Ergenlik Döneminde Beslenmenin Önemi döneminde beslenme

Ergenlik Döneminde Beslenmenin Önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Diyadinnet'te yayınlanan Ergenlik Döneminde Beslenmenin Önemi yazısı, sitemizde Ergenlik Döneminde Beslenmenin Önemi hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

Ergenlik döneminde beslenme şekli çok önemlidir, bunun için öğrencilerin öğünlerine ve yediklerine dikkat etmesi gerekir.

Ergenliğin fiziksel, biyokimyasal, ruhi ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşma süreçleriyle yetişkinliğe geçiş anlamında bir dönemdir.

Ergenlik döneminde kilonuz belirgin bir biçimde artar. Erkeklerde daha çok kas, kızlarda ise yağ dokusu gelişimi olur. Ergenlikte hızlı büyüme döneminin başlangıcında yağ oranı artar. Bu dönemde dengeli beslenmeniz bu süreçte alınacak kiloların kolay yakılmasını sağlar. Ancak düzensiz beslenen ergende bu döneme özgü ergenlik sivilceleri çok fazla görülmektedir.

Çikolata, cips, kola gibi abur-cubur yiyeceklerin tüketimi ve özellikle ayaküstü beslenme yani fast-food alışkanlığının da Sağlıksız beslenme çeşitlerindendir.

Aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerin sık tüketilmesi yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmeye sebep olmaktadır. Yetersiz beslenme sonucu artan enerji ve besin öğelerinin karşılanmaması, sağlık kurallarına uyulmaması sonucu barsak parazitlerinin oluşması, yiyeceklerle C vitaminin yetersiz alınması ve diş çürükleri gençlerde görülen önemli sağlık sorunlarından biridir. Aşırı şeker-şekerli yiyecek tüketimi yetersiz beslenme diş bakımı ve temizliğinin yetersizliğine de sık sık rastlanmaktadır

Özellikle sabah kahvaltısı gibi önemli bir öğünün atlanmaması gerekir. Yeterli bir kahvaltı ile güne başlamanın şarttır. Sağlıklı beslenmek için öncelikle düzenli yemek periyodunuz olmalıdır. Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. Ayaküstü yemek yenmemeli, kahvaltılarda hamur işleri yerine kahvaltılıklar tercih edilmeli. Kola-gazoz gibi asitli içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran, süt alınmalıdır. Çikolata yerine meyve veya haftada 1 -2 defayı geçmemek kaydıyla sütlü tatlı tüketilmelidir. Öğle ve akşam öğünlerinde unlu mamuller yerine salata ve meyve daha fazla yenilebilir. Özellikle bu dönemde Su, süt, peynir, yoğurt, meyve ve sebze gibi ürünler bol bol tüketilmelidir. Ve bu dönemde mutlaka fiziksel egzersizler yapılmalıdır.(İHA)

Diyetisyen Gülşah Esensoy

sponsorlu bağlantılar

Ergenlik Döneminde Beslenmenin Önemi yazısını okuyan bunlarıda okuduErgenlik Döneminde Beslenmenin Önemi yorumları
aslınaz eker 12-12-2013 16:40:42

yazılnlara katılırıyorum bazıları ergenlik donemınde yetersz ve dengesz beslnme sonucu sısmanlık ortaya cıktıgı için strese girebiliyolar

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1234567890
Bayanlara Özel Bilgi EkleBayanlara Özel

Bayanlara özel | Diyet | Kadınlara özel | özel diyetler | bayan bilgileri | bayanlara özel yazılar | diyetisyen | zayıflama ile ilgili yazılar | kilo verme | kadın hastalıkları | bayanlar.

Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 5279