Kansızlığa DİKKAT ... !

Tarih: 05.01.2006 Saat: 10:40 Ekleyen: admin

KANSIZLIGA DIKKAT ... ! KANSIZLIGIN NEDENI BELIRLENMEDEN KAN ILACI KULLANILMASININ YANLIS OLDUGU, KANSIZLIGIN, KANSERIN HABERCISI DE OLABILECEGI BILDIRILDI.

Kansızlığa DİKKAT ... !

Kansızlığa DİKKAT ... ! haberi

Kansızlığın nedeni belirlenmeden kan ilacı kullanılmasının yanlış olduğu, kansızlığın, kanserin habercisi de olabileceği bildirildi.

İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kansızlık hastalığının demir eksikliğine bağlı olarak yaygınlaştığını kaydetti.

Demir eksikliğinin ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle et ve et ürünlerinin daha az tüketilmesinden kaynaklandığını belirten Prof. Dr.

Aydoğdu, kansızlık rahatsızlığı ile mücadele sürecinde toplumda son derece yanlış davranışların sergilendiğini ifade etti.

Prof. Dr. Aydoğdu, şunları söyledi: "Toplumda gözlediğimiz en büyük yanlışlıkların başında, kansızlıkla mücadelede hiçbir tedavi yapılmadan kan ilacı kullanılması geliyor. Doğru olan, rahatsızlığın nedenini bulup ortadan kaldırmak, bu süreçte kan ilacı kullanmaktır. Hiçbir tedavi yapılmadan kan ilacı kullanmak kanı belirli süre artırabilir, ama belli bir süre sonra rahatsızlık yeniden ortaya çıkacaktır. Vatandaşlar Sağlık kuruluşlarına gider gitmez tedavi yapılmadan kapıdan kan ilacı verilirse, itibar etmesin. Önemli olan kansızlık sebebinin bulunup rahatsızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Hele hele kansızlığın giderilmesi için kan verilmesi ise çok yanlıştır."

KANSER TEHLİKESİ

Prof. Dr. İsmet Aydoğdu, kansızlıkta tedavi sürecinin özellikle büyük hastalıkların önlenmesinde önem taşıdığını ifade etti.

Kansızlık hastalığının bağırsak, mide ve yemek borusu kanseri gibi rahatsızlıkların habercisi olabileceğine işaret eden Prof. Dr. Aydoğdu, şöyle dedi: "Kansızlık, kanserin habercisi olabilir. Bunun için kansızlıkta tedavi büyük önem taşıyor. Mesela hasta kalın Bağırsak Kanseri oluyor ve ortaya kansızlık belirtisi çıkıyor. Hastaya kan ilacı veriliyor, kanı yükseliyor ama belli süre sonra yeniden düşüyor. Ne zaman ki kalbi çarpmaya başlıyor, nefesi daralıyor, o zaman tedaviye geliyor. Ama ne yazık ki hastalık bünyeye yerleşmiş oluyor. Tüm bu olumsuzluklar yaşanmadan kansızlık rahatsızlığı olan vatandaşların mutlaka tedavi olmaları büyük önem taşıyor. Kansızlık nedeni bulunmadan kesinlikle kan ilaçları kullanılmamalıdır."

Kansızlığa DİKKAT ... ! haberi 05.01.2006 Saat: 10:40 tarihinde eklendi.

Ekleyen : admin

sibel tarafından 3 yıl önce eklendi 25-05-2010 15:20:22

annem de kansızlık ortaya çıktığında bayılma halsizlik (babamdan dolayı) sinir bozukluğu ayrıca sigara da kullanıyor.bir hafta içnde de sürekli öksürüyor ne yapmamız lazım anneme harnup pekmezi yani keçiboynuzu pekmezi de aldım kuru üzüm felan iyi gelir mi? bu hastaliğin gitmesi için ne yapmalıyım ne yemeli?ne almalıyım? acaba başka hastalık mı yatıyor altında cvp yzarsanız sevinirim şimdiden bekliyorm

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 14
Beğendim:20
zerrin tarafından 3 yıl önce eklendi 20-09-2010 10:43:22

canm keçiboynuzu pekmezi iyi geliyor.. tabi doktorada götürmen lazım . kan hapı veya şurubu verılır.. geçmş olsn ..

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 13
Beğendim:34
gülşen tarafından 2 yıl önce eklendi 27-11-2011 6:19:59

bende 6 yıldır nükseden bir kansızlıgım var. hamilelikte çıktı, ve benim yakamı bırakmadı. tahlil yapıldı tabiki b12 eksikliğide mevcut harnup pekmezi, kuru üzüm, vede çekirdegi yedigim zaman biraz yükseliyor, bunları bıraktıgım zaman sonra tekrar düşüyor.kahvaltıyla beraber içtiğim çayın etkisi olabilirmi acaba..? yada ne uzmanına gitmemi önerirsiniz.? ayrıca agzımda sık sık alf yaralarıda oluşuyor. bulamadım çaresini. öneriniz için şimdiden tşk ederim saygılarımla....

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 10
Beğendim:17
dogan tarafından 2 yıl önce eklendi 27-11-2011 13:24:39

Vallahi kansizlik aldi basini gidiyor

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 10
Beğendim:5
nur tarafından 1 yıl önce eklendi 10-06-2012 13:52:53

bu kan ilaçlarının yerine başka çağre yokmu kan ilacı kilo aldırır mı.?

Bu yorumu Beğendiniz mi?
Beğenmedim: 6
Beğendim:8
5395
BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
  • Bahar döneminde göz alerjisi artıyorBahar döneminde göz alerjisi artıyor-Gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve zaman zaman çapaklanmaya neden olan göz alerjisi bahar döneminde artış gösteriyor
  • Köylere sağlık götürdülerKöylere sağlık götürdülerTıp fakültesi öğrencileri, Türk Tıp Öğrencileri Birliği'nin "Sağlık Turnesi" projesi kapsamında, Trakya'da 12 köyde tansiyon, şeker ...
  • KKKA vakaları görülmeye başladıKKKA vakaları görülmeye başladıGOÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu, "İlkbahar birlikte keneyle, hayvanlarla temas arttı ve KKKA vakaları görülmeye başladı" dedi.
  • Beynin en iyi çalıştığı yaş 24Beynin en iyi çalıştığı yaş 24Kanadalı bilim adamlarının araştırması, bilişsel becerilerin en üst düzeye ulaştığı dönemin 24 yaş olduğunu gösterdi.
  • Sara ilacına geçici ithalat izniSara ilacına geçici ithalat izniSağlık Bakanlığı, piyasada zor bulunan belirli tiplerdeki sara, nöbet veya titreme ataklarının tedavisinde kullanılan "Mysoline" isimli ...
  • Sinop'ta KKKA'dan ölümSinop'ta KKKA'dan ölümSinop'un Boyabat ilçesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedaviye alınan kişi öldü.
  • Ayrım yapılmadan hizmet veriliyorAyrım yapılmadan hizmet veriliyorYeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, dünyanın neresinde olursa olsun temel tıbbi bakım ve sağlık ...
  • Talasemi önlenebilirTalasemi önlenebilir- Türkiye'de sayıları yaklaşık 4 bin 500'ü bulan talasemi hastaları, yüksek tedavi giderleri, uygun kan bulmada güçlük ve iş ...
  • Uzmanlardan diş macunu uyarısıUzmanlardan diş macunu uyarısıAİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Duran, içinde aşındırıcı bulunan diş macunları veya piyasada toz halinde satılan ...
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.