Şuan sitede 20837 kişi var

Yıldız: Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz arayacağız

YILDIZ: MERSIN ACIKLARINDA PETROL VE DOGALGAZ ARAYACAGIZ ENERJI VE TABII KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ, DOGU AKDENIZ'DE PETROL ARAMA CALISMALARINA ILISKIN, ''10'A YAKIN ULUSLARARASI FIRMANIN DA MURACAAT ETTIGI MERSIN ACIKLARINDA PETROL VE DOGALGAZ ARAMASI ILE ALAKALI CALISMALARIMIZ VAR. BUNU YINE HEM ULUSLARARASI SERMAYEYE HEM DE PETROL URETICISI FIRMALARA ACTIK. BU CALISMALARIMIZI KISA SUREDE NIHAYETLENDIRECEGIZ'' DEDI.

Sponsorlu Bağlantılar

Yıldız: Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz arayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Doğu Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına ilişkin, ''10'a yakın uluslararası firmanın da müracaat ettiği Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz araması ile alakalı çalışmalarımız var. Bunu yine hem uluslararası sermayeye hem de petrol üreticisi firmalara açtık. Bu çalışmalarımızı kısa sürede nihayetlendireceğiz'' dedi.

Bolu'da, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Petrol Sanayi Derneğince (PETDER) düzenlenen ''Petrol Sektörü'' başlıklı toplantıya katılan Yıldız, toplantı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yıldız, ''Akdeniz'de yürütülen petrol arama çalışmalarına ilişkin Kıbrıs Rum Kesimi'nden yöneticilerin açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusuna, uluslararası hukuka aykırı hiçbir işlemin yanında olmadıkları yanıtını verdi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin, kendi karasularının dışında arama yapmasını doğru bulmadığını belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Arama çalışmalarının KKTC ile beraber değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Adilane olan budur. Doğru olan da budur. Bütün Kıbrıs halklarının aynı şekilde bu kaynaklardan istifade ediyor olması lazım. Gazimagosa'daki kara parçalarında çalışmalarımıza devam ederken, diğer yandan Akdeniz'de Antalya açıklarında yürüttüğümüz çalışmalar belli bir sistemde, belli bir program dahilinde devam ediyor. Bunun yanında 10'a yakın uluslararası firmanın da müracaat ettiği Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz araması ile alakalı çalışmalarımız var. Bunu yine hem uluslararası sermayeye hem de petrol üreticisi firmalara açtık. Bu çalışmalarımızı kısa sürede nihayetlendireceğiz.

Aslında petrol ve doğalgazın dünyada ticari bir Kalem olmasına rağmen savaşın gerekçelendirilmesinde kullanılmasını, sektörün sahipleri olarak son derece üzücü buluyoruz. Gerek Akdeniz'de gerekse Kıbrıs'taki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının, mutlaka barışın önemli bir gerekçesi olması gerektiğini temenni ediyorum. Doğru olan da bu olacaktır.''

Vatandaşımıza yansıttığımız her hangi bir sıkıntı yok

Bakan Yıldız, önceki Gün Ukrayna'da incelemelerde bulunduklarını da anımsatarak, ''Hava sıcaklığının eksi 35'lere kadar çıktığını gördük. Avrupa'da soğuktan ölenlerin sayısı 600'e yaklaştı. Bu çok normal bir şey değil. Ülkelerine göre değişiyor. Bizde son 42 yılın en soğuğu, bazı ülkelerde son 60 yılın, Azerbaycan gibi ülkelerde ise son 110 yılın en soğuk mevsimi yaşanıyor'' ifadelerini kullandı.

Doğalgazda bir sıkıntı olmadığına dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

''Hazar Denizinin kıyıdan itibaren donduğunu ve platformların bundan etkilendiğini görüyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen 5 ayrı ülkeden doğalgazın 11 ayrı ülkeden de petrol alan ülke olarak tüketicimize vatandaşımıza yansıttığımız her hangi bir sıkıntı yok. Öngördüğümüz bir programlı kesintide yok. Sanayicilerimizin, ticarethanelerimizin, meskenlerimizin gerek doğalgaz temininde gerekse elektrikle alakalı temininde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Lokal olarak 1 milyon kilometrelik bir hattın bulunduğu bir dağıtım şirketinden bahsediyoruz. Herhangi bir mahalledeki herhangi bir arızanın veya şehrin bir bölümündeki arızanın programlı kesinti gibi sunulması doğru şeyler değil. Açıkça ifade ediyorum. Biz atmosferi açık bir işletmecilik yapıyoruz. Bir yerde bir iletim hattı kopuyor o vefakar arkadaşlarımız, teknisyenlerimiz, teknikerlerimiz, mühendislerimiz 2 metre karın altında o noktayı bulmak durumundalar. Bunlar yol üzerinde felan da değil. Biz kendimize bahar mevsimi muamelesi yapamayız. Kış ayındayız ve Kar yağıyor. Kar yağdığında işletim şartları sıkıntıya düşebiliyor. Vapur seferleri iptal edilebiliyor. Uçak seferleri iptal edilebiliyor. Duble karayolumuza çığ düşebiliyor, yol kapanabiliyor, 5 Saat işletmeden çıkabiliyor. Ama elektrikteki kesinti çok büyük sıkıntı gibi gösteriliyor. Bunu ben sektörümüze bir haksızlık olarak görürüm.''

zaman zaman elektrikler olumsuz Hava şartlarından dolayı kesilebildiğine de işaret eden Yıldız, ''Gerek doğalgazdan gerekse elektrikte şuana kadar yapılan işletmecilikten dolayı arkadaşlarımı tebrik ediyor, kutluyorum. Bizim içimizdeki fırtınayı dışarıya bir sessizlik olarak tercüme ettiler. Hiçbir mesken sahibi bundan olumsuz etkilenmedi. Bizim de amacımız görevimiz budur. İnşallah bir sıkıntı olmadan bu kışı da atlatırız'' diye konuştu. (A.A)

 • Tarih: 17.02.2012 Saat: 14:03 /
 • Ekleyen: admin

sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?


Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
 • Borsa haftaya yükselişle başladı
  Borsa haftaya yükselişle başladı

  BIST 100 endeksi, güne 142,34 puanlık yükselişle 80.455,28 puandan başladı.
 • Eylülde doğalgaza zam yok
  Eylülde doğalgaza zam yok

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız "Maliyetlerimiz arttı ancak Eylül ayında da aynı doğal gaz fiyatlarıyla devam edeceğiz" dedi.
 • Akıllı etiket yine ertelendi
  Akıllı etiket yine ertelendi

  Birçok gıdayı telefon, mobil uygulama ve internet sayfasından sorgulama imkanı sağlayacak "akıllı etiket" sistemine son geçiş tarihi 1 Mart
 • Balık sezonu başlıyor
  Balık sezonu başlıyor

  Balıkçılar için 15 Nisan'da başlayan genel av yasağı, gırgır yöntemiyle avlananlar açısından bu gece yarısı sona erecek.
 • Büyüme birinci sırada
  Büyüme birinci sırada

  Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Enflasyonla mücadele Türk ekonomisi için önemlidir ama birinci sırada değildir. Birinci sırada ihracata dayalı
 • Elektrikte bakım kesintisi sona erecek
  Elektrikte bakım kesintisi sona erecek

  Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ), iletim tesislerine yönelik olarak enerji kesilmeden ilk canlı bakımı Ankara'da
 • TSE yurtdışına açılacak
  TSE yurtdışına açılacak

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, TSE'nin 100 milyon lira sermayeli Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Servisi AŞ'yi kuracağını
 • Telefon paraları “ceza”ya gitti
  Telefon paraları “ceza”ya gitti

  GSM operatörlerinin Reklam Kurulu’ndan aldığı cezalar 1,5 yılda 5 milyon liraya yaklaşırken, bu parayla ortalama standartlarda 10 bin adet
 • Borsa haftayı düşüşle tamamladı
  Borsa haftayı düşüşle tamamladı

  -Borsa İstanbul 100 endeksi, haftayı dünkü kapanışa göre 524,77 puanlık düşüşle 80.312,94 puandan tamamladı.
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.