13.08.2013 Saat: 12:41

İHD toplu mezar ve faili meçhul haritası hazırladı

Sponsorlu Bağlantılar

ihd-ağrı

Güneydoğu'da çatışmaların olduğu dönemde yaşanan kayıplar konusundaki başvuruları değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD), ayrıntılı bir toplu mezar raporu ve interaktif toplu mezar haritası oluşturdu.

AZİZ ASLAN'IN ÖZEL HABERİ

İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Rahşan Bataray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıplar ve toplu mezarlar konusunda yıllardır çalışma yürütüklerini bildirdi. 

Bu konuda dernek olarak yaptıkları tespitli ve ayrıntılı çalışmalar olduğunu anlatan avukat Bataray, tüm bu başvuruları ve tespitleri bir araya getirerek, ayrıntılı bir toplu mezar raporu ve interaktif toplu mezar haritası hazırladıklarını ifade ederek "Bu haritayı herkes derneğin sayfasında görebilir. Bu haritada toplu mezar sayıları yer alıyor. Açılan toplu mezarlarda kaç kişinin kemiklerinin çıkartıldığına ilişkin ayrıntılı bilgiler olduğu gibi internet üzerinde de toplu mezar iddiası başvurusu yapılabiliyor. Bize internet üzerinden yapılan başvuruları da kayıtlarımıza alıp araştırıyoruz" dedi.

Toplu mezar iddiaları konusunda iller bazındaki dağılıma değinen Bataray, Diyarbakır'da 30 toplu mezar iddiası olduğunu bunlardan 6'sının açıldığını ve 28 kişinin kemiklerine ulaşıldığını, Siirt'te ise bu rakamın 36 olduğunu ve bunlardan sadece 1'inin açılarak mezarda 8 kişinin kemiklerine ulaşıldığını belirterek diğerlerini şöyle devam etti:

AĞRI

"Bitlis'te 35 toplu mezarın bulunduğu iddiası var. Açılan 3 mezarda 23 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Bingöl'de 33 toplu mezardan 1'i açıldı. Açılan mezarda 38 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Şırnak'ta 14 toplu mezardan 2'si açılarak 5 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Batman'da 11 mezardan 1'i açılırken 11 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Mardin'de 14 mezardan 1'i açılırken, 7 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Tunceli'de 5 mezardan 2'si açılırken 14 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Elazığ'da 3 mezardan 1'i açılırken 1 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Şanlıurfa'da 2 mezardan 1'i açılırken 1 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Hakkari'de iddia edilen 33 toplu mezardan açılan olmadı. Van'da 18 toplu mezardan hiçbiri açılmadı. Ağrı, Iğdır, Ardahan, Kars, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Hatay'da ise hiç mezar açılmadı." 

-253 toplu mezarda 3 bin 248 kişinin bulunduğu iddiası

Avukat Rahşan Bataray, yapılan araştırmalar sonucunda 253 toplu mezar tespit ettiklerini ve bu toplu mezarlarda 3 bin 248 kişi bulunduğu yönünde iddialar olduğunu aktardı. Şimdiye kadar açılan toplu mezar sayısının 29 olduğunu belirten Bataray şunları söyledi:

"Toplu mezarların çok az bir kısmı açıldı. Mezarların çoğu kırsal alanda bulunuyor. İnsanlar köylerine döndükten sonra çok fazla toplu mezar başvurusu yapılacağını düşünüyorum. Çünkü bunun tecrübesini yaşıyoruz. Toplu mezarlarla ilgili aileler şubemize başvurduktan sonra Hukuk Komisyonu olarak toplu mezarların tespiti ve gerektiğinde açılması yönünde savcılığa başvuruda bulunuyoruz. Birçok toplu mezar savcılığa yaptığımız başvurular sonucunda açıldı. Savcılar taleplerimizi kabul edip mezarları açtılar. Ancak mezarlar açılırken açılma usulünden dolayı ve gerekli altyapı hazırlığı yapılmadığından kemiklerin parçalandığını, delillerin yok olduğunu gördük. Uluslararası protokoller örnek alınarak toplu mezarlar konusunda mezarın nasıl açılacağı ve delillerin nasıl elde edileceğine dair hükümler dikkate alınmalıdır. Bu protokoller çerçevesinde toplu mezarların açılmasını talep ediyoruz."

Bataray, bulunan kemiklerin gereken özende kayıt altına alınması ve DNA incelemelerinin yapılması için de DNA bankası oluşturulması gerektiğine işaret ederek "Bu şekilde yasal bir düzenleme ve gerekli alt yapılar hazırlandıktan sonra toplu mezarların açılması konusunda girişimlerimiz olacaktır" diye konuştu.

-"Kayıplar bulunamadığı için dava dosyaları zaman aşımına uğruyor

Kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması konusunda etkin ve somut bir çalışma bulunmadığını öne süren Bataray, "Kayıplar bulunmadığı gibi sorumlular da yargılanamıyor. Dosyalarda zaman aşımından dolayı düşüyor. 1990'lı yıllarda yaşanan faili meçhul birçok dosya, zaman aşımı 20 yıl olarak değerlendirildiği için zaman aşımından dolayı düşecek ve failleri de cezasız kalacak. En azından bu konuda çok kısa süre içerisinde faillerin bulunması ve olayın aydınlatılması için girişimlerin bulunmasını talep ediyoruz" dedi.(AA)

ihd-toplu-mezar-haritası

Paylaşmaya ne dersin ?

0

Geçmişte Yayınlanan Benzer Haberler


İstanbul'da hırsızlık operasyonu

- Dört ilçede gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, 4 kişi gözaltına alındı - Şüphelilerin gözaltına alınmasıyla 111 faili meçhul olay aydınlatıldıİSTANBUL - İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzenlenen hırsızlık operasyonunda, 4 kişi gözaltına


Eleşkirt'te 2 bin 500 yıl öncesine ait mezar odası bulundu

Erzurum Müze Müdürü Mustafa Erkmen, Eleşkirt ilçesinde fosseptik için çukur kazıldığı sırada bulunan yapının 2 bin 500 yıl öncesine ait mezar odası olduğunu tespit ettiklerini belirterek, "Mimari açıdan düzenli bir yapıya sahip olan bu mezar odayı acilen koruma altına


Yol haritası belirlenecek

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında belirlenen Acil Eylem Planı'nın ardından, yaklaşık 2 bin katılımcının yer alacağı 1. Uyuşturucu ile Mücadele Şurası'nda Türkiye'nin yol haritası tespit edilecek.ANKARA -; Uyuşturucuyla mücadele kapsamında, yaklaşık 2 bin


ETA silahsızlanmanın devamı için yol haritası istiyor Madrid

- ETA örgütü yayımladığı bildiride, silahsızlanma sürecine devam edeceğini ancak daha fazla adım atılması için Bask hükümeti ile "ortak bir yol haritası çizilmesi" gerektiğini savunduMADRİD - İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele


Dersim olayları Tunceli

- Hozat ilçesinde, Canan ve Baran ailelerine mensup kişilere ait toplu mezar bulunduğu iddia edilen alanda anma programı düzenlendi - Ailelerin avukatı Söylemez: - "Dersimliler, ne intikam istiyor ne de daha fazla gözyaşı. İstedikleri devletten yazılı bir özür ve taziye
sponsorlu bağlantılar

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

[ | Ağrı Barosu | Ağrı Bayram | Ağrı Emniyet | Ağrı Deprem | Ağrı KYK | Erzurum Seçim | Ağrı Cinayet | Ağrı TOKİ | Ağrı Kaçakçılık | Ağrı Müftülüğü | ]
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 12055