Emzirme Süresi

Sponsorlu Bağlantılar

Diyadinnet'te yayınlanan Emzirme Süresi yazısı, sitemizde Emzirme Süresi hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

Emzirme Süresi ve sıklığı Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ile Anne Sütünün temeli doğru olarak atılmış olur.

Bir emzirmenin ne kadar sürede tamamlanması gerekliliğine ait kesin bir kural yoktur. Bebeğin ihtiyacına göre bir süre ayarlanmalıdır. Unutmamalıdır ki bebek sadece süt ihtiyacını gidermek üzere emmeyecektir.

Emmek bir tür haz duygusunun tatmin yoludur. iyi bir emmenin ardından bebek hala memeyi bırakmıyorsa meme bebeğin ağzından çekip alınabilir.

Memenin uzunca süre emilmesi ağrıya yol açmaz. Ağrıya neden olan yanlış tutturma ve yanlış emzirme teknikleridir. Bu nedenle emzirme süresi bebeğin keyfine bırakılmalıdır.

Sonraki haftalarda her iki memeden yaklaşık yarım Saat boyunca emzirme yapacaktır. Burada önemli bir durum şudur ki bebeğin düşük doğum ağarlığı, dudak damak problemleri, annenin meme başı yetersizlikleri veya herhangi bir sebep ile bebek çok kısa emme yapar, memeyi yetersiz emer ise emzirmenin başlatılması ve devamlılığı için sütün kiralanabilecek elektrikli pompa yardımı ile sağılması yararlı ve önemlidir.

DAHA ÇOK EMZİRME = DAHA ÇOK UYARI = DAHA COK SüT

Emzirme sıklığı konusunda kesin bire rakam verebilmek zordur. özellikle yeni doğan bebekler her ağlayışında meme ile buluşmalıdır.

Böylece süt verimliliği artıracaktır. Bebek ne kadar fazla emer ise süt o kadar fazla, ikiz bebeklerine de yetecek kadar süt üretebilir.

Emzirme bebek ile annesi arasında yakın,sevgi dolu bir ilişkinin kurulmasının temelidir.

Eğer bebek herhangi bir nedenden dolayı annesinden ayrılır ise annenin memeleri elektrikli bir pompa yardımı ile sağılır. Sağılan sütler biriktirilir ve bebek bu süt ile beslenir. Böylece sütün devamlılığı sağlandığı gibi bebek de annesinin sütünden mahrum kalmayacaktır.

Yeni doğmuş bebeğin midesi çok küçük olur ve anne sütü de çok kolay sindirildiği için ilk haftalarda 1-2 saate boşalır. Bu nedenle bebek sık,sık emzirilmelidir.

Bu şekilde bebeğin kilo alması ve süt yapımı devam edecektir. Bunlara dayanarak yeni doğmuş bir bebek günde en az 8-12 kez, her ağladığında emzirilmelidir. Emmenin süresine ve sıklığına bebek kendi karar verir. Bebek büyüdükçe her emzirmede daha fazla süt tutacak böylece bebek daha seyrek emecektir. Emzirme sırasında anne memesinde kalma süresi bebekten bebeğe değişir. Genelde yeni doğmuş bir bebek en az 15 Dakika emer. Emzirme süresinin sınırlandırılması memelerin şişmesine, sütün azalmasına neden olacağından bebeğin uzun süre memede kalmasına izin verilir. Ancak emzirme bir saatten fazla sürüyor, annenin meme uçları sızlıyor ise doktordan veya emzirme uzmanından yardım istenmeli.

BİR ANNE, ÇOCUĞUNU NE KADAR SÜRE EMZİRMELİ?

Emmenin süresine ve sıklığına göre de bebek kendi karar verir. Yeni doğmuş bir bebeğin midesi çok küçük olur. Anne sütü de çok kolay sindirildiği için ilk haftalarda bir –iki saatte boşalır. Bu nedenle bebek sık sık emzirilmelidir.

Bu şekilde bebeğin kilo alımı ve süt yapımı devam edecektir. Bebek büyüdükçe midesi de büyüyecek ve her emzirmede daha fazla süt tutacaktır. Öylece daha seyrek emecektir. Yine de yeni doğmuş bebek en az 15 dakika emer. Bebek emmeye ilk başladığında sütün sulu kısmını alır. Emzirmenin sonlarına doğruda sütün yağlı ve kilo yapıcı kısmını alır. Bu yüzden efektif olarak bebeğin yutkunma seslerini duyduğu 15 dakikalık süre son sütün alındığını gösterir.

sponsorlu bağlantılar

Emzirme Süresi yazısını okuyan bunlarıda okuduEmzirme Süresi yorumları
Engindağ 30-01-2015 10:49:57

birhafta önce bursa soronus tup bebekte canlı huçre bulundu dendi tedaviye alındı malesef hayal kırıklıga ugradık

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1234567890
Bayanlara Özel Bilgi EkleBayanlara Özel

Bayanlara özel | Diyet | Kadınlara özel | özel diyetler | bayan bilgileri | bayanlara özel yazılar | diyetisyen | zayıflama ile ilgili yazılar | kilo verme | kadın hastalıkları | bayanlar.

Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor