Şuan sitede 12612 kişi var

diyadinnet tv

Bebeklerde Gaz problemi

Sponsorlu Bağlantılar

Diyadinnet'te yayınlanan Bebeklerde Gaz problemi yazısı, sitemizde Bebeklerde Gaz problemi hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

1) Bebeklerde Gaz problemi neden olur?
Bebeklerin yaklaşık %20 sinde, 3 hafta-4 Ay arasında görülen, sıklıkla akşamları, durdurulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösteren ve kolik diye adlandırılan durumun esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Bazı teoriler vardır:

Davranışsal: Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok Hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak
Organik: Karbonhidrat sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, mideden yemek borusuna kaçaklar
Psikolojik: Anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu, annenin doğum sonrası Depresyonu, stres, bebeğin dışarıdan gelen ses, görüntü, hislerle baş etmeyi becerememesi gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır.
Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.
2) Anne Sütü ile beslenen çocuklarda mı yoksa mama alan bebeklerde mi daha çok görülür?

- Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.

3) Kaç aylık olana kadar bebekler gaz probleminden şikayetçidir?

- Bebeklerin gaz problemleri genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.

4) Anne ve babaların ilk etapta yapmaları gerekenler nelerdir?

- Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı önlemler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır. Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, Lahana, portakal, Limon, greyfurt. Kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Ayrıca anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır. Bazı alerjik bünyeli ( özellikle alerjik deri döküntüsü, egzama, saman nezlesi ve astımı olan) anneler, inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) aldığı takdirde bebekte hem fazla gaz, hem de ishal,deri döküntüsü, burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu Maddeleri gözden geçirmeli ve bir süre için bunları kesmelidir (özellikle bebek 4 aylık olup, gaz problemi geçene kadar).
Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoru ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.
Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına sebep olur.
Bazen emzik vermek işe yarayabilir.
Beslenme sırasında, her 5-10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
Gaz sancıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve devamlı sesler ( Elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani Araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.
Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak (Dikkat! Uyurken mutlaka sırt üstü yatıyor olmalıdır!), veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da işe yarayabilir.
Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak sıcaklıkta Su torbası konulabilir.
Ilık bir banyo, özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.
Anne sütü alan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de bazen papatya, rezene çayları işe yarar.
5) Gaz sancısı geçmeyen çocuklar için yapılması gerekenler nelerdir? Doktora götürmek gerekir mi?

- Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı zaman, doktora götürüp tüm tablonun gaza bağlı olduğuna, başka bir problemi olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu biraz yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, biraz bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

6) Gaza karşı ilaç vermek doğru mudur?

- Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bir kısmı ciddi yan etkilere sebep olabilir. ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır

sponsorlu bağlantılar

Bebeklerde Gaz problemi yazısını okuyan bunlarıda okudu
 • çalışan Anne çalışan Anne

  Uzmanlar, bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusunun yeterli düzeyde gelişmediğini ve bebeklerin özellikle 3 yaşına kadar anne sevgisine büyük ihtiyaç duyduğunu

 • Doğum için Geç Kalmayın Doğum için Geç Kalmayın

  Uzmanlar, gebelik 42 haftayı geçtiğinde doğan bebeklerde bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceğini belirtti. Zübeydehanım Doğumevi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Özer

 • Beslenme Sorunları Beslenme Sorunları

  BESLENMEDE çEşiTLi SORUNLAR GAZ VE KABIZLiK SORUNLARI ilk aylarda karşılaşılan gaz ve kabızlık sorunları son derece doğaldır. özellikle yeni doğan bebeklerde barsakların tam

 • Makyajda kolaylık! Hazır göz makyajı Makyajda kolaylık! Hazır göz makyajı

  Zaman problemi çekenler, makyaj yapmayı beceremiyorum diyenler, ve makyaj yapmaya üşenenler, sizi çok sevindirecek bir ürün çıktı. Yapıştırdığınızda siz çıkarana kadar

 • Bebekte Gaz Sancısı Bebekte Gaz Sancısı

  İlk 3 ayın en sık görülen sorunu Kolik- gaz sancısı Kolik nedir? Herhangi bir sağlık sorunu olmayan sağlıklı bebekte, her tür kontrol edilemeyen ağrıya kolik'

Bebeklerde Gaz problemi yorumları
cananne 28-11-2012 12:39:44

Kiraz Çekirdeği Yastığını oda benin gibi anne olan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kullandım Özellikle süt bebeklerde(gaz sancısına) karşı çok iyi gelidiğini gördük üstüne üstelik doğal. Arkadaşım bana Almanya dan temin ettini söylemişti ama ben biraz daha araştırdığımda Türkiyede de olduğunu gördüm ve hemen aldım. natur-therapie kiraz çekirdeği yastığı unutmayın...

canan 30-06-2012 17:55:30

bebeğim daha 40 günlük ama sanki ömrümden 40 yl gidiyo hiç rahat edemiyo çok gazlı bi bebek karnını gören şaşırıyo dr da tabi denemediğim şey kalmadı sadece zamanın dolmasını bekliyoruz bütün annelere sabır diliyorum.

tuğba 11-12-2010 11:55:30

Gaz sorunu geçer ama ilaç bağımlılığı daha zor bi durum çok gerekmedikçe panalgin yada bir başka ilaç kullanmayalım lütfen arkadaşlr.

ELİF 22-10-2010 16:12:58

benim ilk bebeğim ve mamayla besleniyor 4aylık hala gaz sorunu var cok üzülüyorum

zeynep 31-08-2010 13:42:28

benim 10 aylık bebeğim var doğduğunda hiç gaz problemi yaşamaadık. ama şimdi çok gaz sancısı oluyo geceleri hiç rahat uyuyamıyo.anne sütü azaldı ek besinlere başladık o yüzdenmi acaba.ne yapmalıyım.

BeBeĞiM 08-08-2010 18:21:18

4 aylık bebeğim war halen gazı war ne yapmam gerkiyo hiç Rahat 1 bebek deil uyku düzeni yoq hep ağlıyo

arife 29-07-2010 14:06:42

benimde 29 günlük bir kızım var ve çok sancısı vardı...doktorumun tavsiyesi üzerine (PANALGİNE ÇOCUKLAR İÇİN ) fitil kullandım. günde yarım şeklinde ve bende bebeğimde çok rahatladık. tavsiye ederim...

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1234567890
Bayanlara Özel Bilgi EkleBayanlara Özel

Bayanlara özel | Diyet | Kadınlara özel | özel diyetler | bayan bilgileri | bayanlara özel yazılar | diyetisyen | zayıflama ile ilgili yazılar | kilo verme | kadın hastalıkları | bayanlar.

Paylaşmaya ne dersin ?

0

Copyright © 2004 - 2014 diyadinnet. com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet.com 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abone olduğumuz Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) alınan haberLerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Google+'da bizi ziyaret edin Diyadinnet RSS