Hamilelik ne zaman başlar ?

Sponsorlu Bağlantılar

Diyadinnet'te yayınlanan Hamilelik ne zaman başlar ? yazısı, sitemizde Hamilelik ne zaman başlar ? hakkında yayınlanan yazıyı okumaktasınız.

Hamilelik ne zaman başlar ? ilişkiden sonra gebelik ne zaman belli olur
hamilelik kaç günde belli olur
Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği anda başlar. Bu andan 8.haftanın sonuna kadar olan dönem embriyonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.

Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde başlar. Bebek, bu andan sekizinci haftanın sonuna kadar olan dönemde embriyo, bu haftadan doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.

Embriyo, döllenmeden sonra endometrium adı verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren yani döllenmeden 5-6 Gün sonra, HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır.

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonra kadının idrarında da çıkmaya başlar ve idrarla yapılan hamilelik testi Pozitif olur. Kandan yapılan testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile yapılan gebelik testi, daha adet gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri kan testi, kan testleri kadar güvenilir değildir. İdrar testinde gebeliğin varlığı saptandığında yanlışlık olasılığı düşüktür; çünki BHCG hormonu çoktur. Ancak yokluğu saptandığında erken gebelik olasılığı göz önüne alınarak testin bir süre sonra yapılması gerekir.

Kan testinde bakılan b-HCG hormonu, idrar testinin saptayamadığı gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanında, dış gebelik , düşük , mol gebeliği gibi durumların teşhisinde ve takibinde de kullanılan çok güvenilir bir testtir.


sponsorlu bağlantılar

Hamilelik ne zaman başlar ? yazısını okuyan bunlarıda okuduHamilelik ne zaman başlar ? yorumları
eda 03-05-2015 0:53:47

Doktorum bana doğum konturol hapı verdi adet günüm geçti hamile olabilirmiyim

melek 28-04-2015 19:22:36

ya sormam gereken bir şey var arkadaşlar ben eşimle 8 nisan da birlikte oldum içime boşalma olmadı adet günüm 25 mart bu ay 25 olmam lazım ama olmadım hamile kalmış olabilir miyim ? (3 gün gecikti )

özlem 03-03-2015 7:43:44

Bnm en son adetm ocak 29di şubatta olmadm marta grdk olmadm adet gnumu 6 GN gecdi ne yapmaliym. Smdiden teskkrler

emel 05-04-2014 13:30:08

ben dogum kontrol hapını kullanmayı bıraktım eşimle bu ay korunmadık acaba hamile kalabilirmiyim

sabir 02-03-2014 21:04:23

Adetim şubat ayınln 1de başlamış 7de bitmişdir.15den itibaren ilişki yaşadık 23ne kadar hem arada hem de düzenli olarak adetim her zaman 2,3,hatta bir haftabile erken oldugu oluyor şimdi her zamankinden farklı oldu gecikdim test neqatif çıkıyor yalnız bu ay 28den olduğu için gecikib gecikmediyini ve ya hamilelik belirtileri olduğu için kalib kalamadığımı bilmek istiyorum teşekkürler

rabia 05-10-2013 15:07:34

adetim gecikti midem bulaniyor bütün hamilelek belirtileri var ama idrarda negatif cikiyor kan testi yaptirsak belli olur mu merak ediyorum

Kadın Futbolu 10-10-2011 12:14:53

Türkiye'de kadın futbolunu desteklemek, geliştirmek ve yaygınlaştırmak için oluşturduğumuz sayfamıza sizleri de bekleriz. Destekleriniz bizler için çok değerlidir. Teşekkür ederiz.

www.facebook.com/kadinlarafutbol

askeri 07-10-2011 17:16:00

ya ben hanımımla ılskıye gırdıgım zaman benım sıperm lerım dısarı atıyor ben ne yapmalıyım

Kadın Futbolu 04-10-2011 17:13:30

Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve TFF ile ortak yürütülen Kadın Futbol projemize destek vermek ve Kadın Futbol'uyla ilgili detaylı haberleri takip etmek için linke tıklayıp sayfamızı beğenebilirsiniz. Destekleriniz boşa gitmeyecektir emin olabilirsiniz. www.facebook.com/kadinlarafutbol

mahmut 04-10-2011 2:34:59

Bir kadının hamile kalması için en kaç kere , hangii dönemde ilişkiye girmesi gerekir ?

Yorum Ekle
Güvenlik Kodu

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ1234567890
Bayanlara Özel Bilgi EkleBayanlara Özel

Bayanlara özel | Diyet | Kadınlara özel | özel diyetler | bayan bilgileri | bayanlara özel yazılar | diyetisyen | zayıflama ile ilgili yazılar | kilo verme | kadın hastalıkları | bayanlar.

Paylaşmaya ne dersin ?

0
Bağlanıyor
ANKETLER Genel Seçimlerde HDP, Yüzde 10 Barajını Aşabilir mi?
Evet, kesinlikle barajı aşacaktır
Evet, barajı zor da olsa geçebilir
Hayır, barajı zorlar ama geçemez
Hayır, barajın altında oy alır
Fikrim Yok

Sonuçlar Anketler

Toplam Oy: 12738