 yıl önce eklendi 21-01-2009 18:37:51

slm.lar ben şahsen pek üzülmedim bu projeye çünkki baştan beri olabilecekler konusunda ben ve arkadaşlarım konu hakkında duyarlı idik....yanlış bir anlayış vede yanlış bir yatırım gibi deri fabrikasındada aynnı enstantaneler oldu gerçek vede dürüst yatırımlarlla söz konusu yanlış olgular çürütülür.gerçek eleşkirtli...gerçi bizi pek eleşkirtli kabul etmezller ama neysse doğubeyazıtlı diye anılan birilerindenim....)?sevgiler saygılar selam.lar...hoşççakalın güzel ülkemin en güzel insanı eleşkirtliler....

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 26
beğendim Beğendim:220
Ziyaretçi tarafından 5 yıl önce eklendi 19-03-2009 11:51:28

Bende bir Eleşkirtli olarak Bu tesisin bu hala gelmesinden utanç ve üzüntü duyuyorum.Yazıklar olsun bu tesisi bu hale getirenlere.Doğuya
yatırım yaparken önce orda yaşayan insanların eğitim durumlarını hal edip onları eğiterek ondan sonra bu tür projelere yatırım yapılmadır.
Siz oraya paristeki eyfer kulesinide yapsanız boş.sebebi orada yaşayanlara eğitim vermedikçe bir çözüm bulunmaz ve güzelim yatırımlar
böylece heba olur gider.yazıktır..................
Müfetişin yerinde bende olsam ağlarım bu zavalılığa

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 116
beğendim Beğendim:10
Ziyaretçi tarafından 5 yıl önce eklendi 09-10-2009 21:33:08

Ben otuz yaşında bir devlet memuruyum.Bir AĞRIlı olarak bu yazılanlardan utanç duyuyorum.Yabancı ülkelerde suni kar yapıyorlar fakat bizim memleketimizde ALLAH vergisi altı ay kar var ve bunun kıymetini bilmiyorlar.Düşünseler brokratını,doktorunu,öğretminini ve bir çok değerli hizmet veren insanları burda tutamıyorlar, çünkü sosyal bir yer yok.Ben ve ailem kışın kayak yapabilmek için sarıkamışa gittik ve kaza yaptık.Ama memleketimizde olsa biliyorumki bütün vatandaşlarımız yararlanacak.O tesise sahip çıkan sporcu şimdiye kadar bir çok milli sporcu yetiştirdi.Dünya ve Olimpyatlara AĞRIdan kayakçılar gitti.Bunun farkında olmayan bazı art niyetli arkadaşlarımız var benim bir ricam var geç kalmadık gelim bu kıskançlığı bırakalım güzel ağrımıza sahip çıkalım.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 16
beğendim Beğendim:102
mert yılmaz tarafından 4 yıl önce eklendi 03-09-2010 17:02:07

Bunu Türkiyeye Duyurn Sayın Hocamız Ali Yılmaza teşekkür ederim ağrı halkının böylesine güzel bir kayak tesisi varken artık yok çünkü sahip çıkmıyoruz Lütfen burdan sesleniyorum ağrı halkına yeni bir kayak tesisi hediye edildi gelin el ele verip busefer tesisimizi koruyalım umarın güzel AĞRI'm sahip çıkar

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 37
beğendim Beğendim:45
ünal yılmaz tarafından 2 yıl önce eklendi 13-10-2012 19:51:16

kayak tesisinin bu hale gelmesine çok üzülüyorum başka bir ilde olsa idi bu hale gelmezdi ne diyelim yazık ama biz hak etmiyoruz burayı bu hale getirenler utansın allahtan korksunlar yazık yazık

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 4
beğendim Beğendim:4

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER

[ | Ağrı Jandarma | Ağrı KYK | Ağrı TOKİ | Ağrı Müftülüğü | Ağrı Cinayet | Ağrı Seçim | Ağrı Polis | Ağrı Gürbulak | Ağrı Deprem | Ağrı Emniyet | ]
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberLerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS