Şuan sitede 13291 kişi var

Hatay kabak tatlısıyla da iddialı

diyadinnet tv

Hatay kabak tatlısıyla da iddialı

HATAY KABAK TATLISIYLA DA IDDIALI KUNEFESIYLE MESHUR OLAN HATAY, KENTTE YETISEN BAL KABAKLARI ILE YAPILAN YOREYE HAS 'KABAK TATLISI' ILE DE ADINDAN SOZ ETTIRIYOR. YAŞAM

Sponsorlu Bağlantılar

Hatay kabak tatlısıyla da iddialı

Hatay kabak tatlısıyla da iddialı

Künefesiyle meşhur olan Hatay, kentte yetişen Bal kabakları ile yapılan yöreye has 'kabak tatlısı' ile de adından söz ettiriyor.

Anıl Bağrık/İsmihan Özgüven Özel Haber

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, tarihi boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, Osmanlı, Fransız ve Arap mutfağından gelen birikimi ile sahip olduğu zengin kültürü ile dikkati çekiyor.

Reçellerinden, yemeklerine ve mezelerine kadar sahip olduğu çeşitlerle gastronomi turizmi açısından ilk ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunan kent, tatlı açısından da bu kültür yelpazesini zenginleştiriyor.

Tatlıları arasında yer alan tescilli künefesi ile uluslararası alanda bile adını duyuran Hatay, son dönemlerde bu ününü yöreye özgü bir tatlı ile biraz daha kuvvetlendiriyor.

Sadece Hatay'da yetişen bal kabakları ile uzun yıllardan beri yapılan kabak tatlısı, ustalar tarafından yoğun emek sonucu hazır hale getiriliyor.

Kendine has sertliği ile bilinen bu tatlıya olan ilginin her geçen Gün artması, Hatay usulü kabak tatlısının Türkiye genelinde de tanınmasını sağlıyor.

Kente gelenler almadan gitmiyor

Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte geçen yıl 280 dekar alanda 660 ton bal kabağı yetiştirildiğini belirterek, bu rakamın 2011 yılında 300 dekar alanda yaklaşık 710 tona çıktığını söyledi.

Yetiştirilen ürünlerin genellikle tatlı yapımında kullanıldığını anlatan Zabun, bu kabakla hazırlanan tatlının kendine has bir tadı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin birçok yerinde de kabak tatlısı yapıldığını, ancak Hatay'da yapılanların farklı olduğunun altını çizen Zabun, şöyle konuştu:

''Pişirilmeden önce dilimler halinde kireçli suda bekletilmesinin etkisiyle sert olan kabak tatlısı bu özelliği ile çok beğeniliyor. Diğerlerine göre bekleme süresi daha uzun olan bu tatlı, rahatlıkla diğer kentlere de götürülebiliyor. Son yıllarda turizm alanında önemli atılımlar yapan Hatay'a gelenler, tadına baktıkları bu lezzeti giderken de sevdiklerine götürüyor. Bu sayede tatlının ünü her geçen gün artıyor.''

Hatay usulü kabak tatlısının yapılışı

Hatay'da 25 yıllık kabak tatlısı ustası Suphi Güler, kentte kabak tatlısı yapmanın babadan oğula geçen bir gelenek olduğunu söyledi.

Bu tatlının ortalama 2 gün süren zahmetli bir süreçten sonra servise hazır hale geldiğini belirten Güler, ilk gün büyük kabakları dilimleyerek dışını soyduklarını ifade etti.

Ertesi gün ise kabakları çatallar ile deldikten sonra kireçli suya attıklarını belirten Güler, bu suda 12 Saat kalan kabakların sertleştiğini ifade etti.

Daha sonra buradan alınan kabakların temiz Su ile yıkanarak temizlendiğini anlatan Güler, ''Yıkama işleminden sonra su ile bir süre de haşlıyoruz. Daha sonra sudan çıkardığımız kabakları yaklaşık 5 saat boyunca şeker ile kaynatıyoruz'' dedi.

Güler, kaynama işleminin ardından kabakların bir gün boyunca dinlendirildiğini belirterek, tatlının daha sonra satışa hazır hale geldiğini söyledi.

Kabak tatlısına oldukça yoğun bir ilgi olduğunu belirterek, ''Üretimimizin yaklaşık yüzde 80'i şehir dışından gelen taleplere gidiyor'' dedi.

Güler, Hatay'da yapılan kabak tatlısının diğer kentlerde yapılanlardan çok farklı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Bu tatlının en önemli farkı sadece Hatay'da üretilen kabaklarla yapılıyor olması. Diğer yerlerde yetişen kabakların içi yumuşak oluyor. Ancak bizim kentimize özgü kabak tatlısı sert. Bu tatlının sert olması da ilgiyi artırıyor. Eğer servis edilen kabak tatlısı yumuşak ise Hatay'a ait değildir.''

Güler, Hatay usulü kabak tatlısının kış aylarında yaklaşık 1 Ay, yazın ise 1 hafta dayanabildiğini sözlerine ekledi. (A.A) - Yaşam

  • Tarih: 05.12.2011 Saat: 09:08 /
  • Ekleyen:

Geçmişte Yayınlanan Benzer Haberler


CİLT DOSTU KABAK

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, Kabak'ın birçok soruna iyi geldiğini belirtti.ERZURUM - Diyetisyen Pınar Kural Enç konu hakkında bilgiler verdi. Her yerde yetişebilen ve her mevsim bulunabilecek olan Kabak,B1 ve C vitaminleri,potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengin bir


Kabak karpuz yasaklansın

Sıcak yaz günlerinin meyvesi karpuzun rekoltesini arttırmak için kabak köküne aşılanması ürüne ilgili azalttı.İZMİR -; ALİ RIZA KARASU -; Yaz aylarının "serinleten meyvesi" karpuzun rekoltesini arttırmak için kabak köküne aşılanması kaliteyi


Hatay'da Bin Kişi İstihdam Edilecek

Hatay'da Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) çerçevesinde Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu Hatay İl Müdürlüğü arasında bin kişiye istihdam sağlanması amacıyla protokol imzalandı.HATAY - Hatay Valilik makamında gerçekleşen protokol imza


9 ayda İnönü Stadı'nı bitireceğiz

HATAY - Adalet Bakanı Sadullah Ergin,  ''14 Kasım günü Hatay'daki olimpik stadın ihalesini yaptık. İnşallah Hatay'daki stadımız, İstanbul'daki Beşiktaş Stadı'yla yarışacak'' dedi.Ergin, Antakya Ottoman Palace Otel'de düzenlenen Hatay Beşiktaşlılar Derneği'nin 10. Yıl


Hatay'da Noel ayini

HATAY - Hatay'daki Ortodoks kilisesinde Noel ayini düzenlendi.Antakya Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayini, kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum yönetti. İlahi ve duaların okunduğu ayine katılanlar, mum yakarak dua etti ve Noel'i kutladı. Hatay Emniyet
sponsorlu bağlantılar

Paylaşmaya ne dersin ?

0

Yorum Ekle

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.


BU KATEGORİYE EKLENEN DİĞER HABERLER
Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS