İHD toplu mezar faili meçhul haritası hazırladı Ağrı

İHD toplu mezar ve faili meçhul haritası hazırladı

AZİZ ASLAN'IN ÖZEL HABERİ İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi avukat Rahşan Bataray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıplar ve toplu mezarlar konusunda yıllardır çalışma yürütüklerini bildirdi.

ihd-ağrı
13.08.2013 Saat: 12:41

Güneydoğu'da çatışmaların olduğu dönemde yaşanan kayıplar konusundaki başvuruları değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD), ayrıntılı bir toplu mezar raporu ve interaktif toplu mezar haritası oluşturdu.

AZİZ ASLAN'IN ÖZEL HABERİ

İHD Diyarbakır Şubesi Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Rahşan Bataray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıplar ve toplu mezarlar konusunda yıllardır çalışma yürütüklerini bildirdi. 

Bu konuda dernek olarak yaptıkları tespitli ve ayrıntılı çalışmalar olduğunu anlatan avukat Bataray, tüm bu başvuruları ve tespitleri bir araya getirerek, ayrıntılı bir toplu mezar raporu ve interaktif toplu mezar haritası hazırladıklarını ifade ederek "Bu haritayı herkes derneğin sayfasında görebilir. Bu haritada toplu mezar sayıları yer alıyor. Açılan toplu mezarlarda kaç kişinin kemiklerinin çıkartıldığına ilişkin ayrıntılı bilgiler olduğu gibi internet üzerinde de toplu mezar iddiası başvurusu yapılabiliyor. Bize internet üzerinden yapılan başvuruları da kayıtlarımıza alıp araştırıyoruz" dedi.

Toplu mezar iddiaları konusunda iller bazındaki dağılıma değinen Bataray, Diyarbakır'da 30 toplu mezar iddiası olduğunu bunlardan 6'sının açıldığını ve 28 kişinin kemiklerine ulaşıldığını, Siirt'te ise bu rakamın 36 olduğunu ve bunlardan sadece 1'inin açılarak mezarda 8 kişinin kemiklerine ulaşıldığını belirterek diğerlerini şöyle devam etti:

AĞRI

"Bitlis'te 35 toplu mezarın bulunduğu iddiası var. Açılan 3 mezarda 23 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Bingöl'de 33 toplu mezardan 1'i açıldı. Açılan mezarda 38 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Şırnak'ta 14 toplu mezardan 2'si açılarak 5 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Batman'da 11 mezardan 1'i açılırken 11 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Mardin'de 14 mezardan 1'i açılırken, 7 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Tunceli'de 5 mezardan 2'si açılırken 14 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Elazığ'da 3 mezardan 1'i açılırken 1 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Şanlıurfa'da 2 mezardan 1'i açılırken 1 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Hakkari'de iddia edilen 33 toplu mezardan açılan olmadı. Van'da 18 toplu mezardan hiçbiri açılmadı. Ağrı, Iğdır, Ardahan, Kars, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Hatay'da ise hiç mezar açılmadı." 

-253 toplu mezarda 3 bin 248 kişinin bulunduğu iddiası

Avukat Rahşan Bataray, yapılan araştırmalar sonucunda 253 toplu mezar tespit ettiklerini ve bu toplu mezarlarda 3 bin 248 kişi bulunduğu yönünde iddialar olduğunu aktardı. Şimdiye kadar açılan toplu mezar sayısının 29 olduğunu belirten Bataray şunları söyledi:

"Toplu mezarların çok az bir kısmı açıldı. Mezarların çoğu kırsal alanda bulunuyor. İnsanlar köylerine döndükten sonra çok fazla toplu mezar başvurusu yapılacağını düşünüyorum. Çünkü bunun tecrübesini yaşıyoruz. Toplu mezarlarla ilgili aileler şubemize başvurduktan sonra Hukuk Komisyonu olarak toplu mezarların tespiti ve gerektiğinde açılması yönünde savcılığa başvuruda bulunuyoruz. Birçok toplu mezar savcılığa yaptığımız başvurular sonucunda açıldı. Savcılar taleplerimizi kabul edip mezarları açtılar. Ancak mezarlar açılırken açılma usulünden dolayı ve gerekli altyapı hazırlığı yapılmadığından kemiklerin parçalandığını, delillerin yok olduğunu gördük. Uluslararası protokoller örnek alınarak toplu mezarlar konusunda mezarın nasıl açılacağı ve delillerin nasıl elde edileceğine dair hükümler dikkate alınmalıdır. Bu protokoller çerçevesinde toplu mezarların açılmasını talep ediyoruz."

Bataray, bulunan kemiklerin gereken özende kayıt altına alınması ve DNA incelemelerinin yapılması için de DNA bankası oluşturulması gerektiğine işaret ederek "Bu şekilde yasal bir düzenleme ve gerekli alt yapılar hazırlandıktan sonra toplu mezarların açılması konusunda girişimlerimiz olacaktır" diye konuştu.

-"Kayıplar bulunamadığı için dava dosyaları zaman aşımına uğruyor

Kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması konusunda etkin ve somut bir çalışma bulunmadığını öne süren Bataray, "Kayıplar bulunmadığı gibi sorumlular da yargılanamıyor. Dosyalarda zaman aşımından dolayı düşüyor. 1990'lı yıllarda yaşanan faili meçhul birçok dosya, zaman aşımı 20 yıl olarak değerlendirildiği için zaman aşımından dolayı düşecek ve failleri de cezasız kalacak. En azından bu konuda çok kısa süre içerisinde faillerin bulunması ve olayın aydınlatılması için girişimlerin bulunmasını talep ediyoruz" dedi.(AA)

ihd-toplu-mezar-haritası

Paylaşmaya ne dersin ?

0

Geçmişte Yayınlanan Benzer Haberler


Faili meçhul kurbanları, 19 yıl sonra köylerine defnedildi

- Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 19 yıl önce faili meçhul cinayete kurban giden Zübeyir Birlik ve Zeki Alabalık'a ait olduğu belirlenen kemikler, Mutki ilçesinde defnedildi - Zübeyir Birlik'in kardeşi Çetin Birlik: "Olay 1995 yılında oldu, ağabeyimin kalıntılarına 2013 yılında


Emniyetten faili meçhullere özel ekip

- Emniyet Genel Müdürlüğü, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için çalışma başlattı. Bu kapsamda illerde özel ekipler kuruldu, dosyalar tek tek incelenmeye başlandıANKARA - Emniyet, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için çalışma başlattı. Bu kapsamında


Ankara Meksika'daki toplu mezarlar

- Ülkede 2006'dan bu yana 174 toplu mezar bulunduMEKSİKO (AA) - Meksika'da son sekiz yılda 174 toplu mezar bulunduğu bildirildi. Başsavcılık tarafından yayımlanan bir rapora göre, ülkenin 32 eyaletinin yarısında Meksika hükümetinin uyuşturucu kartellerine savaş ilan ettiği 2006


Faili meçhul olaylar kısa sürede aydınlanacak

- Diyarbakır'da AB'nin desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kurulan binada 4 şube ile hizmet veren Kriminal Polis Laboratuvarı'nda açılacak yeni birimlerle de deliller son teknolojik cihazlarlar kullanılacak.DİYARBAKIR - SEMA KAPLAN - Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle yapımı


İhd, Faili Meçhul Şekilde Öldürülen Üç Kişiyi Karafillerle Andı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi, 1993 yılında katledilen İHD Erzincan Şube kurucularından Cemal Akar, Elazığ İHD Kurucu Şube Başkanı avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya'yı andı.İHD Dersim Şubesi tarafından Avukat Metin Can, Dr. Hasan Kaya'nın cesetlerinin bulunduğu
sponsorlu bağlantılar

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


[ | Ağrı Gürbulak | Ağrı Cinayet | Ağrı Jandarma | İbrahim Çeçen Üniversitesi | Ağrı TOKİ | Ağrı Seçim | Erzurum Seçim | Ağrı Aday Adayı | Ağrı KYK | Ağrı Deprem | ]
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 5090