Yıldız: Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz arayacağız

Tarih: 17.02.2012 Saat: 14:03 Ekleyen: admin

YILDIZ: MERSIN ACIKLARINDA PETROL VE DOGALGAZ ARAYACAGIZ ENERJI VE TABII KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ, DOGU AKDENIZ'DE PETROL ARAMA CALISMALARINA ILISKIN, ''10'A YAKIN ULUSLARARASI FIRMANIN DA MURACAAT ETTIGI MERSIN ACIKLARINDA PETROL VE DOGALGAZ ARAMASI ILE ALAKALI CALISMALARIMIZ VAR. BUNU YINE HEM ULUSLARARASI SERMAYEYE HEM DE PETROL URETICISI FIRMALARA ACTIK. BU CALISMALARIMIZI KISA SUREDE NIHAYETLENDIRECEGIZ'' DEDI.

Yıldız: Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz arayacağız

Yıldız: Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz arayacağız haberi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Doğu Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına ilişkin, ''10'a yakın uluslararası firmanın da müracaat ettiği Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz araması ile alakalı çalışmalarımız var. Bunu yine hem uluslararası sermayeye hem de petrol üreticisi firmalara açtık. Bu çalışmalarımızı kısa sürede nihayetlendireceğiz'' dedi.

Bolu'da, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Petrol Sanayi Derneğince (PETDER) düzenlenen ''Petrol Sektörü'' başlıklı toplantıya katılan Yıldız, toplantı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yıldız, ''Akdeniz'de yürütülen petrol arama çalışmalarına ilişkin Kıbrıs Rum Kesimi'nden yöneticilerin açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusuna, uluslararası hukuka aykırı hiçbir işlemin yanında olmadıkları yanıtını verdi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin, kendi karasularının dışında arama yapmasını doğru bulmadığını belirten Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Arama çalışmalarının KKTC ile beraber değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Adilane olan budur. Doğru olan da budur. Bütün Kıbrıs halklarının aynı şekilde bu kaynaklardan istifade ediyor olması lazım. Gazimagosa'daki kara parçalarında çalışmalarımıza devam ederken, diğer yandan Akdeniz'de Antalya açıklarında yürüttüğümüz çalışmalar belli bir sistemde, belli bir program dahilinde devam ediyor. Bunun yanında 10'a yakın uluslararası firmanın da müracaat ettiği Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz araması ile alakalı çalışmalarımız var. Bunu yine hem uluslararası sermayeye hem de petrol üreticisi firmalara açtık. Bu çalışmalarımızı kısa sürede nihayetlendireceğiz.

Aslında petrol ve doğalgazın dünyada ticari bir Kalem olmasına rağmen savaşın gerekçelendirilmesinde kullanılmasını, sektörün sahipleri olarak son derece üzücü buluyoruz. Gerek Akdeniz'de gerekse Kıbrıs'taki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarının, mutlaka barışın önemli bir gerekçesi olması gerektiğini temenni ediyorum. Doğru olan da bu olacaktır.''

Vatandaşımıza yansıttığımız her hangi bir sıkıntı yok

Bakan Yıldız, önceki Gün Ukrayna'da incelemelerde bulunduklarını da anımsatarak, ''Hava sıcaklığının eksi 35'lere kadar çıktığını gördük. Avrupa'da soğuktan ölenlerin sayısı 600'e yaklaştı. Bu çok normal bir şey değil. Ülkelerine göre değişiyor. Bizde son 42 yılın en soğuğu, bazı ülkelerde son 60 yılın, Azerbaycan gibi ülkelerde ise son 110 yılın en soğuk mevsimi yaşanıyor'' ifadelerini kullandı.

Doğalgazda bir sıkıntı olmadığına dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

''Hazar Denizinin kıyıdan itibaren donduğunu ve platformların bundan etkilendiğini görüyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen 5 ayrı ülkeden doğalgazın 11 ayrı ülkeden de petrol alan ülke olarak tüketicimize vatandaşımıza yansıttığımız her hangi bir sıkıntı yok. Öngördüğümüz bir programlı kesintide yok. Sanayicilerimizin, ticarethanelerimizin, meskenlerimizin gerek doğalgaz temininde gerekse elektrikle alakalı temininde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Lokal olarak 1 milyon kilometrelik bir hattın bulunduğu bir dağıtım şirketinden bahsediyoruz. Herhangi bir mahalledeki herhangi bir arızanın veya şehrin bir bölümündeki arızanın programlı kesinti gibi sunulması doğru şeyler değil. Açıkça ifade ediyorum. Biz atmosferi açık bir işletmecilik yapıyoruz. Bir yerde bir iletim hattı kopuyor o vefakar arkadaşlarımız, teknisyenlerimiz, teknikerlerimiz, mühendislerimiz 2 metre karın altında o noktayı bulmak durumundalar. Bunlar yol üzerinde felan da değil. Biz kendimize bahar mevsimi muamelesi yapamayız. Kış ayındayız ve Kar yağıyor. Kar yağdığında işletim şartları sıkıntıya düşebiliyor. Vapur seferleri iptal edilebiliyor. Uçak seferleri iptal edilebiliyor. Duble karayolumuza çığ düşebiliyor, yol kapanabiliyor, 5 Saat işletmeden çıkabiliyor. Ama elektrikteki kesinti çok büyük sıkıntı gibi gösteriliyor. Bunu ben sektörümüze bir haksızlık olarak görürüm.''

zaman zaman elektrikler olumsuz Hava şartlarından dolayı kesilebildiğine de işaret eden Yıldız, ''Gerek doğalgazdan gerekse elektrikte şuana kadar yapılan işletmecilikten dolayı arkadaşlarımı tebrik ediyor, kutluyorum. Bizim içimizdeki fırtınayı dışarıya bir sessizlik olarak tercüme ettiler. Hiçbir mesken sahibi bundan olumsuz etkilenmedi. Bizim de amacımız görevimiz budur. İnşallah bir sıkıntı olmadan bu kışı da atlatırız'' diye konuştu. (A.A)

Yıldız: Mersin açıklarında petrol ve doğalgaz arayacağız haberi 17.02.2012 Saat: 14:03 tarihinde eklendi.

Ekleyen : admin

0336
BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
  • Borsa güne yükselişle başladıBorsa güne yükselişle başladıBIST 100 endeksi, güne önceki kapanışa göre 191,40 puanlık yükselişle 72.582,67 puandan başladı.
  • Borsa günü düşüşle tamamladıBorsa günü düşüşle tamamladıBorsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü önceki kapanışa göre 778,76 puanlık düşüşle 72.391,27 puandan tamamladı.
  • Beyanname verme süreleri uzatıldıBeyanname verme süreleri uzatıldıMaliye Bakanı Şimşek'in talimatıyla beyanname verme süreleri 29 Nisan Salı gününe kadar uzatıldı.
  • Gerçeği yansıtmıyorGerçeği yansıtmıyorBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan, bazı gazeteler ve internet sitelerinde yer alan, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında ...
  • Faiz oranı değişmediFaiz oranı değişmediTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10 düzeyinde sabit tuttu.
  • Enerji arz güvenliği problemi yokEnerji arz güvenliği problemi yokEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Türkiye'de enerji arz güvenliğiyle alakalı bir problem bulunmamaktadır" dedi.
  • Enerji sıkıntısı yokEnerji sıkıntısı yokEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de enerji ile alakalı herhangi bir sıkıntının olmadığını bildirdi.
  • Büyüme oranları düşük olacakBüyüme oranları düşük olacakBaşbakan Yardımcısı Babacan, önümüzdeki 10 yılın büyüme oranlarının, gelişmekte olan ülkeler açısından geçmiş 10 yıla göre ...
  • Facebook karını ikiye katladıFacebook karını ikiye katladıFacebook'un 2014'ün ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 193 artarak 642 milyon dolara yükseldi.
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.