KUŞ GRİBİNDEN KORUNMA YOLLARI

NASIL YAYILIYOR ?
H5N1 adı verilen ölümcül virüs kuşlar arasında salya, burun salgıları, dışkı ve solunum yoluyla bulaşır. 1 gram tavuk dışkısında yaklaşık 1 milyon kümes hayvanına bulaşmaya yetecek miktarda H5N1 virüsü bulunur.

İNSANA NASIL GEÇİYOR ?
Kuş gribi insanların hasta hayvanlara yakınlaşmasıyla bulaşır. Hayvanın dışkısıyla atılan virüs solunum yoluyla insana geçer. Hayvanların dışkısına temasta virüs geçer. Virüslerin bulaştığı araç-gereçle temastan sonra ellerin yıkanmadan ağız-burun veya gözlere teması sonucu olabilir.İNSANDAN İNSANA GEÇİYOR MU?
Şu aşamada bulaşmadığı bilinmektedir.Ancak virüsün mutasyona (Değişim) uğraması durumunda bu olasılık yüksek. İnsandan insana bulaşma kuramsal olarak mümkündür.

BELİRTİLERİ NELER?

Kuş gribine yakalanan insanlarda 38 C'yi aşan yüksek ateş, boğazda acı ve kuru öksürük, baş ağrısı, göz enfeksiyonu, zatürree, ağır solunum yetmezliği ve ishal olur. Hastalık, hiçbir belirti vermeden ayakta da geçirilebilir. Hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ağır seyreden vakalarda solunum yetmezliği ile ölüm oranı yüksektir. Virüs sadece akciğerleri değil bütün organları da etkileyebiliyor. Akciğer bölgesinde ağrı da görülür. Akciğere yerleştikten 3-4 Gün sonra virüs etkisini iyice artırır ve solunum güçleşir.
TEDAVİSİ VAR MI?

Kuş gribinin aşısı yok. Ancak Roche'un Tamiflu ve GlaxoSmithKline'nın Relenza adlı ilaçları kuş gribi tedavisinde kullanılmaktadır. Henüz hastalığın kesin bir tedavisi bulunamadı. Çalışmalar insan grip virüslerini tedavi eden ilaçların, kuş gribi virüsünü de tedavi edebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte kuş gribi virüsleri bu ilaçlara direnç gösterebilmekte ve ilaç tedavisi başarısız olabilmektedir.

KUŞ GRİBİNDEN NASIL KORUNULUR ?

· Her türlü kuş ve kümes hayvanından uzak durulmalı (Güvercin, yaban kazı veya bıldırcın gibi av hayvanları da dahil). Kuşların tüylerine veya dışkılarına kesinlikle temas edilmemelidir.

· Ölü veya hastalıklı kuş ya da kümes hayvanlarının görülmesi durumunda bunlara dokunulmadan acilen yetkili kişi veya kurumlara haber verilmelidir.

· Evlerde ve kümeslerde saklanan kuş ve kümes hayvanları salgın geçinceye kadar itlaf edilmeleri (yok etme) için yetkililere teslim edilmeli. Teslim esnasında hayvanlara asla çıplak el ile dokunulmamalı, yüze maske takılmalı, Plastik eldiven kullanılmalı ve teslim esnasında sonradan atılabilecek kıyafetler giyilmeli, teslim bittiğinde elbiseler çıplak el dokunulmadan çıkarılmalı ve çöp kutusuna atılmalıdır. En son eldiven çıkarılmalı ve tüm vücut sabunlu Su ile iyice yıkanmalıdır.

· Kanatlı ve kümes hayvanlarının itlafı esnasında hayvanlara kötü muameleden kaçınılmalı, Canlı canlı yakma, gömme gibi eylemlerden insaniyet namına ve hayvan hakları kapsamında uzak durulmalı, yapanlar uyarılmalıdır.

· Kuş gribi salgının görüldüğü bölgelerden uzak durulmalı. Bu bölgelere mümkün olduğunca seyahat edilmemelidir. Bu bölgelerden gelen kişilere anlayışlı olmaları yönünde telkinde bulunarak kişisel dezenfeksiyonlarını yapmaları konusunda zorlanmalıdır. Çünkü hastalığın aynı zamanda insanlardan insana geçme olasılığı son dönemde güçlenmiştir.

· Eller sık sık yıkamalıdır. Çünkü virüsler yoğun olarak hasta kişilerin dokunduğu nesnelerde veya hasta hayvanların bulunduğu zeminlerde birikmektedir.

· Bazı yayın organları ve kuruluşlar, "tavuk veya hindi eti 70 derece ısıda pişirilerek yenilebilir" önerilerinde bulunmaktadırlar. Buna rağmen salgın iyice geçinceye kadar tavuk-hindi-kaz-ördek-bıldırcın.. gibi kümes ve kanatlı hayvanların etleri ve ürünleri (yumurta, sakatat.) KESİNLİKLE YENMEMELİDİR. Sucuk ve sosislerde de tavuk etinin kullanıldığı bilinmektedir. Bu gıdalar da tüketilmemelidir.

* Özellikle çalışanların kahvaltılarını dışarıda-işyerlerinde yaptıkları düşünüldüğünde yaygın alışkanlık olduğu üzere dışarıdan alınan poğaça, pasta, börek gibi yumurta kullanılarak imal edilen her türlü yiyeceğin tüketimi acilen sonlandırılmalıdır. Lokantalarda yemekte yumurta, tavuk eti, tavuk eti suyu, sucuk, sosis veya kanatlı hayvan ürünlerinin kullanılıp kullanılmadığı hem gözlenmeli hem de sorulmalıdır.

* Ofislerde sadece kişinin kendine ait bardaklar kullanılarak çay-kahve içilmelidir. Mümkünse tek kullanımlık plastik-kağıt bardaklar kullanılmalıdır.

* Öğlen - akşam yemeklerini dışarıda yemek zorundaysanız, mümkün olduğunca plastik çatal-kaşık-bıçak kullanılmalıdır. Bu ürünler yanınızda, çantanızda bulunmalıdır.

* He türlü gıda tüketiminde ucuz olmasından ziyade; Sağlıklı ve hijyen koşullarda hazırlanmış olduğundan emin olduğunuz markalı ürünler tercih edilmelidir.

* Tarlada açıkta yetişen maydanoz, brokoli, roka gibi sebzeler salgın geçinceye kadar tüketilmemelidir. Daha çok turfanda yetiştirilen -kuş dışkılarının bulaşma ihtimali zayıf olan- sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

* "bir kereden bir şey olmaz, benim hayvanımda hastalık yoktur," gibi düşüncelere kapılınmamalıdır. Bu konuda net ve kesin davranışlarda bulunulmalı, "Param, sermayem birikimim gidecek" endişesiyle var olan kuş veya kümes hayvanları inatla elde tutulmamalı, bunlar hızla itlaf edilmelidir.

* Sokak ayakkabıları ile evlerin içine girilmemelidir. Ayakkabılar evin dışında çıkarılıp içeri girilmeli, ayakkabı tabanları kuş veya hayvan pisliğine bulaşmışsa eldiven takılarak ayakkabı tabanları en azından köpüklü su veya çamaşır suyu gibi kimyasallarla dezenfekte edilmelidir.

* Salgın geçinceye kadar mümkün olduğunca kimseyle tokalaşılmamalı ve eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalıdır.

* Taşıtlarının içi ve dışı sık sık yıkanmalıdır. Araçların kaportalarında bulunan kuş dışkılarına asla çıplak el ile dokunulmamalıdır. Araç yıkama esnasında mutlaka plastik eldiven kullanılmalıdır.

* Kullanılan eldivenler HER KULLANIMDAN SONRA ÇÖP KUTUSUNA ATILMALIDIR.

TEMİZLİK YAPILIRKEN ÖNERİLER.

* Cam temizliği yapan kişiler, camlarda ve diğer dış yüzeylerde kuş pisliği olabileceği ihtimaline karşı salgın durumu geçinceye kadar temizlik yaparken mutlaka tek kullanımlık plastik eldiven kullanmalı, iş bittikten sonra çöp kutusuna atmalıdırlar. Kullanılmış eldivenler başka kişilerin de bu eldivenlere dokunabileceği ihtimaline karşın kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır.

* Aile bireyleri, iş arkadaşları, yakın dost ve akrabalar bu salgına karşı duyarlı olmaları konusunda mutlaka ve sık sık uyarılmalıdır. (Örneğin bu veya benzeri yazılar mümkün olduğunca çok insana okutulmalıdır).

* Son olarak salgın ve kuş gribi için alınacak tedbirler konusunda ASLA İNATLAŞILMAMALIDIR.

Saygılarımızla


Sponsorlu Bağlantılar


Paylaşmaya ne dersin ?

0

  • Ekleyen: admin

Geçmişte Yayınlanan Benzer Haberler


Kağızman'da Kanser hastalıkları ve korunma yolları semineri

KARS - Kağızman Toplum Sağlığı Merkezi tarafından "Kanser Hastalıkları ve Korunma Yolları" konulu seminer düzenlendi.Görevli personeller tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla Halk Eğitimi Merkezi'nde düzenlenen seminere, personel ve vatandaşlar yoğun ilgi


EVDEKİ TEHLİKELERE DİKKAT

Evde yaşanan kazalar can sıkıcı sonuçlara neden olabiliyor. Orthopaedia Dal Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Adnan Bağrıaçık ev kazaları ve korunma yolları ile ilgili bilgiler verdi.ERZURUM - "Ev içi bazı eşyalar, malzemeler bazen ev halkı tehlike arz edebilir.


Adilcevaz'da uyuşturucu konferansı

BİTLİS - Adilcevaz Emniyet Müdürlüğü, "uyuşturucu ve uyuşturucudan korunma yolları" hakkında konferans verdi.Bitlis Eren Üniversitesi Adilcevaz Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonununda, KOM Şube Madde Kullanımı İle Mücadele Uzmanı Özgür Çiçek tarafından, madde


AĞRI'DA KİMYASAL DETERJAN SEMİNERİ

Ağrı'da, bir firma tarafından kimyasal deterjanların çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar ve korunma yolları konulu seminerm düzenledi.AĞRI - Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen seminere, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmetşafi Erim, Ağrı Gazeteciler


GRİP VE GRİPTEN KORUNMA YOLLARI

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, "Mevsimsel grip hastalığının yoğunlaştığı bugünlerde gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahat önemlidir" dedi.MALATYA - Son günlerde grip hastalarının artması nedeniyle vatandaşları uyaran İl
sponsorlu bağlantılar

kuş gribinden korunma yolları yorumları

müberramelis tarafından 3 yıl önce eklendi 22-11-2011 19:20:32

lütfen hastalıklı kuşlardan uzak durunuz
...

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 30
beğendim Beğendim:22
sedef tarafından 3 yıl önce eklendi 24-11-2011 18:43:05

ben 4. sınıf öğrencisiyim temaya hazırlık soruları çıktı bu siteye girdim ve aradığım her şeyi buldum ve öğretmenim ödevimi çoook beyendi size bu bilgileri yayınladığınız için dee çok teşekkür ediyorum

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 27
beğendim Beğendim:38
sümeyye tarafından 3 yıl önce eklendi 25-11-2011 14:39:02

lütfen hastalıklı hayvanlardan uzak durmalıyız ölen hayvanları yanına yaklaşmamalıyız.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 20
beğendim Beğendim:34
mustafa tarafından 2 yıl önce eklendi 06-06-2012 0:17:06

merhaba ben mustafa 27 tane tavuğum vardı hepsid öldü aksine köyde hiç tavuk kalmadı bilmiyorum kuş gribindenmi neden ama bu bilgilerin işime yarayacağına eminim zaten kümese yem atmaya bile yaklaşmıyorum en kısa zamanda bir yetkiliye bildireceğim.saygılarla

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 22
beğendim Beğendim:23
mine ecem emine tarafından 2 yıl önce eklendi 18-11-2012 14:34:50

ben 4. sıbıfa gidiyorum tema hazırlık çalışmalarını yapmak için bu siteye baktım ve aradığımı burda buldum .bu sayfayı hazırlayan kişi çok bilgili olmalı

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 21
beğendim Beğendim:27
şevval tarafından 2 yıl önce eklendi 18-11-2012 19:31:18

ödevimde çok işe yaradı çok beğendim süper bir site :)

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 18
beğendim Beğendim:18
mirach tarafından 2 yıl önce eklendi 28-11-2012 17:30:08

herkesin dediği gibi benim de ödevim de temaya hazırlık çalışmalarında çıktı yazanları geçirdim ama bilmiyorum ödevimi okuyunca öğretmenim beğenecekmi? bu arada 4. sınıfa gidiyorum ...

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 18
beğendim Beğendim:19
elif cemre yiğit tarafından 2 yıl önce eklendi 30-11-2012 20:02:25

çok güzel ve bilgilendirici bir site teşekkürler.

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 15
beğendim Beğendim:19
gülistan tarafından 1 yıl önce eklendi 23-11-2013 10:06:23

sedef arkadaşımın durumu için girdim bende bendede aynı şey oldu

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 9
beğendim Beğendim:10
üüate tarafından 1 yıl önce eklendi 28-11-2013 17:18:13

benimde ünite ödevi çıktı güzel bir site bütün bilgiler yazıyor çok tesekkür ederim

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 5
beğendim Beğendim:6
zeynep yayla tarafından 1 yıl önce eklendi 08-12-2013 19:22:17

çok dikkatli olmam gerekecek . hayati açıdan çok önemli

Bu yorumu Beğendiniz mi?
beğenmedim Beğenmedim: 2
beğendim Beğendim:4

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER

[ | Ağrı Cumaçay | Ağrı Kaçakçılık | Erzurum Seçim | Ağrı KYK | Ağrı Müftülüğü | Ağrı Aday Adayı | Ağrı Deprem | Ağrı TOKİ | Ağrı Bayram | Ağrı Jandarma | ]
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberLerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS